Čo majú spoločné zvlhčovač vzduchu a Vincentka

Keď sa mi prednedávnom dcérka zobudila s plačom, ako ju bolí hlavička a mala horúčku, tak sme už nevedeli čo s tým. Sústavne plný nos, ale nie je to na antibiotiká. Skúšali sme naparovanie nad morskou soľou, pomáha, ale pomali. A potom nás napadlo, prečo nedať soľ do odparovača vzduchu. Akurát bola otázka, nakoľko to riediť a či je to vhodné pre malé dieťa a či to neucpe zvlhčovač. Po chvíľke uvažovania a googlenia sme sa rozhodli pre Vincentku. Keďže bola nedeľa – ako inak, tieto veci sa stávajú vždy iba v nedeľu – tak partner vybehol do otvorenej lekárne a doniesol Vincentku. Zavrela som teda dve deti s odparovačom plným jednej fľaše Vincentky do malej izby.

P1110804a

Môj päťročný syn bol týždeň v škôlke a koncom septembra sme už boli tretí týždeň doma s druhým zápalom priedušiek a druhými antibiotikami. Odvtedy sme už absolvovali aj röntgen, našťastie boli výsledky v poriadku. Akurát prieduškový kašeľ neprestával, bol horší ako na začiatku a po piatom dni nové antibiotiká vôbec nezaberali. Uvažovala som, že ho vezmem k lekárke skôr, načo ho tým napchávam. Potom, ako som ho s jeho sestrou zavrela do izby plnej pary cez ktorú nebolo nič vidno ako v nejakom horore, už do večera nezakašľal.

P1120002a

Zlhčovač vzduchu sme kúpili asi pred dvoma rokmi. Kúpila som ho predovšetkým pre seba; suchý vzduch zo zimy a vykurovania, trochu prechladnutie a je to vzorec na dusivý kašeľ, pri ktorom sa ťažko ešte aj zaspáva. Skončil u mojej najstaršej dcérky v izbe, ktorá má často ucpaný noštek v zime a s ním sa jej lepšie zaspávalo a menej kašľaľa. Odvtedy mi ho odmieta vydať, takže ja som zas bez zvlhčovača. Tak som na svojom bio mix zázvorom čaji, čo je pre zas pre mňa taký „zázračný všeliek“, na ktorý nedám dopustiť.

Zvlhčovač sme nechali ísť celé poobedie, aj keď sme ho potom dali na slabšie a izbu otvorili. Na celom poschodí bol dym, vlhko ako v najhustejšom dažďovom pralese. Dúfala som, že nám nezačnú korodovať počítače a odlupovať sa tapety. Na ponožkách bolo cítiť vlhko z vlhkej podlahy. V každom prípade, mne to moju nádchu úplne vyliečilo, dcérke sa uvoľnil noštek a prestala ju bolieť hlava a malý bol síce ešte preventívne týždeň doma, ale už bez antibiotík a prestal kašlať.

Netvrdím, že Vincentka je ten zázračný liek na všetky dýchacie cesty, ale je rozhodne hodná pozornosti a vyskúšania na jedno-dvojdňovú kúru z času na čas, ak máte drobnú nádchu, prípadne ako podporná liečba pri dospelých i deťoch. Dostať v každej lekárni, stojí okolo 1,20 Eur. Fľaša je sklenená, ale nie je vratná, treba ju vložiť do recyklačnej nádoby na sklo.

P1110805a

P1110806a

P1110807a

 

Náš zvlhčovač je značky Bionaire a už si síce celkom nespomínam, ale máme ho asi alzy, väčšinou takéto drobné prístroje berieme odtiaľ. Ovládanie má super jednoduché, zastrčiť kábel do elektriny, naplniť nádobku vodou a zmačknúť tlačítko. Má iba jedno tlačítko s troma stlačeniami a troma farbami: červená vypnuté, zelená púšťa paru naplno, oranžová púšťa paru jemnejšie. Plná nádrž na plnom režime nevydrží celú noc, na obale je napísane 10 hodín, no možno 6-8 hodín naplno.

P1120004a

P1120005a

P1110996a

P1110997a

P1110998a

S Vincentkou sme to riešili tak, že plná fľaša Vincentky do nádrže, čo je asi 3/4 nádoby a bolo to veľmi sýte, tak sme to rozriedili a doplnili vodou. Ak sa pýtate, či ho odporúčam, na Vincentku určite. A určite by v dnešných časoch mal každý mať na zimu v meste poruke nejaký malý zvlhčovač vzduchu pre prípad podráždenia a suchého kašľa. Avšak je pomerne hlučný pre tých, čo majú citlivý spánok. Odvtedy sme  už kúpili aj druhý zvlhčovač vzduchu, značky Hyundai, ktorý je teraz v detskej izbe. A aj keď ho máme iba týždeň, nemôžem si ho vynachváliť a odporúčam ho oveľa viac. V porovnaní s Bionaire je tichší – aj keď mal uvedené viac decibelov ako Bionaire v popise, a má väčšiu nádobku na vodu. Má niekoľko funkcií vrátane automaticky nastaviteľnej vlhkosti vzduchu, takže sa sám pustí i vypne.  A čo je hlavné, okrem toho, že zvlhčuje vzduch, zároveň ho i ionizuje. A jeho cena je porovnateľná s prístrojmi, ktoré iba zvlhčujú. Jediné negatívum, čo som na ňom zatiaľ našla je trochu priveľmi svetielkujúci displej, ale nesvietim s ním deťom rovno do postele.

O ionizátoroch už pravdepodobne počul každý, kto mal problémy s dýchaním, či už kvôli chorobe alebo alergii. V podstate to funguje tak, že ionizátor vypúšťa do vzduchu záporné ióny (častice nabité energiou), ktoré neutralizujú kladné ióny, nachádzajúce sa v prachu, cigaretovom dyme a ďalších toxických látkach, ktorých je v mestách priveľa. Záporné častice sú teda tie dobré a kladné tie zlé. Záporné častice pôsobia priaznivo na dýchanie, krvný obeh, pomáhajú liečiť astmy a alergie, pôsobia i proti depresii a majú množstvo ďalších priaznivých účinkov na naše zdravie. A ich prečo potrebujeme púšťať do vzduchu? Pretože žijeme v železobetónových domoch obklopení plastom a počítačmi, v ktorých je záporných iónov minimálne množstvo alebo vôbec nie. A ak sa k tomu pridá smog a cigaretový dym, máme v mestách recept na kašeľ a alergie. V lesoch a na horách máme vraj okolo 1000 cm3 záporných iónov, v mestách okolo 100 na cm3, čo je nadmieru znepokojivé. Je to smutné, ale v mestách už nestačí iba otvoriť okno, aby sme do izby vpustili čistý vzduch, keďže nemáme aký vpustiť. Potrebujeme na to ďalší prístroj.

 P1120301a

Kúpili sme ho v alze.

2 Responses to Čo majú spoločné zvlhčovač vzduchu a Vincentka

  1. Katarina píše:

    Dobrý večer,a dávate do toho zvlhčovača Hyunadi aj morskú soľ, alebo teda tu vincentku? Máme ho doma,a v popise je že len čistú vodu destilovanu. Tak sa bojím,nech nič nepoškodim. Ďakujem za odpoveď.

    • electra píše:

      Dobrý deň, my sme dávali riedenú Vincentku asi dva roky. Malý bol na imunológii, dostal na večer Montelucast tabletky proti alergii na prach a roztoče niekedy na jeseň, odvtedy nebol chorý. Teraz dávame už iba vodu v zime na zvlhčenie vzduchu, keďže malej pukajú pery od sucha. Nemyslím, že musíte ten prístroj tak šetriť, niečo vydrží a predsa je tu nato, aby pomohol. Ak sa pokazí, tak sa pokazí.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.