Enduró – odrážadlo, ktoré dobilo svet

Na jeseň 2013 dostali dievčatá na druhé a štvrté narodeniny plastové odrážadlá od starých rodičov. Obidve sú jesenné a je to skôr jarný darček, ale našťastie bola suchá zima (pre naše odrážadlá, nie pre všetkých, čo sa tešili na sneh), tak si ich užili i v zime. Odrážadlo je skvelá vec von i dnu, ak máte trochu širšiu chodbu či kuchyňu, na vychádzky, do škôlky a na blízke návštevy k príbuzným. A výborná vec na spúšťanie sa z najbližšieho kopca, keď nie je sneh a nemôžete použiť sánky. Je to výborná prvá „telocvičná“ pomôcka na posilňovanie nožičiek a precvičenie si rovnováhy. Moja dvojročná dostala malé zelené Enduro odrážadlo na troch kolesách.

enduro

Táto malá motorka dobila nielen svet, ale hlavne srdcia mnohých malých detí. I to, mojej dvojročnej dcérky. Už dlhší čas patrí k najpredávanejším vozidlám v Maďarsku, iba ju nikto neberie dosť vážne. Navyše si mnohí myslia, že je to čínsky výrobok, hoci ho vyrábajú tu v susednom Maďarsku. Motorku si nechajú importovať i americkí príbuzní maďarských rodín z Budapešti do New Yorku. Pre svoj hlboký vplyv na maďarskú realitu v posledných desaťročiach si dokonca vybojovala svoje miesto i v etnografickom múzeu. Jej prví majitelia už zmaturovali, ale na tom istom modely dodnes cválajú každoročne stovky malých detí škôlky.

Napriek veľkej popularite o jej existencii nenájdete veľa zmienok na internete, výrobca sa ani neunúval mať poriadnu internetovú stránku. Iba po dôkladnom preskúmaní motorky nájdete spolu s nápisom Made in Hungary i meno výrobcu, Moto-Plast Bt. Vedúci spoločnosti Neizer László tvrdí, že sa priveľmi nereklamujú, keďže to nepotrebujú, nestačia vyhovieť objednávkam. Desaťčlenný štáb vyrába 50 tisíc kusov motoriek ročne a kapacitne by viac už nezvládli, modernizácia zariadení by ich stála priveľa. Popri maďarskom trhu, veľa malých motoriek smeruje do zahraničia – okolo 20.000 do Českej republiky, mnoho do susedných krajín, taká tisícka do Izraela. Nájdete ich aj v Chicagu, avšak za mnohonásobne vyššiu cenu, 55 dolárov.

P1030438

Návrhár trojkolesového odrážadla, z ktorého sa za posledných dvadsať rokov predalo niekoľko stotisíc kusov sa nestal miliardárom. Neizer László sám navrhol model motorky pred vyše 20 rokmi, avšak nepodarilo sa mu ochrániť patent. Namiesto po 15 už po 5 rokoch zrušili zákaz kopírovania. Návrhár sa rozhodol nepustiť do desaťročí trvajúcich súdnych sporov o patent a sústredil sa na skvalitnenie produktu. Nové kolesá motorke navrhol návrhár Szilágyi G. Csaba v roku 2007. Zisk zvyčajne každý tretí rok odíde na náhradné diely amortizovaných strojov. Na výrobu prvej série použili dokonca ešte súčiastky z kombajnu, dnes zväčša už iba zdokonaľujú program pre riadiaci počítač.

Enduro je vyrábané z polyetylénu. Má jednoduchú výzdobu z nálepiek, takže počítajte s tým, že skôr či neskôr tie nálepky môže dieťatko i odlepiť. Naše odrážadlo dokonca stratilo jedno nalepené svetielko, ale zatiaľ nám to nevadí.

Malé Enduro má rozmery 39.2×27.5×55 cm a máme ho z maďarského hračkárstva, ale zoženiete ho i v našich hračkárstvach, Tescu či v online obchodoch. Výška sedadla je 25 cm a výška riadidiel 39 cm. Nosnosť je 25kg.

Plastové odrážadlá sú väčšinou odporučené pre deti od troch do piatich rokov. Je to trochu škoda dať odrážadlo až trojročnému dieťaťu, menej si ho užije. Moja dvojročná dcérka sa na ňom rýchlo naučila jazdiť, samozrejme zo začiatku potrebovala pomoc a dozor. Je to však na rodičovi posúdiť, nakoľko je jeho dieťatko stabilné.

Naše iné alternatívy

Moja štvorročná dcérka dostala Dohány odrážadlo na štyroch kolesách, ktoré sa nám zdalo stabilnejšie pre väčšie dieťa, hoci nosnosť majú rovnakú. Je mi to trochu ľúto, že dostala odrážadlo naozaj neskoro na svoj vek, veľmi si ho obľúbila, nemohli sme ísť bez neho ani len do škôlky. Má ho dokonca radšej ako svoj bicykel, ktorý dostala na jar 2013 na svoje meniny, hoci pri bicykli je to skôr lenivosť točiť kolesami. To sme mali tak trochu na hlavu postavené, naskôr bicykel, potom odrážadlo, ale akosi pri mojej najstaršej sme s veľa hračkami prišli oneskorene. Človek sa na prvom dieťati učí…

Moje menšie deti túto motorku nemajú radi, zachytávajú sa im na tých širokých kolesách nožičky.

Tu je linka na Dohány motorky
http://www.dohanytoys.hu/hu/products/cat/105/2
Naša čierna motorka je typu 121F CROSS 2
Podľa stránok výrobcu má rozmery 58x27x40 cm. Výška riadidiel je 39 cm, výška sedadla 28 cm a má nosnosť 25kg.

KONICA MINOLTA DIGITAL CAMERA

KONICA MINOLTA DIGITAL CAMERA

Náš najmladší synček, ktorý je fascinovaný autíčkami, dostal tri mesiace pred druhými narodeninami červené odrážadlo Dohány. O mesiac sa na ňom už preháňa bez problémov. Dostať v mnohých online obchodoch i kamenných hračkárstvach. Dostalo meno Blaze, podľa červeného auta v seriály Blaze and the Monster Machines.
109 CROSS 1 AUTO
http://www.dohanytoys.hu/hu/products/cat/100/2

KONICA MINOLTA DIGITAL CAMERA

Osud nášho Endura. Doplnok 2017

Enduro to napokon vyhralo aj v našej domácnosti. Náš najmladší svoje autíčko čoskoro prestal používať a „ukradol“ svojej sestre zelenú Enduro motorku.  Aby sme sa vyhli sústavným hádkam, tak sme kúpili druhú Enduro motorku – tentoraz sme boli múdrejší a kúpili sme výlučne Enduro a nerobili sme pokusy. Akurát je tyrkysová a o model vyššia (maxi), keďže aj trpazlíci podrástli (malý mal v tom čase 4 a jeho sestrička 5 rokov).

P1070961

P1080006

P1080008

P1080011

P1080012

P1080014

P1080033

P1080034

P1080035

P1080036

P1080037

Čiernu Dohány motorku ani jedno z mojich mladších detí nechce. Moja najstaršia dcérka protestovala, prečo nedostala nové Enduro aj ona, ale prváčke už naozaj nebudem kupovať plastové odrážadlo. Aj rozmaznanosť má svoje hranice. Červené autíčko čoskoro poputuje do dojčenského ústavu, aj my musíme šetriť trochu miestom v dome. A čierna motorka za ním, hneď ako to jej majiteľka odsúhlasí.

Odrážadlá sú pomerne veľkým kusom plastu. Ak ich nemáme kde skladovať pre ďalšie generácie detí, vždy je dobré ich potom, čo deti vyrastú niekomu darovať, hoci aj miestnemu dojčenskému ústavu, detskému domovu, hraciemu centru. A ak sa poškodia, treba ich samozrejme odložiť do recyklačnej nádoby alebo si nájsť trochu času pri veľkom upratovaní a odniesť ich na recyklačnú skládku, polyetylén a polypropylén sa dnes dajú veľmi dobre recyklovať. Mnohí rodičia dnes uprednostnia drevené odrážadlo, ktoré je samozrejme ekologickejšie, ale i drahšie. Avšak táto malá plastová motorka je cenovo dostupnou motorkou pre každé dieťatko.

Enduro odrážadlám robia distribúciu na Slovensku (a myslím že i v Maďarsku a v Čechách) mackoviahracky.sk

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.