EU zakázalo predaj dojčenských fliaš s obsahom BPA

European Union_2263_19788005_0_0_7034817_300Od 1. júna 2011 dojčenské fľaše s obsahom BPA nesmú byť na územie Európskej únie dovážané ani na území Európskej únie predávané. Tým nadobúda platnosť rozhodnutie Európskej komisie z novembra 2010.

Ako prvé upozornilo na nebezpečenstvo chemikálie Bisfenol A v dojčenských produktoch Ministerstvo zdravotníctva Kanady v roku 2008 a tieto produkty v Kanade zakázalo. Bisfenol A je látka nevyhnutná na výrobu plastu zvaného polykarbonát (recyklačný symbol PC alebo číslo 7). Až donedávna bol tento plast zvyčajným materiálom na výrobu celej rady dojčenských produktov: dojčenských fliaš, cumľov, riadu, hryzátiek, hrkáliek a iných hračiek. Stopy BPA sa pri bežnom používaní uvoľňujú do tela a môžu viesť k poruchám hormonálneho systému, mozgu, spôsobiť cukrovku, poškodenie srdca a zvýšiť riziko vzniku rakoviny.

Po zásadnom kroku Kanady nasledoval zákaz produktov s obsahom BPA v niekoľkých štátoch USA a v júni 2009 šesť najväčších výrobcov dojčenských fliaš, medzi inými i Dr. Browns , Avent  začalo so sťahovaním polykarbonátových fliaš z amerických trhov a výrobou fliaš z iných materiálov, prevažne zo zdravotne nezávadného a enviromentálne prijateľnejšieho polypropylénu (PP, 5). Kým však pokračovalo sťahovanie produktov obsahujúcich BPA na americkom kontinente, tieto spoločnosti sa neštítili naďalej predávať  svoje polykarbonátové fľaše na európskych trhoch počas ďalších dvoch rokov. Prvým európskym štátom , ktorý zakázal fľaše s obsahom BPA bolo Dánsko, v apríli 2010, nasledovalo v tom istom roku i Francúzsko.

Dnes je teda predaj dojčenských produktov s obsahom BPA zakázaný i u nás. Vyhýbajte sa všetkým produktom z umelej hmoty s recyklačným číslom 3 (PVC) a 7 (polykarbonát) alebo neoznačeným produktom. (Polykarbonátovú fľašu od polypropylénovej rozoznáte na prvý pohľad tak, že polykarbonát je číry, priesvitný – ako sklo okuliarov, polypropylén matný.) Ak niekto predáva staré výrobky s podobným označením či už v bežnom obchode alebo bazári, robí tak v rozpore s legislatívou EU.

http://europa.eu/rapid/pressReleasesAction.do?reference=IP/11/664&format=HTML

http://sofiaecho.com/2011/06/01/1098462_eu-bans-import-and-sale-of-babies-bottles-containing-a-dangerous-chemical

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.