Flísové vrchné nohavičky

Flísové vrchné nohavičky u nás zostávajú trochu v úzadí za PULkami a vlnenými nohavičkami. Neprávom. Môžu ponúknuť ohromnú priedušnosť, porovnateľnú s vlnou, ktorú PULky nedosiahnu. Sú neuveriteľne mäkké a zároveň dokážu ochrániť pred vlhkom. Flísové vrchné nohavičky sú skvelé, pretože super rýchlo schnú, udržiavajú vlhkosť v plienke, tam kde patrí, a vydržia akékoľvek nešetrné zaobchádzanie pri praní! Na rozdiel od oveľa citlivejších vlnených  či PUL nohavičiek ich môžete prať s plienkami kedykoľvek a ako často potrebujete.

Fleece je v podstate syntetická, 100% polyesterová tkanina so zmenenou „štruktúrou.“ Práve táto zmenená  „štruktúra“ umožňuje prenos vlhkosti cez látku – niektorí by to nazvali „absorbovať“ cez látku. Polyesterová tkanina totiž sama o sebe neabsorbuje vlhkosť vôbec. Flís odvádza vlhkosť od pokožky na svoj vonkajší povrch, kde môže urobiť jednu z dvoch vecí:

Rozptýliť a odpariť vlhko pri styku so vzduchom.
Absorbovať vlhko do inej tkaniny, zvyčajne nejakého druhu vkladačky, napríklad bavlnenej.

Sú to práve mikrovlákna vo flíse, ktoré umožňujú proces chladenia odvádzaním moču od pokožky dieťatka.

Výhody flísu:

Vysoko priedušný.
Veľmi ľahký (hoci zakúpiteľný i v strednej váhe).
Odolný voči žmolkovaniu.
Odolný voči nešetrnému zaobchádzaniu, znesie práčku i sušičku.
Odolný voči znečisteniu a škvrnám.
Jednoduchý na údržbu a čistenie.
Skvelý pre farebnú stálosť.
Rýchloschnúci.
Odolný voči chlóru.
Veľmi jemný a pohodlný!

Výhody v porovnaní s bavlnou:

Bavlna absorbuje vlhko a udržuje vodu. Nemá vôbec žiadne schopnosti odvádzať vodu/vlhko. To znamená, že ak je balvna raz mokrá alebo navlhnutá, tak aj zostane mokrá, čo znamená, že mokrá a uleptaná zostane i pokožka dieťatka. Bavlna bráni odparovaniu vlhka, ktoré je veľmi dôležité pri udržiavaní primeranej teploty dieťatka. V zime bude dieťatko studiť, v lete ho bude hriať.

Výhody v porovnaní s vlnou:

Vlna je váhou oveľa ťažšia a oveľa dlhšie schne. Navyše vlna absorbuje vlhko namiesto jeho odvádzania na povrch alebo do vnútornej vkladačky  (ako to robí flís), takže vlhko nedostane priveľa príležitostí sa odpariť. Flís v podstate funguje podobne ako vlna, je priedušný a odvádza vlhko, ale nemá jej objem, takže starostlivosť oň je omnoho jednoduchšia a je oveľa pohodlnejší a jemnejší pre dieťatko. A samozrejme vlna je omnoho drahšia ako flís.

Kvalita flísu:

Nemyslite si, že všetok flís je rovnaký. Dobrý flís je nazývaný polar flís. Polar flís je vysoko kvalitná pevne tkaná textília bez žmolkovania – vyvinutá okolo roku 1970 Malden Mills. Dnes vyrába polar flís niekoľko spoločností, ale aby ste si boli istí, že dostanete kvalitné vrchné flísové nohavičky, musíte si zvoliť i spoľahlivú značku. Existuje množstvo menej kvalitných výrobkov, ktoré nebudú fungovať ako vrchné nohavičky či separačné vložky tak spoľahlivo akoby mali.

Nevýhody flísu:

Flísové nohavičky sú skvelou voľbou i pre bábätká, ktoré veľa močia, ak sú používané s konopnými či nohavičkovými plienkami na noc. Pre svoju priedušnosť a ľahkú údržbu sú skvelé na hranie sa počas celého dňa, predovšetkým počas horúcich letných dní – nezaparia zadoček dieťatku ako PULky a nemusí Vás „mraziť“ pri pomyslení, ako vyčistíte tú či onú škvrnu od jedla či blata ako pri drahých vlnených nohavičkách. Na druhej strane majú i svoje nevýhody. Pominúc fakt, že je to umelina, asi najväčšou nevýhodou flísu je, že neznesie tlak. Je to problém napr. pri dlhom sedení na autosedačke na mokrej plienke, tam Vám iste premočia, hlavne u starších bábätiek.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.