Gollnest & Kiesel

Gollnest & Kiesel KG Güster s piatimi svetovými značkami je jedným z najväčších výrobcov drevených hračiek v Európe a najväčším výrobcom hračiek v Severnom Nemecku vôbec. Spoločnosť začínala ako „garážová“ firma založená v Hamburg-Wilhelmsburg v roku 1981 súčasnými vlastníkmi spoločnosti. Páni Gerhard Gollnest a Fritz-Rüdiger Kiesel dodnes riadia jej históriu. Spoločnosť Gollnest & Kiesel KG založila značky goki a ’cause a zakúpila staré nemecké spoločnosti Holztiger, Heimess a Anker. Produkcia prebieha v Číne, Vietname, Poľsku, Taliansku, Bulharsku, Rumunsku a Nemecku. Do sortimentu spoločnosti patrí viac ako 2.000 rôznych produktov.
jrs

Hlavnou značkou spoločnosti je goki so sídlom v malom mestečku Güster v severnom Nemecku. Ponúka množstvo drevených hračiek za prijateľnú cenu, v sortimente nájdete i hračky z plechu či plastové PVC hračky do vody bez obsahu ftalátov. Takmer všetky drevené a textilné hračky predávané pod touto značkou sú vyrábané v dvoch závodoch Jiaxing, v čínskej provincii Zheijang. Iba veľmi málo produktov je vyrábaných v Európe, väčšina z nich buď patrila pôvodne pod značku Holztiger a boli zaradené po zakúpení spoločnosti Holztiger pod značku goki alebo ich produkcia bola v roku 2011 prenesená do dvoch nových výrobných hál v Rumunsku. To, že výroba v Európe sa oplatí, dokazuje i to, že goki stavebnica zložená z  200 kociek z prírodného bukového dreva sa stala Hračkou roka 2013 v kategórii „Pre umelcov a staviteľov“ a získala ocenenie publika „Das Goldene Schaukelpferd“ (Zlatý hojdací koník), čo je najvýznamnejšie ocenenie publika v Európe pre hračku. Cena je udeľovaná každoročne Združením nemeckého hračkárskeho priemyslu a Family Media.

Stavebnica je súčasťou novej goki prírodnej rady, ktorá reaguje na veľký dopyt zákazníkov po prírodných hračkách. Prírodný je „in“ hlavne pokiaľ ide o menšie deti. Pri hračkách vyrobených z nefarbeného certifikovaného európskeho dreva si môžu byť rodičia istí ich nezávadnosťou, sú vhodné pre detičky s alergiami a zníženou imunitou a v neposlednej rade podporujú predstavivosť detí, ako to pekne zhrnula i Sonja Prüter, vývojárka výrobkov v Gollnest & Kiesel:  „Je to celkom ohromujúce, aké množstvo odlišných štruktúr možno postaviť zo stavebných blokov, ktoré majú rovnaké rozmery. Základné stavebné kocky podporujú kreativitu a predstavivosť detí práve vďaka jednoduchému designu a kompletnej absencii farieb.“ (citát)

Stavebnica v e-shope

995129_394810290620564_681951872_n

‚cause je dobročinný projekt spoločnosti Gollnest & Kiesel KG. Hračky predávané pod touto značkou sú vyrábané zväčša vo Vietname a 50% zisku z ich predaja je každoročne venovaná na vybudovanie jednej školy v niektorej z krajín tretieho sveta. Prvá škola bola vybudovaná v roku 2001 v obci Phu Le, v provincii Ben Tre vo Vietname, nasledovali školy v Peru, Kolumbii, Mali a na Filipínach. Posledná zo škôl bola otvorená na jar 2012 v Ugande.

V historickom meste Vaihingen an der Enz neďaleko Stuttgartu sú vyrábané už 50 rokov dojčenské hračky HEIMESS. V januári 2006 obohatilo okolo 400 produktov HEIMESS sortiment spoločnosti Gollnest & Kiesel KG. Zakladateľ spoločnosti HEIMESS pán Heinz Siegfried Kuhn sa vzdal firmy pre vysoký vek. Stará obľúbená značka dojčenských drevených hrkáliek, hrazdičiek, klipov a mnohých ďalších veľmi kvalitných produktov sa ukázala byť výhodnou investíciou pre dvojicu majiteľov Gollnest & Kiesel KG. Už nasledujúci rok (2007) vykázala spoločnosť o 19,48% zvýšený obrat oproti minulému roku, čo znamenalo nárast tržieb na 17,5 Million EUR v oblasti klasických hračiek, za čo vďačila predovšetkým doma vyrábanej značke HEIMESS.

Heimess v e-shope

 

cirkuselastic

V roku 2009 zakúpila spoločnosť Gollnest & Kiesel KG 130 rokov starú spoločnosť ANKER Steinbaukasten GmbH so sídlom v Thüringenskom meste Rudolstadt. Spoločnosť založili v roku 1875 priekopníci letectva Otto a Gustav Lilienthal. Kamenná stavebnica sa pokladá za najstaršiu systémovú stavebnicu sveta. Kamene sú vyrábané z kremičitého piesku, kriedy a ľanového oleja. V období DDR upadla stavebnica do nepriazne komunistickej vlády, keďže slúžila často ako zmenšená replika nežiadúcich sakrálnych stavieb a v roku 1963 bola výroba ukončená. Stavebnicu oživila až v roku 1995 spoločnosť Anker Steinbaukasten GmbH. Časti stavebnice získali množstvo ocenení v Európe i Amerike. K jej fanúšikom vraj patrili i Albert Einstein či Bill Clinton.

0dcc965f1a53477d7e345030facdc4b5_g

V Rumunsku sú vyrábané všetky drevené figúrky značky HOLZTIGER. Holztiger je jedným z najkvalitnejších a najkomplexnejších radov drevených zvierat na svete. Ručne vyrobené z masívneho javora a bukového dreva nemeckým výrobcom hračiek a ručne maľované bezpečnými, vodou riediteľnými akrylovými farbami. Všetky Holztiger figúrky sú natreté zaručene netoxickým vodným lakom na ochranu dreva od potu a slín. Skvelé na hranie na farmu či iba tak ako dekorácia na pamiatku.

seal_spielgutZakladateľom spoločnosti Holztiger Spielwaren GmbH so sídlom v bavorskom Augsburgu je pán Dietmar Botterbrod, ktorý ju budoval s láskou 15 rokov. Podobne ako u značky Heimess i on sa vzdal spoločnosti z osobných dôvodov a v januári 2011 sa značka HOLZTIGER stala súčasťou spoločnosti Gollnest & Kiesel KG. Že ani v tomto prípade neurobili majitelia spoločnosti zlý obchod dokazuje i prestížne nemecké ocenenie Spiel gut, ktoré v roku 2012 získalo 100 figúriek značky HOLZTIGER.

80000

holztiger1_01

Holztiger logo

Zdroje

http://www.goki.eu/cms/index.php?id=34&L=1

http://www.goki.eu/presse/clip.htm

http://www.spielwarenmesse.de/news/singleview/news/1053/4220/nb/578/?L=26&cHash=76d3edc40cead756517fa93ec9cb4e13

http://www.goki.eu/bilder/presse/Messe_11/Bilder/Pressemappe_Messe_11_komplett.pdf

http://www.sa-ru.de/

http://news.wer-zu-wem.de/meldung/21220.html

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.