Hlavné zásady pri kúpe hračky pre psa a mačku

dog-iconObchody s chovateľskými potrebami, ale i drogérie či supermarkty ponúkajú rôznorodé hračky pre psov a mačky; hračky rôznych farieb, veľkostí, tvarov, pískajúce, skákajúce. Kým prieberčivá mačička často uprednostní zrolované noviny či klbko vlny a pohrdne hračkou za niekoľko eur, psíkovia sú omnoho ochotnejší zahrať sa s každým predmetom, čo sa im dostane pod labky; radi sa za hračkami naháňajú, žujú ich, hryzú, trhajú na kusy. Ako ich majitelia sme zodpovední za to, aby si pri hre neublížili a do papuľky sa im dostávali iba hračky bezpečné a zdravotne nezávadné. To žiaľ neplatí o všetkých produktoch, ktoré ponúkajú naše obchody, tu je teda niekoľko zásad, načo si pri kúpe hračky pre domáce zvieratko treba dať pozor.

Čo nekúpiť:

100px-Plastic-recyc-03.svg1. Nekupujte žiadne plastové hračky a ani hračky, ktoré majú plastové časti. Takmer všetky plastové hračky obsahujú PVC. Mäkké plastové hračky obsahujú zmäkčovadlo ftalát. Nekupujte hračky označené ako vinylové (=PVC). Dlhodobé cmúľanie či dokonca prehltnutie plastovej hračky je pre zviera smrteľne nebezpečné; môže spôsobiť poškodenie obličiek, pečene, rakovinu.

tatrapetVinylové hračky vyrobené v Číne. Prevzaté z www.tatrapet.sk. TATRAPET Liptovský Mikuláš je jedným z hlavných distribútorov hračiek vyrobených v Číne.

2. Nekupujte hračky označené ako „Nevhodné pre deti„. Hlavne nie plyšové a iné hračky s problematickou výplňou; žiadna hračka nie je  nezničiteľná, taký polyester či polystyrén nepatrí psovi do žalúdka.

psikVyrobené v Číne. Nevhodné pre deti.

madeinchina3. Nekupujte hračky vyrobené v Číne a iných ázijských krajinách. Môže obsahovať jedovaté látky ako olovo, arzén, chróm, kadmium či baktérie (salmonela), ohrozujúce zviera i vašu rodinu.

4. Nekupujte hračky, ktoré nemajú jasné označenie materiálového zloženia a krajiny pôvodu.

5. Nekupujte hračky, o ktorých viete, že ich výroba ubližuje zvieratám či ľuďom. (V čínskych fabrikách pracujú robotníci za minimálnu mzdu za krutých podmienok 18-20 hodín denne; v továrňach pracujú i deti. V Číne ročne zahynú za hrozných podmienok 2 milióny psov a mačiek, ktorých kožušina je použitá v produktoch pre psov i deti.)

Čo kúpiť:

1. Namiesto plastových hračiek kúpte hračky z prírodnej gumy, latexu či bioplastu bez obsahu ftalátov.

fernplastLatexové a gumené hračky. Prevzaté z www.ferplast.com

2. Hračka má byť bezpečná nielen pre samotné zvieratko, ale i celú rodinu. Vaše dieťa sa bude dostane do styku s hračkou či už chcete alebo nie. Kúpte vypchaté hračky, ktoré majú označenie vhodné pre deti do troch rokov. Výplň má byť bezpečná a stráviteľná, kupujte hračky z organického materiálu – bavlna, ľan, konope. Uistite sa, že hračka nebola bielená a použité farby sú taktiež organického pôvodu (ak si nie ste istí, kľudne hračku ovoňajte, silné farby a parfémy páchnu, môžu spôsobiť alergie, i smrť). Kvalitná plyšová hračka je prateľná v práčke.

earthdogChutné Earthdog hračky vyrobené z konope

3. Uprednostnite hračky vyrobené v Európe či USA, platí to predovšetkým o žuvačích produktoch z hovädzej, prasačej kože a pod.

4. Kupujte hračky, ktoré majú jasné označenie použitého materiálu i krajinu pôvodu. Žiadajte od online shopov, aby tieto údaje uvádzali pri produkte a neváhajte sa pred objednaním opýtať.

5. Kúpte hračku recyklovateľnú s minimálnym balením. Ubezpečte sa, že pri jej výrobe nebolo ublížené ľuďom, zvieratám ani životnému prostrediu.

6. Kupujte hračky zodpovedajúce veľkosti a sile psa. Hračky od serióznych spoločností majú na obaloch vyznačené, ktorá hračka je vhodná pre malú, strednú alebo veľkú rasu.

7. V prípade misiek pre psov uprednostnite nehrdzavejúcu oceľ, ak sa predsa rozhodnete pre plastovú misku musí byť označená recyklačným kódom #2/PE alebo #5/PP.plasticgood2

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.