Hračky SMĚR

Ťahacia hračka mačička – kedysi.2621637059

Dubena, IGRA, ITES, Kovozávody Semily, TOFA Semily.. a SMĚR. Hračky detí starého Československa. Mnohé z nich nájdete zaprášené na starých povalách alebo uložené úhľadne v šuplíkoch u starých rodičov. Niektoré sú skôr vhodné pre zberateľov ako do rúk detí, hlavne staré kojenecké pískacie hračky z mäkčeného PVC. S mnohými spoločenskými hrami či kockami sa staršie deti radi zahrajú. Možno sa pousmejete, keď ich spoznáte na starej fotografii.  Asi v tom je ich najväčšie čaro, sú spoznateľné, mnohí z nás ich mali uložené roky a spomienky na ne nezmizli tak rýchlo ako na nerozoznateľné množstvo dnešných brakových čínskych hračiek.

Hračky z Pohorelej na Slovensku už máloktoré z našich detí uvidí, zanikol i český závod Dubena. Iné, ako IGRA či TOFA Semily prešli do rúk nových majiteľov. A zriedkavejšie je, že existujú dodnes. Ako napríklad KOVAP či SMĚR. I starý SMĚR sa musel prispôsobiť dobe a jeho hlavnou náplňou už nie je výroba hračiek. Aj tak ešte nájdete niekoľko kúskov, ktoré vo Vás možno vyvolajú sentimentálne spomienky a zacítite trochu ľútosti, že ste ich vyhodili či darovali.

A takto vyzerá dnes

509

Firma Směr bola založená v roku 1952 ako výrobné družstvo a v rovnakej podobe existuje dodnes. Hračky značky Směr sú dnes vyrábané prevažne z polyethylenu, polypropylenu a ich polymérov mostenu (PP), lithenu a bralenu (LDPE). Polyetylén a polypropylén sú 100 % recyklovateľné a dajú sa spolu recyklovať pomerne jednoducho za použitia nízkych zdrojov energie.

Všetky dnes vyrábané hračky majú certifikáty o zdravotnej nezávadnosti a splňujú normu EN-71 podľa Europskej únie.

hračky SMĚR v e-shope

1010
Chutná pokladnička muchotrávka s odnímateľným klobúčikom, takže ju netreba zničiť pri vyberaní pokladov.

Kto si chce zaspomínať, tu je jeden z mojich obľúbených blogov, naozaj skvele napísané spomienky na hračky – a mnohé iné veci zo starého Československa.

http://socikstyle.blogspot.sk/2011/06/hracky-cssr-babiky.html

A nezabudnite, ak nejaké staré hračky nájdete a nemáte pre ne miesto, nevyhadzujte ich, na internete nájdete zberateľov, ktorí radi za ne zaplatia. A možno sa nájde i múzeum. A ak Vám nejde o peniaze, aspoň im nájdete pekný domov.

Tu sú linky na dva veľmi chutné shopy:

http://www.starehracky.cz/
http://www.s-antikvariat.cz/stare-hracky/

A toto je moja stará Směr mačička, jedna z mála starých hračiek, ktoré som nemala to srdce vyhodiť. Robí poriadne „ratata“ pri ťahaní, ale deti sú z nej unesené. Pýtala som sa v Směr, či ju ešte vyrábajú, ale vraj sa vyrábala iba do 90. rokov, žiadny kus ani výrobné formy sa už nezachovali.

PICT8115

PICT8120

PICT8125

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.