Keď dieťa šije

Keď mala moja dcérka 11-12 rokov, začala veľmi vyrábať a šiť svojim bábikám šatočky. Väčšinou sa inšpirovala nejakým kostýmom alebo výzorom svojej obľúbenej postavičky v seriály či filmoch. A zároveň začala vyrábať rôznych malých panáčikov a postavičky zo seriálu. Dali sme jej filc, čo je veľmi vďačný materiál na začiatok a zošila si. A keďže nie je ľahké nájsť pre deti niečo vďačné pod stromček, na ich zoznamoch sú väčšinou plyšáčikovia alebo bábiky (vždy im dám napísať zoznam, prečo by malo byť dieťatko sklamané pod stromčekom), tak nás napadlo, prečo jej nekúpiť šijací stroj.

Začali sme ručným šitím a filcom.

Aj tieto „Voo-doo“ figúrky sú urobené ručne

Gaige Bordelands

Toto bolo ešte robené ručne z filcu, podľa postavičky z hry Bordelands, Gaige.

Bordelands Gaige.

Las Amigas. Bordelands Gaige.

Ak sa rozhodneme kúpiť šijací stroj, tak by sme si mali byť istí, že šitie dieťatko naozaj baví. Lebo nechceme dopadnúť tak, že dieťa budeme nútiť, používať ten šijací stroj, aj keď sa mu nechce, iba preto, „že sme ho kúpili“. Tak je to s mnohými vecami. A veľmi to zazlievam rodičom, ak kúpia dieťaťu niečo, napr. gitaru a potom vyžadujú od dieťaťa, aby na nej aj hralo, aj keď ho to už nebaví. Lebo u detí je záujem často vždy iba dočasný a vždy je riziko niečo kúpiť aj keď si to dieťa vyslovene želalo.

Najskôr sme kúpili malý šijací stroj. Mysleli sme, že je to dobrý nápad, lebo zaberie málo miesta. A v recenziách a odporúčaniach bolo, že šije ako normálny šijací stroj. Nuž, oľutovali sme to behom Vianoc. Zachytával sa, bolo to trápenie, frustrujúce pre dieťa. Rovno sme ho po Vianociach vrátili. Lidl mal akurát akciu na šitie a ocko išiel a kúpil riadny Singer. A neoľutovali sme.

Kúpili sme z Lidl osvedčený Singer. Možno to má prehnane veľa vzorov, čo nepoužijeme nikdy, ale prečo nie.

Spočiatku sme sa ho báli dotknúť, ale s trochou pomoci a povzbudenia začala dcérka šiť. Na začiatok sme kúpili zopár nití a sadu mini látok, z ktorých každý plyšák dostal nejakú šiltovku alebo sukničku. Takisto odporúčam zo začiatku sa zásobiť viacerými ihlami, zopár sme zlomili. Teda dcérka sa naučila šiť a ocko napravil a pomohol, keď bolo treba. Ja neviem prišiť ani gombík a zdôrazňujem, že ani pri jednom z týchto projektov som nepohla ani prstom okrem kúpenia látky.

Odvtedy sa dcérka celkom pekna naučila šiť. Občas stojí šijací stroj dlhšie nedotknutý. Veľmi veľa kreslí, to je jej prvotné hobby. A občas ju pochytí tvorivosť aj na šitie a potom to vyzerá chvíľu v jej izbe ako v šijacej dielni. Zvyčajne to závisí od seriálu, ktorý práve pozerá. Postavičky kreslí a občas podľa nich aj vyrába kostýmy.

Veľa plyšáčikov má sukničky a čiapočky. Ten pirátsky zajo, neviem či je ovplyvnený Pirátmi z Karibiku alebo hrou Raft.

Šiltovka a oblečenie pre Eevieho.

Čo k stroju prikúpiť.

1. Látky

Ako som spomínala, zopár drobných kúskov látky stačí na začiatok a učenie. A potom treba dať dieťatku vybrať na narodeniny, meniny, inú príležitosť, nech si samo vyberie, čo sa mu páči. Ja som už dávno prestala hádať a hľadať hračky, tričká, látky, čokoľvek, dám deťom vybrať. Keď už za niečo zaplatím, nech majú to, čo naozaj chcú, aj za cenu, že to nie je prekvapenie.

2. Sadu nití a ihiel do zásoby.

3. Vhodnú krabicu/miesto na látky.

Ako som hovorila, chvíľu to v izbe vyzerá ako v krajčírskej dielni a nemiešam sa do toho. Dcérka si vždy uprace, keď dokončí, čo chce. Od dieťatka treba vyžadovať, aby si upratalo, ale môžeme od neho vyžadovať upratanie, iba ak má miesto, kam si veci uložiť. Tak určite treba tým látkam a vyrobeným veciam nájsť priestor. Záleží to samozrejme od zariadenia izby. Ja som veľmi anti-nábytková, takže sme na krabiciach. Kúpila som na látky jednu väčšiu krabicu z Ikey (22 litrový Samla box s vrchnákom a aj s vložkou) a na nejaké doplnky ešte používa dcérka Trofast krabicu.

www.ikea.com/sk/sk/p/samla-skatula-s-vrchnakom-priehladna-s69440822/
www.ikea.com/sk/sk/p/samla-vlozka-do-skatule-11-22-l-priehladna-50102973/

Ikea Samla krabica 22 litrová, pojme dosť veľké množstvo látky a je prehľadná.

Máme aj vložku na drobné kúsky.

4. Výplň na figúrky.

Spočiatku možno stačí vata. Vata sa predsa len nedá prať a nechceme figúrky plné prachu a roztočov. Ak by sa šitie plyšáčikov či figúriek premnožilo, vhodnejšie je kúpiť si antialergické duté vlákno používané do vankúšov a hračiek pre bábätká, stojí to naozaj málinko a vydrží nadlho. Nekupujte výplň do sedačiek, lebo skončíte s jedovatými polystyrénovými guličkami.

emi.sk/vypln-do-vankusov/258-vypln-do-vankusov-protialergicka-gulicka-250g-emi-2000000069647.html

Guličky z dutého vlákna na výplň postavičiek.

Vyrába sa korytnačka. Táto má už výplň z dutého vlákna.

Šije sa korytnačka.

Ninja turtle. April

Dnešný výrobok. Hotová Ninja korytnačka. A nedokreslená April, teraz sme veľkí fanúšikovia Ninja korytnačiek a April.

Flapjack. Owlhouse.

Nedávno vyrobený Flapjack, postavička zo seriálu Owlhouse. Žiaľ, on ešte nemá výplň z dutého vlákna, čo je mi trochu ľúto. Pravdu povediac, pri pohľade na neho ma napadlo, aby som zohnala nejakú vhodnejšiu výplň, aby sa pri prípadnom zašpinení dal aj oprať. A navyše s výplňou z dutého vlákna sú postavičky trochu mäkšie a lepšie tvarovateľné.

Zopár kostýmov pre Las Amigas bábiky

Najobľúbenejšia Las Amigas bábika má plno rôznych kostýmov z hier a seriálov.

Klee Genshin Impact

Klee, postavička z hry Genshin Impact.

Vyrába sa brnenie

Brnenie pre obľúbenú bábiku

Nemôže nám chýbať ani Ninjago Nya model s krátkymi čiernymi vlasmi.

Nya Ninjago

Nya z Ninjago

Táto bábika sa nevyrába, je poskladaná z poškodených častí, ale dcérka sa jej ujala a ušila jej celkom pekné oblečenie.

Po roku a pol sa dcérka naučila celkom pekne šiť. Myslím, že je to celkom pekne obšité na 13 ročné dieťa.

V tutu sukničke.

S kamarátkou Wednesday na prechádzke

Naša Vianočná Batman dekorácia

Star War plyšáčik z Vianoc s magnetkou „v zadku“. Dostal Batman kostým.

Star War plyšáčik s magnetkou „v zadku“. Dostal Batman kostým.

Star War plyšáčik s magnetkou „v zadku“. Dostal Batman kostým.

Tu je stroj, čo neodporúčam:

Mini stroj, kúpili sme pod stromček a aj vrátili. Hrozne sa zasekával

Napájací kábel bol nepríjemne zatavený v polystyréne.

Ledva sa dal vybrať, nieto očistiť.

Veľkosťou je tak „do vrecka“. Žiaľ výkonom tiež.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.