Koľko látkových plienok potrebujem

Počet potrebných látkových plienok na deň závisí od veku Vášho dieťatka.

Novorodeniatko zvyčajne potrebuje prebaliť 10-12 krát denne, po 3 mesiacoch potreba výmeny plienok klesne na  8-10 prebalení denne a po 6 mesiacoch sa výmena plienok ustáli na 6-8 prebalení na deň. Samozrejme, toto je iba teória a každé dieťatko je osobitné, záleží iba na Vašom dieťatku. Niektoré bábätká sa pokakajú zakaždým, keď ich nakŕmite a budú močiť ešte častejšie. To znamená potrebu prebaľovať ich každú hodinu. Niektoré bábätká prespia noc a nepotrebujú prebaliť uprostred spánku.

Počet potrebných látkových plienok na deň závisí od toho, ako často sa chystáte prať.

Zvyčajne sa odporúča pranie minimálne každé 3 dni, na teplote 40– 60°C. Väčšinu plienok možno prať i na vyššej teplote, ale rýchlejšie sa opotrebujú.

Nie je vhodné prať viac ako dva tucty plienok na jednu dávku, pri príliš preplnenej práčke sa nemusia dostatočne dobre oprať a voda nedokáže vyplákať všetok prací prostriedok. Navyše môže dôjsť k žmolkovaniu plienky pre príliš veľké trenie.

Ak chcete prať každý druhý deň, napríklad s 8 prebaleniami denne, potrebujete 24 plienok.

Ak chcete prať každý tretí deň na novorodeniatko, potrebujete 10-12 plienok na deň, čo je 36 plienok na 3 dni, ak počítame aj nejakú zásobu na sušenie tak približne 50 plienok.

Počet potrebných látkových plienok závisí od frekvencie prebaľovania.

Ako často meníte plienky závisí od troch faktorov. Savosti plienky, veku Vášho bábätka a frekvencie jeho močenia a stolice. Niekedy moja 18 mesačná dcérka odmieta sedieť na nočníku a popišká sa hneď zrána šestkrát za tri hodiny. Inokedy zas dokáže byť v suchu 3-4 hodiny bez problémov. Niektoré mamičky začnú používať látkové plienky po jednorázovkách a myslia si, že ich nemusia vymieňať kým nie sú plné. A potom sú prekvapené a sklamané, keď je plienka úplne premočená. Látkové plienky nefungujú takýmto spôsobom, vlastne takto nefunguje žiadna plienka, ani jednorázová nie. Rozhodne neodporúčam, aby ste dieťatko nechávali v jednej plienke dlhšie ako 2 hodiny, ibaže spinká. Doma je to pohodlné skontrolovať svoje dieťatko každé 2 hodiny. Ale ak idete na dlhšiu cestu alebo zaspíte to až také jednoduché nie je. Treba však vedieť, že stay dry látkové plienky existujú!  Na trhu je dostatok látkových plienok rovnako savých ako jednorázové plienky a bábätká môžu mať ten istý pocit sucha po pomočení v látkových plienkach ako v jednorázových. Pri výbere vhodnej látkovej plienky a vhodnom zabalení môže Vaše bábätko pokojne v suchu a teple prespať noc.

Osobne vymieňam dcérke plienku po každom pomočení, samozrejme stáva sa, že spím a nevšimnem si, že potrebuje prebaliť.  Nemám rada pomyslenie na to, že by som nechala svoje bábätko sedieť v jeho výkaloch, bez ohľadu nato, či cíti vlhko alebo nie a bez ohľadu na to , či má na sebe látkovú plienku alebo jednorázovú ekoplienku. Čím častejšie vymieňate dieťatku plienku, tým lepšie pre Vaše bábätko. Často prebaľované dieťatko je šťastnejšie, má zdravšiu pokožku a nehrozia mu nehody z presakovania plienky.

babykangasgroup1

Tu je všeobecný prehľad, koľko plienok potrebujete pri dvojdňovom pracom cykle.

Novorodenec do 6 týždňov

 • 30 – 36 plienok
 • 3 – 4 vrchné nohavičky (ak sú potrebné: so štvorcovými, viacvrstvovými, tvarovanými a nohavičkovými plienkami)
 • 2 Snappi sponky (ak sú potrebné: pre viacvrstvové a štvorcové plienky, nie je nevyhnutné ich používať)
 • 30 – 36 kapsových vkladačiek (ak sú potrebné)

6 – 12 mesiacov

 • 24 – 30 plienok
 • 3 – 4 vrchné nohavičky (ak sú potrebné)
 • 2 Snappi sponky (ak sú potrebné)
 • 24 – 30 kapsových vkladačiek (ak sú potrebné)

12 – 24+ mesiacov

 • 18 – 24 plienok
 • 3 – 4 vrchné nohavičky (ak sú potrebné)
 • 2 Snappi sponky (ak sú potrebné)
 • 18 – 24 kapsových vkladačiek (ak sú potrebné)

Na noc je dobré mať po ruke

 • 3 kapsové plienky s vkladačkami, alebo
 • 3 „nočné“ nohavičkové plienky a 2-3 vlnené nohavičky, alebo 3-4 PUL alebo flísové nohavičky, alebo
 • 3 viacvrstvové plienky s vkladačkami a 2-3 vlnené nohavičky, alebo 3 – 4 PUL alebo flísové nohavičky

Do nemocnice

moltex_midi_large__06673.1344746586.1280.1280

V nemocnici vyžadujú zvyčajne používanie jednorázoviek, preto si zakúpte 4 balíky jednorázových ekoplienok na začiatok. Veľkosť mini, 3-6kg, je zvyčajne vhodná pre všetky druhy novorodeniatok, nepotrebujete kupovať zvlášť menšie novonarodenecké plienky. Pravdepodobne nezostanete v nemocnici dlhšie ako 7 dní, ale je lepšie mať zásobu navyše. 4 balíky po 48 ks = 192 plienok, to by mal byť na začiatok dostatočný počet. Aj keby ste mali prebaľovať novorodeniatko 12-15 krát za deň (12 prebalení denne x 14 dní = 168 plienok).

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.