Koľko naozaj platíme za dobierku zo zahraničia alebo zaujímavé fakty o Slovenskej a Českej pošte

Neprekvapilo Vás niekedy, že ste si objednali tovar na dobierku z Čiech prostredníctvom Slovenskej pošty a platili ste viac ako bolo dohodnuté? Alebo ste poslali zásielku do Čiech Slovenskou poštou a český príjemca bol nepríjemne prekvapený navýšenou sumou, ktorú mal zaplatiť. Nuž, ja síce zvyčajne platím bankovým prevodom, ale aj ja som sa už stretla s podobnou nepríjemnou skúsenosťou. A tak som sa rozhodla zistiť, prečo vlastne platíme 60 EUR namiesto dohodnutých 50 EUR za dobierku z Čiech Slovenskej pošte alebo prečo český príjemca zaplatí 1550 českých korún Českej pošte pri preberaní zásielky zo Slovenska namiesto dohodnutých 1490 Kč.

Poplatok za dobierku do zahraničia a spôsob jej odoslania je pevne stanovený na stránkach Slovenskej aj Českej pošty. A v cenníku si ľahko zistíme, že podať zásielku na dobierku do Čiech je možné iba ako doporučený list alebo balík s poplatkom +0,20 Eur. Čo nie je taký hrozný doplatok. A takisto je tam info, že si musíte vyplniť medzinárodný dobierkový kupón:

V prípade, že doporučený list posielate na dobierku, priložte aj vyplnený medzinárodný dobierkový kupón, ktorý je dostupný na každej pošte alebo si ho môžete vytlačiť z aplikácie ePodací hárok.

Česká pošta žiada od našich susedov 25 Kč ako poplatok za dobierku do zahraničia, ak sa nemýlim:

„V případě této doplňkové služby zahraniční provozovatel vybere při dodání poštovní zásilky od příjemce stanovenou peněžní částku, jinými slovy „dobírkovou částku“. Dobírkovou částku vyplatí pošta odesílateli v hotovosti v české měně, popřípadě, bude-li to odesílatel požadovat, převodem na jím určený účet u některé z českých bank. Odesílatel opatří zásilku poznámkou, popř. nálepkou „Remboursement“ doplněnou výší dobírkové částky. Tuto doplňkovou službu lze zvolit jen tehdy, je-li to podle zahraničních podmínek možné.„.

Takže zatiaľ je to jednoduché:
1. vyplníme medzinárodný dobierkový kupón s požadovanou dobierkovou sumou
2. zaplatíme za dopravu a + poplatok za dobierku pri podávaní zásielky

A teraz to začne byť trochu komplikované. Keď vypĺňate medzinárodný dobierkový kupón pre Českú republiku (platí to aj pre ostatné štáty s menou inou ako Eur, napr. Maďarsko či Poľsko), a to je jedno či elektronicky alebo „papierovo – ručne“, tak zistíte, že musíte dobierkovú sumu vyplniť v Eurách. Príjemca však bude platiť vo svojej vlastnej mene, v tomto prípade v českých korunách.

Ak ste sa dohodli na sume v českých korunách, tak si musíte prepočítať, koľko vlastne máte obdržať v Eurách. Vy, za predpokladu, že chcete byť spravodlivý, si pozriete aktuálny kurz svojej banky toho dňa a vyplníte tam správny prepočet EUR-CZK. A presne tú sumu od Slovenskej pošty aj obdržíte – či už na bankový účet alebo šekom. Problém však je, že keď zahraničná/Česká pošta bude žiadať od príjemcu peniaze v domácej mene, tak môže použiť iný kurz.

Slovenská pošta používa pri doručovaní zahraničnej zásielky na prepočet kurz Poštovej banky, aj keď je ťažké sa k tomu dopátrať na jej stránkach. Je tam totiž iba linka pri spomenutí kurzového lístka a tá linka smeruje na Poštovú banku.

To isté platí pre odosielateľa v Českej republike. Či už sa s príjemcom u nás na Slovensku dohodol na dobierkovej sume v Eurách alebo v českých korunách. Vypĺňa dobierkovú sumu v českých korunách. A príjemca na Slovensku zaplatí v Eurách.

Pre prepočet kurzu použije Česká pošta kurz Československej obchodnej banky, ako to spomína na jednej zo svojich stránok

Zahraniční pošta vyplatí poukázanou peněžní částku v národní měně.
Pro přepočet na měnu, ve které má být poukázaná peněžní částka vyplacena, se použije přepočtové měny. Přepočet se provede pomocí kurzu „valuty prodej“ české měny vůči přepočtové měně vyhlášeného Československou obchodní bankou, a. s….

Takže pre nepríjemnú fluktuáciu kurzu príjemca v zahraničí pravdepodobne zaplatí odlišnú dobierkovú sumu než na akej sa dohodol s odosielateľom. Ten rozdiel asi nebude príliš veľký, a aj keď to nie je síce úplne okey, mávnime nad tým rukou.

Ale pozor! Ešte sme neskončili…

Doručovanie dobierkových peňazí tiež nie je zdarma, a to treba niekomu naúčtovať. Túto službu vykonáva Slovenská pošta (a aj Česká pošta) prostredníctvom služby EUROGIRO.

Jeden zákazník na porade.sk spomína, ako platil 60 Eur namiesto dohodnutých 50 Eur za dobierku z Čiech, a nižšie v komentári to aj vysvetľuje listom, ktorý obdržal od Slovenskej pošty:

Dobry den,
nakolko pri medzinarodnej zasielke so sluzbou Dobierka je adresat penazi v zahranici, nie na uzemi SR, ide o medzinarodny penazny prevod, ktory zabezpecuje Postova banka, a.s., a poplatky za tento prevod su stanovene podla cennika banky.

Vzdy, ked zasiela odosielatel tovar na dobierku zo zahranicia, uvedie sumu v mene krajiny odosielatela, ktoru Slovenská pošta a.s., prepocita pri vydaji zasielky podla aktualneho kurzu Postovej banky, a.s..

Prevod platby do zahranicia je spoplatneny sumou 4€ – na ucet v banke v CR / 6€ – v hotovosti na adresu, podla toho, ako si stanovil odosielatel zasielky.

S pozdravom,
SLOVENSKÁ POŠTA, a.s.

Slovenská pošta mi poslala to isté info na email:

Vazeny zakaznik,
pri preberani zasielky z Ceskej republiky so sluzbou Dobierka, bude dobierkova suma, ktora je uvedena v ceskych korunach prepocitana na eura kurzom Postovej banky, a. s. deviza – predaj platnym v den preberania zasielky na poste. Okrem dobierkovej sumy (tu si zadava odosielatel zasielky) v eurach budete platit poplatok za zrealizovanie platby:
– pri vyplate na ucet: 4,00€,
– pri vyplate v hotovosti: 6,00€ .

Poplatok je za zrealizovanie platby do cudziny prostrednictvom Postovej banky, a.s.

A tu je môj problém. K výške toho poplatku sa na stránkach Slovenskej ani Českej pošty nedopátrate.

Slovenská pošta:

„Pri prevzatí zásielok so službou Dobierka z cudziny uhradí adresát dobierkovú sumu v eurách prostredníctvom platobného príkazu Eurogiro, ktorý je vyhotovený na základe údajov z dobierkového kupónu. Zároveň uhradí aj poplatok za službu Eurogiro.

Platba za vyinkasovanú dobierkovú sumu sa do cudziny realizuje prostredníctvom Poštovej banky kurzom devíza – predaj platným v deň uhradenia dobierkovej sumy, pokiaľ suma nie je uvedená v eurách.“

Aký je ten poplatok? Nato musíte ísť na stránky Poštovej banky do sekcie Zahraničné platobné služby, kde nájdete ďalšiu „veľavravnú vetu“ :

„Aktuálne poplatky pre cezhraničné úhrady môžete nájsť v dokumente Sadzobník poplatkov“

Odtiaľ sa preklikáte na stránku so siedmymi pdf dokumentami, a v jednom z nich to vyzerá takto:

poplatky-postovabanka

Jaj, a konečne sme našli čierne-na-bielom alebo presnejšie na žltom tie nešťastné poplatky. Problém ani nie je to, že sú tam nejaké poplatky. Nuž, je to legálna služba, za ktorú si spoločnosť pýta peniaze. Problém je skôr v skutočnosti, že musíte byť Sherlock Holmes, aby ste sa dopátrali k tomu, že nejaký takýto poplatok vôbec existuje.

Česká pošta nie je k svojim zákazníkom oveľa veľavravnejšia:

„Služba Eurogiro patří do skupiny služeb Poštovní spořitelny, které vám nabízíme na všech poštách.“

Tak si teda klikneme na linku Poštovej sporiteľne. V tabuľke pre cenník Slovenska nájdeme stručné číslo 50 pri platbách označených SHA. Aby som si bola istá, že tým myslia 50 Kč, tak som si klikla na pdf dokument Obchodní podmínky pro služby Eurogiro a v ňom stálo:

„Za provedení platebních transakcí prostřednictvím služby EUROGIRO a další vybrané služby banka účtuje poplatky v souladu se sazebníkem poplatků platným v den zúčtování poplatku. Aktuální znění sazebníku poplatků je k dispozici na obchodních místech a na www.erasvet.cz.“

No dobre, tak oficiálny dokument som nenašla, iba to stručné číslo. Asi zabudli pripísať Kč..

Odpoveď od českej pošty na otázku „aká je výška dodatočného poplatku pri zaplatení dobierkovej sumy, ktorú musí príjemca doplatiť pri prevzatí balíčka zaslaného zo Slovenska do Čiech Slovenskou poštou a doručenou do Čiech Českou poštou pri preberaní zásielky.“:

pokud je dobírková částka určena k výplatě na účet, adresát platí jednotnou cenu 50 Kč.

Je-li dobírková částka určena k výplatě v hotovosti, adresát platí dle poukazované částky :
1-6500Kč             poplatek 70 Kč
6501-13000 Kč   poplatek 80 Kč
13001 Kč a více  poplatek 90 Kč.

Teoreticky, ak som odosielateľ, o nič som nebola ukrátená – dostanem sumu a službu, za ktoré som zaplatila. A teoreticky ma nemusí zaujímať, že druhá strana platí niečo naviac. Ale povedzme, že mám svedomie.  A je tu ten problém, že ja síce odošlem príjemcovi dobierku so správnou sumou, ale ako sa budem cítiť, keď mi napíše, že platil o 50Kč a +/- nejaké drobné kvôli zmenám kurzu naviac. Prípadne, ako mne padne, že mám zaplatiť o 4-6 Eur vrátane nejakých drobných kvôli zmene kurzu k dobierkovému z Čiech naviac.

Takže si to zhrňme..

Príjemca dobierky zaplatí dobierkovú sumu, na ktorej sa dohodol a o ktorej vedel vopred:
1. sumu za kúpený tovar,
2. poplatok za dopravu a dobierku, ktorú odosielateľ platí pošte za preukázanú službu

Príjemca dobierky zaplatí navŕšenú dobierkovú sumu, na ktorej sa nedohodol a o ktorej nemusel vedieť vopred:
3. možný rozdiel pri prevode kurzu,
4. za prevod do zahraničia – spoplatnenú službu Poštovej banky (v Čechách Poštovej sporiteľne).

Ako teda nakúpiť zo zahraničia? Pokiaľ ide o dodržiavanie nákupnej sumy môžete sa spoľahnúť na bankový prevod, ak uprednostňujete dobierku, tak skôr kuriérske služby. Pri dobierke prostredníctvom pošty počítajte s príplatkom navyše.

Ako spomína jedna pani na stránkach českej Asociácie SOS Združení pro ochranu spotřebitelu na svoju nepríjemnú skúsenosť s Českou poštou „nikdo nedělá nic zadarmo“:

Emailem jsem obdržela následující:”Při odesláni balíku se službou dobírka do Slovenské republiky je dle Poštovních podmínek ČP – Základní služby – Článek 126 – podmínkou dodání poštovní zásilky je , že příjemce poštovní zásilky při jejim dodávní zaplatí zahraničnímu provozovateli jím účtovanou cenu za převod dobírkové částky do České republiky.” – ústně pak ještě, že pošta vše splnila a není tak důvod reklamace – jinými slovy odeslala balík a došly mi peníze. Víc mě nemá zajímat. To, že druhá strana zaplatila dalších cca 13 Euro ke službě, kterou jsem platila v ČR, bylo okomentováno tím, že nikdo nedělá nic zadarmo a že Českou poštu nezajímá, co si účtuje Slovenská pošta. A mě to taky nemusí zajímat, protože je to problém příjemce a ne můj!!! – další argument zněl, že přece příjemce to musel vědět, protože i mně, když dojde ze zahraničí balíček, ČP naúčtuje nějaké další poplatky za jejich úkony. „

2 Responses to Koľko naozaj platíme za dobierku zo zahraničia alebo zaujímavé fakty o Slovenskej a Českej pošte

  1. Martin píše:

    V prvom rade, sa vykašlem na dobierku a idem si do FIO banky založiť účet, ktorým môžem bez poplatkov zaplatiť aj na české účty. Ďalej vyhľadávam eshopy, ktoré umožňujú poslať balík cez Zásilkovnu. Lacné, rýchle a bez stresov na pošte.

  2. Maťo píše:

    No lenže aj Zásielkovňa si pri poslaní zásielky na dobierku z ČR na SR účtuje nie malé poplatky…

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.