Koľko nás stoja jednorázové plienky?

Myslíte si, že želaním vášho dieťatka je darovať tejto planéte ku svojim prvým narodeninám tonu toxického odpadu? Alebo mať zadoček naložený hodiny v plastovom vrecku v zmesi chemikálií a výkalov? Isteže nie! Napriek tomu bez rozmýšľania slepo nakupujeme produkty, ktoré nám vnucujú reklamy a predajcovia, a nechtiac ubližujeme našim deťom a okoliu.    Iba málokto si uvedomuje, že na výrobu jednej jednorázovej plienky sa použije hrnček ropy.

 • Jednorázové plienky vyrobené z plastu sa odbúravajú 350-500 rokov.
 • Jedno dieťa použije okolo 8,000 až 10,000 jednorázových plienok než začne používať nočník.
 • Na výrobu jednorázových plienok pre jedno dieťa ročne sa použije 136kg dreva, 23 kg ropy, 9 kg chlóru.
 • Každoročne sa na svete použije 450 biliónov jednorázových plienok, ktoré produkujú 77 miliónov ton odpadu.
 • Podľa teoretických výpočtov, ak by každé dieťa na svete používalo jednorázové plienky denne by sa použilo 1,375 miliónov plienok, čo je  18,238 plienok za sekundu. (The Diaper Industry Source)

Výroba a predaj jednorázových plienok je multimiliónovým biznisom: na prvom mieste pre spoločnosti ako sú Procter&Gamble (Pampers) či Kimberly-Clark (Huggies) je zisk; zdravie našich detí je prvoradé pre nás a je našou zodpovednosťou.

 • Jednorázová plienka spotrebuje 3,5 krát viac energie, 8 krát viac neobnoviteľných nespracovaných materiálov, 90 krát viac obnoviteľných materiálov ako látková plienka.
 • Na výrobu jednej plienky je potrebná rovnaká energia ako energia umožňujúca vyprať látkovú plienku 200 krát.
 • Jednorázové plienky vyrobia 60 krát viac pevného odpadu ako látkové.

(Brožúra odpady)

K najväčším spotrebiteľom jednorázových plienok na svete patria Čína, India a Spojené štáty. V Európe sú to Nemecko, Francúzsko a Veľká Británia. (Diapers per country.)

„Je trochu rozdiel vo frekvencii používania jednorázových plienok na krajinu, napr. v Japonsku, kde sú mamičky čistotnejšie, sa použije takmer dva a pol krát viac plienok denne ako v Spojených štátoch a mamičky v Spojených štátoch zas použijú aspoň o plienku viac ako mamičky v Latinskej Amerike.“ (The Diaper Industry Source)

„V roku 2006 bolo v USA 9.612.520 detí vo veku od 0-2 rokov. Povedzme, že každé dieťa v tejto vekovej skupine potrebuje denne 4,42 jednorázových plienok v priemere – 6,82 potrebujú novorodeniatka kým dvojročné už iba 3,74 plienok denne. To znamená, že iba v samotných Spojených štátoch sa denne spotrebuje 40,37 miliónov jednorázových plienok.“ (The Diaper Industry Source)

 • Na výrobu jednorázových plienok iba v USA sa ročne použije 100,000 ton plastu  a 800,000 ton drevnej buničiny.
 • Na výrobu jednorázových plienok iba v USA padne za obeť ročne 250,000 stromov.
 • V Kanade a USA končí na smetiskách viac ako  20,000,000,000 jednorázových plienok.
 • Američania vyhodia 570 plienok za sekundu. To je 49 miliónov plienok denne.
 • USA platí ročne $350 miliónov za likvidáciu odpadu jednorázových plienok, ktoré sa aj tak odbúrávajú takmer 350-500 rokov.

Keď sme priviedli na svet dieťatko, pribudla nám obrovská zodpovednosť;  zodpovednosť za jeho zdravie a pohodlie, ale i zodpovednosť za jeho vplyv na okolitý svet. Ak niečo podáme svojmu dieťatku, či už plienku, mastičku na telíčko, fľašku či cumeľ do ústočiek, mali by sme si byť vedomí, z akého materiálu sa daná vec skladá a aké dôsledky môže mať jej použitie pre naše dieťa i jeho okolie. Výroba a likvidácia jednorázových plastových plienok typu „Pampers“ nesmierne zaťažuje ekonomické a ekologické zdroje štátov a ich používanie je rizikom pre zdravie nášho dieťatka. Ak sa na chvíľku pri nákupe pozastavíme a zamyslíme zistíme, že máme i iné alternatívy: zdravé a ekologické – či už látkové plienky alebo jednorázové ekoplienky. A ani jedny z nich nezaostávajú kvalitou za „pamperskami“.

seventhgenpopolinirainbow2

Zdroje:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.