Kombinácia farieb

Viete prečo sú záchranné vesty a záchranné člny tradične oranžové? Pretože poskytujú najvyšší kontrast a viditeľnosť pri pohľade z lodí alebo lietadiel nad oceánom. Oranžová a modrá sú totiž komplementárne farby.

liferafts

Oranžové záchranné plte poskytujú ten najvyšší kontrast a viditeľnosť v modrej vode.

 

S výberom farebných kombinácií sa často potýkame. Ktoré farby oblečenia sa k sebe hodia?

Farebné koleso s 12 farbami

Na vysvetlenie jednotlivých kombinácií farieb, teda farieb, ktoré sa „k sebe hodia“ a pokladajú sa za „vkusné“ použijeme koleso s 12 farbami. Kolesá s 24 farbami sú častejšie, ale 12 farieb je jednoduchšie pochopiť a vysvetliť.

Color-wheel

The-color-wheel

Analógove farby

Vytvorenie kombinácie analógových farieb v podstate znamená, že si vyberieme jednu farbu zo spektra, jednu preskočíme a potom vyberieme ďalšiu. Tieto kombinácie sú veľmi jednoduché, ale elegantné. Sú pociťované ako harmonické. Takéto kombinácie sa vyskytujú v prírode a vyzerajú skvele.

Analog-colors

Analog-colors2

Analog-color-combo

Analog-color-combination2

Komplementárne farby

Komplementárne farby sú dvojice farieb, ktoré, v kombinácii v správnych pomeroch, vytvoria bielu alebo čiernu. Pri umiestnení vedľa seba vytvárajú najsilnejší kontrast a vzájomne sa posilňujú. Sú široko používané v umení a dizajne, ale i v makeupe (napr. očné tiene). Dvojica komplementárnych farieb sa líši v závislosti na farebnom modeli a samotnej farbe.

Complementary-colors

Complementary-colors2

Kombinácia komplementárnych farieb zahŕňa výber dvoch farieb, ktoré sa nachádzajú na presne protiľahlých stranách farebného kolesa. Tieto farby sú vysoko kontrastné a vyzerajú veľmi odvážne: červená-modrá, žltá-fialová, atď.. Pre lepší efekt je možné jednu z farieb „schladiť“, ako napríklad túto modrú košeľu.

Blue-orange-combination

Rozdelenie komplementárnych farieb

Doplnenie kombinácie komplementárnych farieb o analógovú farbu dáva výzoru naďalej vysoký kontrast, avšak s trochou jemnosti a harmónie. Čím väčší odtieň, tým jemnejší výzor.

Split-Complementary-colors

Split-Complementary-Color-combinations

 

Split-Complementary-Color-Combination

Split-Complementary-Color-Combination

Triada farieb

Triáda je trojica farieb nachádzajúcich sa v rovnakej vzdialenosti na farebnom kolese. V prípade 24-farebného kolesa to bude vzdialenosť 8-8, v prípade tohoto 12-farebného kolesa počítame 4-4. Výsledkom sú nekonvenčné, ale harmonické kombinácie.

Triad-colors

Triad-color-combination2

 

Triad-color-combination

Triad-color-combination1

Monotónna chromatická farebná schéma

Monotónna chromatická farebná schéma používa iba jednu farbu. Môže použiť rovnaký odtieň alebo rôzne variácie farby. Túto kombináciu je však v oblečení veľmi ťažké dosiahnuť, vyzerá však jemne a elegantne.

Monotone-Chromatic

Monotónna achromatická farebná schéma

Monotónna achromatická farebné kombinácia je rovnaká ako monotónna chromatická, s tým rozdielom, že použitá farba je neutrálna. Napríklad rôzne odtiene šedej. Tak isto kombinácia hnedej, rôzne odtiene khaki alebo béžovej.

Monochrome-Achromatic

Schémy oblečenia prevzaté z
http://attireclub.org/

Top rebríčky. Ukážka

My sa každý deň neobliekame na rozdávanie Oscara, ale ide o farby:

http://indianexpress.com/photos/entertainment-gallery/best-dressed-at-oscars-2014-angelina-jolie-naomi-watts-lupita/#oscar700

http://profashionelle.com/2010-sag-awards-best-dressed-celebrities/

http://www.glamour.com/fashion/best-dressed-of-the-week#slide=1

Color-Block

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.