Kreatívne 3d pero s bio náplňou alebo vytvorte si vlastné hračky

Tento rok dostali deti pod stromček 3d pero, konkrétne sadu 3Doodler start. Samotná náplň je vyrábaná z bioplastu v Anglicku.

P1090990a

P1090945a

P1100145

Deti by mali mať pod stromčekom i niečo kreatívne a v tomto má môj partner vždy lepší vkus ako ja – ja som tak „zaseknutá“ vo veku vymaľovaniek a plastelíny. Už minulý rok sme uvažovali zakúpiť 3d pero, ale odložili sme to, aby aj naša mladšia dcérka trochu povyrástla (teraz majú deti 6 a 8 rokov). Pero je odporúčané pre deti od 8 rokov, ale jednoduchšie modely zvládnu i deti od 6 rokov, hlavne s trochou praxe. U nás mladšie dieťa pokojne zvládlo samostatne „okopírovať“ po svojej sestre 3d kvetinku s črepníkom i stojanček na foto.

P1100098a

P1100271 - Copy

P1100105a

Samotné pero je vyrábané v Číne, je nabíjateľné na USB kábel, ten istý, čo mobily či tablety, takže sa nemusíte obávať, ak by sa káblu niečo stalo. Vydrží tak zo 1-2 hodiny plného chodu, takisto sa netreba obávať, že by dieťatko to preháňalo a bolela ho ručička. Vydrží možno trochu dlhšie, ak máte zodpovedné dieťa, ktoré to pero aj ráči vypnúť, keď ho chvíľu nepoužíva, ale väčšinou to deti pozabudnú. Môžete ho samozrejme nechať i na kábli, ale vždy je lepšie, ak má dieťa prestávku v akejkoľvek činnosti.

Používanie pera nie je žiadna raketová veda, jeden klik na zapnutie, jeden na vypnutie. Z jednej strany vložíme náplň, z druhej strany „vylezie“ roztopená. Vytvoríme jednotlivé časti objektu a potom ich spojíme.

P1090826a

P1090831a

P1090828a

Na hlavnej stránke nájdete plno obrázkov a detailný popis, ako to funguje vrátane peknej galérie a youtube má množstvo videí. Takže to nebudem rozpisovať.

http://3doodlerstart.com/
http://3doodlerstart.com/#gallery

Čo nás hlavne zaujímalo bolo:

– Či samotné pero nie je horúce – odpoveď je nie, nie je horúce pri používaní.
– Či vychádzajúca náplň nie je horúca – odpoveď je nie je, jeden pán si to pri recenzii skúšal rovno na ruku a môžem potvrdiť, že náplň je jemne vlažná, schne po niekoľkých sekundách, takže je istý čas ešte tvarovateľná
– Či náplň je nezávadná – podľa vyjadrení výrobcu je náplň vyrábaná z bioplastu, ktorý sa v kontakte s pôdou rozloží za 45 dní. Náplň je vyrábaná v UK.

P1090879a

P1100029a

P1090983a

So sadou prišli dve knižky, jedna menšia, ktorú deti hlavne využívajú, sú v nej jednoduchšie modely. A jedna knižka so zložitejšími modelmi a zelenými šablónami, ktoré mi pripomínajú silikónové formičky.

P1090883a

P1090886a

P1090887a

Náš prvý výtvor bola gitara, dievčatá si proste vybrali tú a ocko im s tým pomohol.
P1090836a

P1090885a

P1090911a

P1090912a

Neskôr začali s okuliarmi, tie sú u nás populárne hlavne pre plyšákov. Ako prvá dostala veverička. Pretože moja dcérka, veľký fanúšik Tecny z Winx Club série, ktorá sa kamarátila s veveričkou, dostala plyšovú veveričku pod stromček. Veverička dostala meno Technoveverka. Niekedy ju možno podrobnejšie nafotím, je zlatá.

P1090880a

P1100283a

Pero nemá vyslovene nejaké mínus, pre ktoré by bolo nefunkčné alebo by fungovalo zle. Je to naozaj milá kreatívna činnosť a naše deti majú prístup k veciam, o ktorých sme mi ako deti nechyrovali. Našla som tri menšie negatíva, po prvé, nie vždy sa dá vybrať nepoužitá náplň – čiastočne sa dá vybrať, ale už roztopená časť sa nedá vybrať a môže dôjsť k plytvaniu, keď deti chcú vymeniť farbu. Hlavne u mladších detí.
Druhé mínus je, že niektoré modely sú pomerne krehké a nie je to hračka pre 4 ročné dieťa. Moja 8 ročná dcérka spravila bračekovi helikoptéru a autíčko, autíčko ešte tak tak existuje, ale helikoptéra to neprežila. Na druhej strane, mnohé jeho plastové hračky sú na tom rovnako a táto na rozdiel od jeho rozpadnutých autíčok neznečistí životné prostredie.
A po tretie, očividne náplne nie sú kompatibilné s inými verziami 3d pera na trhu, takže si treba vybrať, do ktorého investujete.

P1100001a

P1100038a

Treba aj uznať, že je to drahý darček, základná sada stojí okolo 60-70 Eur a jedna náplň 8-9Eur, v závislosti od obchodu. My sme sa dlho rozhodovali, či kúpiť dve menšie balenia s dvoma perami alebo jedno väčšie s jedným. Napokon sme sa rozhodli, že kúpime iba jedno pero. Jedno pero na jednu domácnosť je dosť a keď pominie prvé nadšenie, aj tak ho deti budú používať iba sporadicky, a tak to aj dopadlo. Žiadne dieťa netvorí, nekreslí, nelepí sústavne. A zo začiatku sa im vysvetlilo, že pero je spoločné a treba sa striedať.

P1090824a

P1090825a

Takže sme kúpili sadu a radšej náplne navyše, tak aby mali z každej farby dve balenia a aby sa nestalo, že cez Vianočné prázdniny všetko minú a nebudú vedieť čo s tým. To sa nám našťastie nestalo, iba po troch mesiacoch sa nám minula biela farba, ešte máme z ostatných nejaké tie zásoby. Spolu sada aj náhradné náplne nás vyšli okolo 100 Eur.

P1090819a

P1090818a

Ďalším mínusom je, že menšie deti sú odkázané na knižku a predlohy, ale tak je to s mnohými kreatívnymi činnosťami. Sami si asi nebudú vyrábať z kartónu či papiera predlohy, našťastie žijeme vo svete internetu a youtube má celý channel venovaný tejto téme. Okrem reklamy na hračku tam nájdete i 20min videá ako naozaj spraviť danú vec, ako túto kvetinku v črepníku, čo je jeden z populárnych výtvorov u nás.

One Response to Kreatívne 3d pero s bio náplňou alebo vytvorte si vlastné hračky

  1. Andrea píše:

    Ďakujem za skvelý tip, aj super článok a celkovo za Váš fantastický web, kde sa dá mnoho toho prečítať. Prajem všetko dobré

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.