Leonardo da Vinci pre deti alebo pôvabné európske rozprávky

Večer som vzala deti do kina na premiéru rozprávky Leo da Vinci: Misia Mona Lisa. Na moje prekvapenie môj syn tam obsedel 80 minút; je pravda, že s pukancami a fľašou vody (malinovku som neriskla). Nuž od dnešného dňa už nechce iba auto či lietadlo, chce „auto s padákom, čo je loďka“, aké mal vo filme hlavný hrdina, inšpirované vynálezmi skutočného Leonarda da Vinci.

barrel

Dej to má pomerne jednoduchý: hľadanie pokladu na blízkom ostrove s neoriginálnym názvom Montecristo, zlí piráti podobní pirátom kapitána Hooka, roztomilí delfíni či malá myška na záchranu. Malý chlapček Nicolo so svojim ďalekohľadom a nadšením pre hviezdy je podľa mňa mini verzia Mikuláša Kopernika. Hľadala som, že kto by mohla byť malá zlodejka Agnes, ktorá chce písať knižky, ale nič ma nenapadlo, iba že by referovali na Agathu Christie, ale to by preskočili zopár storočí. Ale to ma iba tak napadlo. To by však deťom asi bolo aj tak jedno.

Film je milý spôsob, ako najmenším deťom predstaviť meno Leonarda da Vinciho, určite im nič nepovie krajinka ani stredoveká Florencia 1400. Možno to nezaujme deti nad 12 a niektorí dospelí mávnu rukou nad jednoduchosťou príbehu. Ale je to pre malé deti vo veku od 5 do 8 rokov a ak vezmeme v úvahu, že existujú starší, ktorých pri mene Leonarda da Vinciho nenapadne jediný jeho vynález, tak film splnil svoj účel. Navyše je to pekný taliansky projekt a akosi mi ho nenapadlo porovnávať s Moanou, ktorá je prekrásna, som veľký fanúšik (jediné, čo neviem „prehltnúť“, je jej európske premenovanie na Vaianu, tak ju máme v originály), ale môj syn by pri nej určite neobsedel tak dlho v kine (a určite nemal ten finančný rozpočet).

Mne dal film myšlienku na záverečný projekt do školy. Každý rok majú deti „predstaviť“ pred triedou na konci roka nejaký projekt, ktorý pre malé deti aj tak urobia rodičia, ako inak. Akurát to predstavenie je dosť „utrpenie“ pre nesmelé povahy. Moja dcérka minulý rok ani necekla, ale ocko to aj tak trochu prehnal s vyrezávaným kartónom a hydraulikou. Tak som si povedala, že tento rok to spravím ja a nič ma nenapadlo, čo by nebolo také „suché“ štýlu Môj pes. Dáke jednoduchšie vynálezy Leonarda da Vinciho a obrazom Mony Lisy na veľký papier s popísanými „ťahákmi“ by mohli byť ono. Sú to iba kresbičky a 2-3 vety, pominieme krutý stredovek a bojové stroje. A navyše vie odpovedať na otázku „prečo o Leonardovi“, keďže sa jej páčila rozprávka.

Trochu mi bolo ľúto, že bolo v kine tak málo ľudí na detské predstavenie. Ja síce pre seba od čias Indiana Jonesa nemusím do kina, ale pre deti je to zážitok a tých naozaj vhodných pre nich je pomenej, hlavne u nás, kde je viac maďarčiny ako slovenčiny. Smejko a Tanculienka nás tento rok preskočili, čo mi bolo ľúto, jediné predstavenie, čo sa môjmu synovi fakt páčilo. Ale, akosi sa im nedivím. A Dobrodružstvá Mydlinky a Bublíka v Bublilandu, na ktoré som už kúpila lístky, u nás zrušili, môžem pýtať peniaze naspäť. Film by si učite zaslúžil víkend a nie upršaný piatok večer, keď je väčšina rodičov unavených z týždňa a sú radi, že sedia konečne doma a deti majú v teple. Aj ja som „odkvicla“ do postele pred desiatou, pravdu povediac, a dopísala toto na druhý deň ráno, kým sa deti hrali s ockom na počítači.

Na hlavných stránkach nájdete k stiahnutiu celý pdf dokument s niekoľkými kreslenými vymaľovánkami pre deti, ak máte farebnú tlačiareň, ak nie, tak tu je niekoľko vymaľovániek.

leodavinci

lisa

agnes-nicolo

agathanico

vymal1

Podľa tvorcov filmu, Taliansko pripravuje i televízny seriál, tak uvidíme či sa dostane aj na naše obrazovky – internet určite, keď už nie inak, tak v angličtine alebo taliančine.

Je ľahké nájsť rozprávky pre deti, je ich plný internet. Ale nie je ľahké nájsť novú rozprávku, ktorá by zaujala všetky tri deti. Hlavne môj, teraz už 5 ročný synček, neobsedí dlhšie ako 20 min pri niečom. Navyše, väčšina nových filmov pre chlapcov sú o autách či robotoch. A Moana, Ballerina či Snehová kráľovná sú naozaj úžasné kreslené rozprávky, ale predsa len sú tam hlavné hrdinky dievčatká. Určite však odporúčam všetky tri príbehy. Balerina je krásna európsko-kanadská koprodukcia s nádhernými pesničkami. Keďže sa jedná o sirotu, trochu mi to pripomenulo Anastáziu, jednu z mojich „top 10“ animovaných rozprávok vôbec. Nie je to Disneyovka, tak je trochu v úzadí za Disney princeznami, veľmi neprávom. A moje dcéry sú veľkými fanúšikmi celej ruskej animovanej trilógie Snehová kráľovná, teraz už beží v kinách tretí diel.

Najnovšie Králik Peter ani Sherlock Gnomes ma nezaujali, takže to vynechávame. Môj najbližší detský favorit je Ukradnutá princezná, vyzerá to ako pekná animácia na motívy Puškinovej rozprávky Ruslan a Ľudmila. A z nejakého dôvodu mi to trochu pripomína Rapunzel a Flynna, a ešte aj môj syn je fanúšik Flynna a hlavne bieleho koňa. Malo by to prísť do kín niekedy v máji.

One Response to Leonardo da Vinci pre deti alebo pôvabné európske rozprávky

  1. Anonym píše:

    mohol som si stiahnuť a vitlacit ale nemohol bi tam byt aj lorenzo?

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.