Mená bábätiek v zámorí inšpirované technológiou

Odoberám niekoľko online časopisov a občas na uvoľnenie si prečítam článok, čo ma zaujal. A práve som sa dočítala, že spoločnosť Babycenter LLC vydala včera zoznam tých najpopulárnejších mien v USA. Hoci ešte stále vedú tradičné mená ako Jackson (už tretí rok top meno pre chlapčeka) a Sophia (dokonca šiesty rok), po prvý raz v histórii zaznamenali vplyv techniky na výber mena.

igtutorial10

Niekto uprednostní tradičné meno pre dieťatko, iný si zvolí meno menej frekventovanejšie. My patríme do tej druhej skupiny. Môj priateľ vždy hovorí, keď niekto zavolá jeho meno uprostred čakárne na stanici, tak sa hneď zo desiati obrátia. Nuž, na pocite jedinečnosti Vám to práve nepridá. Na druhej strane neviem či je to až také úžasné volať sa Šípková Ruženka. Nevymýšľam si, viď dcérka Rachel Bilson 2014. Je to milé, tiež som veľký fanúšik Disney, nuž ale hmm.. A Halle Berry má Ariel, nájdete aj Maugliho. Ešte sa dá, hlavne ak ste dieťa celebrity.. Pocahontas a Quasimodo by boli horší výber. Ale vráťme sa k dnešným trendom.

Očividne sa tento rok mnohé mamičky v zámorí inšpirovali populárnou mobilnou aplikáciou na sharovanie fotografií Instagram. Množstvo detí sa tohto roku volá podľa Instagram filtrov, a to Lux, Ludwig a Amaro. U dievčatiek je populárne Juno, Valencia a Willow (hoci to je i meno najlepšej priateľky Buffy, ktorá je stále populárna na Netfixe). Nuž, o takých päťdesiat rokov môžu mať v USA prezidenta Luxa alebo prezidentku Willow.

Filters

Ďalším veľmi populárnym zdrojom išpirácie pre ľudí boli vždy kráľovské rodiny. Tentoraz sa však novorodeniatka nevolajú George a Charlotte ako najnovšie prírastky do britskej kráľovskej rodiny, ale Royalty, Duchess, Reign, Sultan, Princess a Tiara.

Z ďalších trendov v USA zostávajú stále populárne neutrálne mená vhodné pre dievčatko i chlapčeka Wyatt, Piper, Riley, Lincoln.

Top 10 sa však za posledné roky nezmenilo. Sophia, Emma a Olivia vedú posledné štyri roky. Mimochodom podobne je to i u nás. Podľa najmama.sk na Slovensku v roku 2014 viedli Ema a Sofia. Chlapčenské mená v porovnaní s našimi sú už odlišnejšie od americkej „klasiky“. U nás tú top trojka Adam, Jakub a Samuel. V top americkej 10 je z týchto troch mien iba Jakub.

pre viac tabuliek i zoznamov si kliknite na originál článok
http://www.babycenter.com/0_babycenter-reveals-top-baby-names-of-2015_10409600.bc

a pre top 2014 u nás na najmama.sk článok
http://najmama.aktuality.sk/clanok/235428/najoblubenejsie-mena-pre-deti-za-rok-2014-slovenske-su-opat-v-mode/

Jedinečným sa samozrejme človek stáva svojim konaním a postojom, nie menom. Ale musím priznať, že som si dala záležať, aby dievčatá neboli v top 10. Na druhej strane som si vybrala mená, čo sú v kalendári a znejú pomerne „normálne“ so slovenským priezviskom.

Je však mimo mňa kritizovať rodiča za výber mena dieťatka, každý ho určite vyberá s láskou. A to je to podstatné, čo by sme mali zohľadniť skôr ako obrátime oči dohora pri niekoho voľbe.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.