Najkrajšie sviatky roka alebo koktejl chemikálií

umelyveniec

„Krásny vianočný veniec, ktorý Vám navodí tú pravú vianočnú atmosféru. Z umelých materiálov, vydrží Vám i niekoľko sezón.“ Citujem niektorých predajcov na internete. Načo sa unúvať s ozajstnou čečinou, keď môžete mať umelú. Načo sa každoročne unúvať do kvetinárstva či s výrobou živého venca (veď cena korpusu venca zo slamy stojí hrozných 90 centov), keď môžeme mať všetko odložené v umelom sáčku roky v pivnici. Za posledné polstoročie si ľudstvo ani nevšimlo, ako sa vianočná atmosféra zmenila zo sviatkov pokoja a mieru na nebezpečné prostredie plné chemikálií každoročne ohrozujúce zdravie detí i dospelých a znečisťujúce životné prostredie. Ozajstné šišky, šípky, sušené kvety, ovocie, imelo, čečina boli nahradené dioxínom, furánom, vinylchloridom, etylén dichloridom, ftalátmi, olovom… Z týchto nám nič nehovoriacich látok sú totiž vyrobené naše umelé vence, stromčeky a ozdoby. A dokonca môžu i voňať ako tie živé. Nestačí, že máme veniec vyrobený z látok spôsobujúcich mnohé civilizačné choroby, vylepšime rodine i ovzdušie trochou rakovinotvorných a alergénnych látok.

Súčasťou našich Vianoc je množstvo vecí, ktorým by sme sa mali vyhnúť. Nechcem rozoberať komerčnosť Vianoc, ktorá vrieska na nás už od konca októbra z televíznych reklám snažiac sa nám natlačiť niečo pod stromček (čo si to nahovárame, Vianoce sú o darčekoch a nákupoch či sa nám to páči alebo nie). Ani mesiac výbuchov pyrotechniky, ktoré budia bábätká a desia okolité zvieratá a nemajú naozaj s duchom Vianoc nič spoločné (obmedziť na dva-tri dni by sa to asi nedalo; koľkí sa doma nudia, aj ja by som sa chcela aspoň hodinu denne nudiť!). A nebudeme rozoberať povianočné smetiarske kontajneri plné plastových znečisťujúce našu planétu. (Ale fakt, iste máte zberové nádoby pri najbližších potravinách, ten polystyrén a ostatný baliaci materiál naozaj patria do zberového kontajneru na plast, prosím!)

Poďme sa pozrieť na štyri konkrétne veci, bez ktorých by sme si mohli Vianoce pokojne predstaviť.

1. Vonné sviečky a vonné spreje sú nebezpečným koktejlom ropy, ftalátov a umelých vôní.

Mnohí si nahrádzajú vôňu Vianoc syntetickou „vôňou“ a ani nevedia, že tento termín legálne slúži na ukrytie  3000 chemických látok!  Ak si potrpíte na vône skúste 100% esenciálne oleje s vodou v spreji či vytvorte si vlastnú zmes z obľúbených byliniek a korenia a nechajte ich jemne lúhovať na sporáku. Môžete použiť i niektorý z prírodných airsprayov certifikovanej kozmetiky, napr. Saloos Vianočný sen

Klasické obchodné sviečky sú súčasťou každej oslavy i sviatku. Málokto si uvedomuje, že sú vyrábané z parafínu, ktorý koncom 19. storočia nahradil zapáchajúce sviečky z loju. Kto nevie, parafín sa vyrába z ropy a horiace sviečky znečisťujú naše ovzdušie. Nahraďte ich čistými sójovými sviečkami vyrobenými zo sójových bôbov. Sú nejedovaté, nekarcinogénne a biologicky rozložiteľné. Tieto horia rovnomerne a až o 40% dlhšie než parafínové sviečky. Vhodné sú i prírodné stearínové sviečky z palmového kryštalického vosku. Prírodné sójové sviečky Riga Manufactura. Sójové sviečky Pure Integrity.

Ani knôty nie sú vždy bezpečné. Knôty by mali byť vyrobené z bavlny, prípadne kombinácie bavlny a papierového jadra. Bezpečné sú i kovové knôty zo zinku a cínu. Niektoré dovážané sviečky, väčšinou z Číny, obsahujú toxické olovené knôty. Komisia pre bezpečnosť spotrebiteľských výrobkov v USA navrhla zákaz olovených knôtov pre všetky predávané sviečky v Spojených štátoch.

Ak sa obávate, že vašou sviečkou môže viesť olovený knôt, je tu jednoduchý spôsob, ako to vyskúšať. Vezmite si klasický biely papier. Šúchajte papier na hrote nespáleného knôtu sviečky. Ak to zanechá svetlo šedý ceruzkový odtlačok viete, že ide o olovené jadro.

2. Umelé vianočné stromčeky, vence a ozdoby z PVC

Toxické chemikálie v umelom stromčeku z PVC sú naozaj veľkým problémom, keď vezmeme v úvahu, že sa ho deti každú chvíľku dotýkajú, objedajú z neho ozdoby či strkajú si neumyté ručičky do pusy. PVC je naložené chemikáliami a ako stabilizátor  je použité olovo (aby bol umelý stromček odolný voči poveternostným vplyvom a svetlu). Olovo je neurotoxín, ktorý spôsobuje poruchy učenia, mozgu, nervové poškodenie, sluchové problémy, oneskorený rast, poškodenie pečene, obličiek a zažívacie problémy. Je ľudský karciogén. Podrobnejšie sme si písali v článku o olove.

plastic-decorations-300x217

Ak nás nemá striasť zakaždým, keď sa naše dieťa priblíži počas dvoch týždňov k stromčeku a nechceme si s hnusom umývať ruky zakaždým po jeho výzdobe, tak si musíme zadovážiť živý stromček alebo kúpiť stromček nevyrobený z PVC. Žiaľ, na našom trhu ešte čisto polyetylénové stromčeky dostupné nie sú, 3D stromčeky ponúkané u nás sú ešte stále zmesou lisovaného starého PVC  ihličia  a nového 3d polyetylénového ihličia. Viac o nových stromčekoch v predchádzajúcom článku.

3. Umelé vianočné osvetlenie z PVC

Toxické chemikálie sa nachádzajú i vo vianočných svetlách. Vianočné osvetlenie je väčším problémom ako stromček, keďže je ťažšie nahraditeľné za akceptovateľnú variantu. Samotné vianočné sviečky bez obsahu PVC ešte na trhu nájdete – aj keď zriedkavo, ale elektroinštalácia je zvyčajne z PVC. Majte napamäti, že olovo neostáva viazané na povrchu kábla PVC, ale opadáva a končí na rukách a v ústach.

Rozhodne držte bábätká od káblov čo najďalej a iste si zožeňte LED osvetlenie, ušetríte množstvo elektrickej energie. „Lacné“ čínske osvetlenie Vás vyjde omnoho drahšie ako si myslíte. A to staré odneste slušne do zberu. Pre alternatívy bez obsahu PVC si pozrite náš článok o vianočnom osvetlení.

4. Toxické darčeky

Vyhnite sa lacným šperkom, plastovým hračkám vyrobeným z PVC a syntetickej kozmetike.

A predsa len na záver. Urobte niečo pekné pre planétu a tie plastové obaly z darčekov vyhoďte najbližšie keď idete okolo potravín do zberového kontajnera na plasty. Je to smutné, ale iba 1,8% plastových obalov sa recykluje.

Dodatok: Deň po Vianociach som bola pri kontajneroch. V kontajneri s nápisom „Sklo“ bolo vrece zmiešaného domového odpadu, v kontajneri s nápisom „Papier“ horda polystyrénu a vedľa kontajnerov rozpadajúca sa kopa neidentifikovateľného odpadu. Človeka to vždy znechutí… Očividne Vianoce nie sú ničím zázračné a neurobia z nikoho milšieho ani poriadnejšieho človeka.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.