Nakoľko sú pískacie či striekacie hračky do vody naozaj gumené?

lancokacickaGumená pískacia kačička je symbolom hračky do vody, ktorú by sme radi dali svojmu dieťatku. Žiaľ, máme zlozvyk nazývať všetky hračky, ktoré sú mäkké a pískacie gumené. A nielen hračky – nafukovacie plážové lopty, lehátka, kolesá… Väčšina z nich však s gumou nemá nič spoločné. Zvyčajne sú tzv. gumené alebo gumové veci do vody vyrobené z mäkčeného PVC. Alebo sa myslí „gumené“ guma a „gumové“ plast? To nechám jazykovedcom, mne pri slove „gumový“ napadá guma, či už prírodná alebo syntetická. Avšak ak je to nič nehovoriaca značka z Číny, najskôr je to  PVC mäkčené nebezpečnými ftalátmi, a je jedno či to voláte gumové alebo gumené. Je podozrenie, že ftaláty majú hormonálny účinok a vyvolávajú rakovinu. Podľa článku na www.t-online.de vykonali odborníci z TÜV Rheinland testy na 88 produktoch určených do vody, ktoré náhodne zakúpili na plážach vo Francúzsku, Taliansku a Holandsku v rozmedzí od 69 Centov po 19,90 Euro. 43 z nich nesmie byť predávaných v Európskej únii, 29 testovaných produktov obsahovalo nadmerne koncentrácie zmäkčovadiel – ftalátov. Technicky sa im možno vyhnúť. Smutný rekord dosiahol delfín kúpený v Taliansku: nameraná hodnota ftalátu DEHP v nafukovacom ventile bola 36% namiesto povolených 0,1%. To, že ftaláty v lacných čínskych produktoch do vody sú celoeurópskym problémom dokazujú i časté hlásenia Rapexu.

Ftaláty sú skupina zhruba 40 chemických látok, ktoré sa používajú na mäkčenie PVC, napríklad pri výrobe zdravotníckeho materiálu či hračiek. Pretože sa z výrobkov postupne uvoľňujú a spôsobujú zdravotné problémy, nesmú sa používať na obaloch na potraviny. Dieťatko sa neotrávi ihneď ako raz olízne ftalátovú hračku, ale ak sa s ňou bude hrať denne, môže mať časom problémy s pečeňou, ľadvinami alebo sa u neho zvýši riziko výskytu alergií alebo astmy. Niektoré ftaláty môžu byť i rakovinotvorné.  http://ekonomika.idnes.cz

Podľa zákonov sú ftaláty DEHP, DBP a BBP zakázané vo všetkých hračkách a detských produktoch, zatiaľčo ftaláty DINP, DIDP a DNOP sú zakázané v prípade, že sa výrobok môže dostať do úst dieťaťa.

Nie je zlé zahlásiť sa na odber správ o nebezpečných hračkách (a občas pozrieť „spam“ od d-testu, aspoň budete v obraze, či Vaše dieťatko nedostalo od známych nejakú podozrivú hračku 🙂 ) Tu je výber z posledných hlásení

* 6 plastových čínskych hračiek, nahlasujúca krajina Slovensko
hracky3
* čínska pískacia kačička, nahlasujúca krajina Slovensko
hracky2
* polská pískacia kačička Grapi, nahlasujúca krajina Maďarsko
hracky1

„Vy byste na svých dětech šetřit neměli. PVC je materiál minulosti. Alespoň u hraček. Uděláte nejlépe, když se mu úplně vyhnete.

Lepší to není ani se samotným prodejem hraček. Informace v češtině nebo návod k použití často chybí. Zákazník se mnohdy nedozví, odkud výrobek pochází, pro jaký věk je určen a z jakého materiálu byl vyroben.“http://ekonomika.idnes.cz

PVC obal rozoznáte ľahko, ak budete trošku pozorní. Bežne máte potraviny, tričká balené v PP alebo PE sáčkoch, s PE igetlitkami sa stretávate každý deň. PVC je tvrdé, musia ho mäkčiť . Sú to tie priesvitné nepríjemne mäkké „zlepené obaly“ – napríklad obaly v albumoch na fotografie, euroobaly na dokumenty (dnes sú už bežné i tie matné z PP alebo PE), nedávno sme od milých príbuzných dostali poštou darček – sadu made in China fixiek z ktorého obalu na kilometre kričalo, že je PVC (aj keby to nemalo označenie PVC). Avšak pri hračkách to nie je také jednoduché…

„Laik bohužel nepozná, jestli hračka z měkčeného PVC ftaláty obsahuje. Většina výrobců sice už dnes tvrdý polyvinylchlorid (PVC) změkčuje jinými, méně nebezpečnými změkčovadly nebo používají úplně jiný materiál, nicméně především asijští producenti i dál vyrábějí hračky z měkčeného PVC.“

„Čínští výrobci často tisknou symbol CE na každý výrobek, bez ohledu na to, zda je bezpečný, či nikoliv,“ říká Ludmila Antošová ze zlínského Institutu pro testování a certifikaci…“
http://ekonomika.idnes.cz

Je to dosť nezmyselné, ak ešte aj výrobca o hračkách z PVC napíše „gumová hračka“:
„Gumové pískací hračky z měkčeného plastu jsou samozřejmě vhodné pro miminka i starší batolata“, uvádza výrobca českých hračiek Profibaby na svojich stránkach. Viď certifikát hygienické vlastnosti. Trochu ťažko čitateľné, ale dá sa. Nuž ale ak chcete, tak tu máte „gumové hračky do vody“ vyrobené v Európe. Prečo tam nenapíšu proste plastové?

Tvrdé plastové hračky do piesku a vody vyrábané zväčša z polypropylénu od slušného výrobcu nie je až také ťažké kúpiť. Dokonca ani tie vyrábané v Európe (nemecko-poľský Wader je momentálne všade dostupný, na juhu maďarský Dohány). A zvyčajne majú i značku (PP alebo 5).  Aj keď tie poľské a talianske sú podľa mňa trochu zle opracované a aj trochu ostré, čo platí i o ich hračkách do piesku. (Naše posledné tri talianske kačky sme museli trochu ošmirglovať.) Mäkké hračky sú však na tom horšie a ktoré dieťatko by do vody nechcelo i „ozajstnú“ mäkkú kačičku, o tých striekacích nehovoriac.

Hračkami do vody neznámych značiek z Číny či Poľska sa tu nebudem zaoberať. Poľsko je už so svojimi aférami pomali európskou Čínou. Snáď má každý dosť rozumu na to, že to dieťatku nedá do vody či pusy. Ak si už kupujete pre dieťa PVC hračku, aspoň kupujte od známejšieho výrobcu, u ktorého viete, že druh a obsah zmäkčovadiel bol skontrolovaný a používa bezftalátové PVC. A vždy si pozrite i obal, aj keď hračka samotná nie je mäkčená ftalátmi, plastový PVC obal áno a ftaláty „putujú“ do hračky. Tu je zoznam aspoň tých najznámejších:

* Alex Toys používajú na výrobu svojich hračiek EVA penu a bezftalátové PVC. Ich striekacie hračky sú však made in China a nepáči sa mi ich obal.

alex

* Známa francúzska Vulli žirafka Sophie je síce naozaj gumená, ale jej „sestrička“ do vody z PVC a vyrobená v Číne, pokiaľ mám dobré informácie a nemá dobré recenzie.

* Hračky do piesku Spielstabil su bez obsahu PVC, BPA, ftalátov avšak ich hračky do vody sú z bezftalátového PVC: Spielstabil Splashing Fun set obsahuje kačičku z PVC a pokiaľ niektorých informácií i balenie je PVC, čo nehovorí v ich prospech. Ich striekacie kačičky z Water fun set sú taktiež vyrobené z PVC. Tvrdia, že vyrábajú svoje hračky v Európe, ale podľa mojich posledných informácií, radšej si skontrolujte výrobok, aby ste neboli prekvapení.

* Fisher-Price na otázky z čoho je ich Aquarium bath center a bath tub majú svoju „štandardnú“ odpoveď – list of materials is “proprietary.” Vyrobené v Číne.

Ak veľmi chcete značkovú hračku do vody a nevadí Vám Čína tak asi skúste Sassy. Ponúka množstvo hračiek do vody pre bábätká. V ich prospech hovorí, že sú v USA dosť pod dohľadom rodičovskej verejnosti a sú s nimi ochotní komunikovať na rozdiel od vyššie uvedených. Ich Silly Squirts sú z PVC.

Mám trochu lepší pocit zo striekacích hračiek Tchibo, ktoré sa mi nedávno dostali do ruky. Sú vhodné pre deti 1+. Majú rôzne modely. Sú predávané v sieťke, nie v PVC obale, čo je od Tchibo pekné. Aj keď nie som fanúšikom kávy, majú niekoľko zaujímavých produktov a hračiek pre deti s potrebnými certifikátmi. Nemajú ten mäkký lepkastý a hladký povrch ako zvyčajné PVC, možno je to bezftalátové PVC. Podľa maďarského nápisu je pôvod hračiek v EU, ostatné preklady to však neuvádzajú. Niektoré fóra tvrdia, že všetko vyrábajú v Číne. Pre istotu sme ich nechali u babičky, aby neboli tak „po ruke“.

490452_5-Wasserspritztiere_xxl

 

tchibo

A napokon sa pozrime sa na tie vzácne výnimky bez obsahu PVC.

Tú „ozajstnú“ gumenú kačičku a ďalšie hračky do vody ponúka firma RichFrog, ak sa dostanete do zahraničia. Podľa mojich informácií sa vyrábajú v Španielsku. Ešte som ich nedržala v ruke, tak ma neberte za slovo.

Z prírodného latexu sú i Hevea hračky, rátajte však so zmenou farby. Sú však u nás už pomali bežne dostupné. Vyrábané v Európe.

Gumené hračky použiteľné do vody nájdete i v sade hračiek Geomag baby. Sú vyrábané zo syntetickej gumy a pokladané za bezpečné hryzátka. Vyrábané v Európe. Nebudú Vám však striekať.

Treba byť opatrní aj pri výbere nafukovacieho detského bazéna. Všetky sú vyrobené z PVC, nechajte sa uistiť výrobcom; výrobcom, teda buď nápisom na produkte alebo popisom na stránkach výrobcu, nie predajcom, tí často nevedia čo predávajú, že produkt je v poriadku a má potrebné testovacie certifikáty. Veď deti budú z toho často piť vodu pri kúpaní. Viem, že sú ťažké časy, ale nesmieme deti ohrozovať na zdraví nebezpečnými hračkami a výrobkami.

Poznámka: bezftalátové PVC kolesá, lopty a lehátka vyrobené v Čechách s certifikátom Bezpečná hračka, Fatra
http://www.folie-pvc.cz/cs/produkty/nafukovaci-hracky/vodni-hracky/

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.