Náš BabyBjörn nočník

BABYBJORN-Potty-Chair7-300x300

Bol prvý a jediný na mojom zozname nočníkov pre našu malú dcérku. A to som prehľadala internet. „Výskum“ vecí pre moje deti asi beriem veľmi vážne, niekto si povie, fakt preháňam. Sú to moje deti, mám právo preháňať. Veď je to iba nočník, čo treba o ňom toľko rozmýšľať, povie iný. A nočník za takmer 30 Eur. Naozaj som sa zbláznila?

PICT0478

Keď sme ho malej na jar kúpili, mala iba 7 mesiacov (moje dcéry sa obe narodili na jeseň), veľa toho ešte nenasedela a bolo ju treba pridŕžať, bol fakt veľký. Nuž, ale kto nechá malé bábo samé na bilíku, či už je naň priveľké alebo nie. Je to presne ten čas, keď je skvelé začať čítať leporelá s obrázkami o krtkovi či ľudovými riekankami, každý z nás sa asi vráti do detských čias a zopakuje si „Kolo kolo mlynské“ a „Pec nám spadla…“ Ak sa Vaše deti podobajú len trochu na tie moje, tak to budete čítať do omrzenia nasledujúce dva roky. A dobré je mať po ruke malú drevenú pyramídu, tá nám tiež vždy prišla vhod ako jedna zo zábavných činností počas sedenia na nočníku. Je to jedna z tých nedocenených hračiek: 3-4 kolieska na drevenej tyčke, naša malá to dokázala navliekať dookola zo desaťkrát za sebou (a nič sa nedialo, ak spadli kam nemali, vždy sa dali opláchnuť). Zatočiť vrch sa naučila až keď mala dva, ale to jej vôbec nevadilo. Odbáčam ako vždy..

Na jar to bude štyri roky a vtedy nebolo až tak jednoduché vypátrať, z čoho sú nočníky vyrobené a kde. Rozhodne som sa chcela vyhnúť tomu, aby moje dieťa sedávalo na neznámom plaste z Číny. Dnes sú polypropylénové nočníky vyrobené v Európe, hlavne Poľsku či Nemecku u nás už bežnejšie, aj keď sú samozrejme menšej veľkosti. O BabyBjörn bolo známe, že je to polypropylén vyrobený vo Švédsku. Pravda je to BabyBjörn, tam platíte i za značku, ako pri inom značkovom tovare. A to vôbec nie som zaťažená na značkový tovar. Proste sa mi úžasne páčil dizajn.

PICT0972

PICT0980

Vysoká opierka, protišmyková gumená časť, vyberateľná vnútorná časť, ktorá sa naozaj dobre čistí. Po takmer štyroch rokoch používania vyzerá ako nový. Pravda, dcérka mala jedno obdobie, že si ho chcela sama čistiť a vynášať, našťastie sme nemali väčšiu nehodu a časom ju to prešlo, teraz nás iba zavolá. Tým asi prejde väčšina detí.

Malá mala problémy až donedávna s tvrdou stolicou, takže sa občas dlhšie nasedela na nočníku, nebolo zlé, že je vyšší, má opierku a videla z neho lepšie na rozprávky na monitore. Keď začala v štyroch rokoch chodiť do škôlky a spomenula, že chodí na bilík, tak mi hneď vynadali, že by mala chodiť na toaletu, lebo bude mať problémy tam. Nemala problémy a mne sa nechcelo vysvetľovať, že ten nočník od ich mini záchodov nemá až tak ďaleko do výšky. A aj tak nemôžu 3-4 ročné dieťa, čo teraz začalo navštevovať skôlku, samé pustiť na záchod. A takisto sa mi nechcelo vysvetľovať, že pri troch deťoch, si nemôžem zasadnúť s jedným na pol hodinu na toaletu a nechať dve bábätká bez dozoru. A samú ju zas na toalete nechcem nechať.

Dodnes som rada, že môže kedy chce vybehnúť na svoj nočník, má ho rovno pred monitorom, na ktorom si môže pustiť rozprávky a zavolá ma, keď je vybavená. Nemusím sa strachovať, čo vyvádza sama na toalete. Aj tak som radšej z hygienického hľadiska, že ju utieram ja spredu dozadu, prípadne vidím, akú má stolicu. A takisto ho má dodnes v izbičke pri posteli na tom istom mieste, ešte stále sa v noci občas prebudí a nebudem ju predsa rozospatú ťahať na toaletu do inej miestnosti.

PICT3752

Pravda, nie je nijak polstrovaný, nie je to mäkučké čarovné kresielko, aj keď ho tak nazývajú, je to plast, takže ak Vám na ňom dieťa presedí pol hodinu, musíte rátať s tým, že bude mať otlačený zadok. Malá sa našťastie nikdy nesťažovala, že by ju bolel. A v lete sa parkrát stalo, že sa jej pri dlhšom sedení prilepil na zadoček, ale to sa nám stalo aj pri menšom bilíku s druhým dieťaťom. Našťastie je naučená nevstávať prudko, takže nebol nikdy problém. S nehodami pri nočníkoch však treba počítať, rovnako ako pri odplienkovaní. (Dom mojich rodičov je žiaľ zakobercovaný, aspoň budem mať dôvod tie staré koberce vyhodiť keď odplienkujem tretie dieťa.).

PICT7682

PICT8891

V každom prípade, som rada, že malá nemá problémy chodiť na nočník a aj sa nám ju podarilo odplienkovať do týždňa bez problémov hoci vtedy ešte neprehovorila ani slovo, uvidíme pri druhej slečne toto leto, rozhodne kúpime jeden aj jej, aj keď až teraz, v dvoch rokoch. Doteraz mala jeden menší, z ktorého pomali vyrastie. A aj tak závidí svojej sestre ten veľký nočník. Nuž, a nočníky sú u nás populárne, takže ich museli dostať i prvé bábiky.

Rozmery (rátajte +/- mm keďže nočník je zaoblený)

Oficiálne rozmery nočníka sú 36 x 35 x 31.5 cm, 900g

V najvyššom bode operadla má tých uvedených cca 32 cm, zvyšok je dĺžka a šírka podstavca v najvzdialenejšom bode.

Vyberateľná časť nočníka má 23.5 x 19.5 cm vrátane okraja a vyvýšenej časti. Okraje tvoria 4 cm, vnútorná časť bez okrajov je 19×12 cm. Hĺbka je 8.5-9 cm, vyvýšená predná časť od dna má 12.5 cm.

Základná časť od podlahy k sedacej časti má 14 cm. Viď obrázok nižšie pre bližšie info.

PICT9316

Kúpa nočníka

Pred kúpou nočníka odporúčam posadiť dieťatko na hrniec (alebo niečo podobné) o priemere 20-21cm. Ak sa naň zmestí, tak je to v poriadku. Na obrázku je 20cm hrniec (vnútorný priemer), je tam ešte rezerva, 21cm by bol akurát, taký nemám, 22cm je už veľa.

PICT9651

PICT9652

PICT9654a

Nočníky e-shope
Nočníky na stránke výrobcu

Nevýhody:

Zaberie viac miesta ako obyčajné klasické nočníky, nie je nič moc na malé byty či kúpeľne. Pod posteľ ho nestrčíte a v mini kúpeľni sa oň budete podkýňať. A je naozaj drahý v porovnaní s inými nočníkmi za 5-6 Eur. Pravdepodobne kvôli cene sa prestal predávať na Slovensku. Pravda, komu je pridrahý či priveľký, BabyBjörn má i menší model nočníka.

Smart Potty:

Menší a lacnejší model kresielka, pre všetkých, čo nemajú dosť priestoru, prípadne pre silnejšie deti, ktorým to operadlo v bokoch môže zavadzať.  Je iba do výšky nižší, chýba mu zadné operadlo, ale vnútorná sedacia vyberateľná časť je identická s vnútornou časťou kresielka.

smartpotty4

smartpotty3

Hodnotenia:

BabyBjörn kresielko patrí rozhodne k najpopulárnejším a najviac hodnoteným nočníkom na svete. Čítala som samozrejme množstvo recenzií a hodnotení hlavne na Amazone. Rodičia zvyčajne oceňujú jeho jednoduchý dizajn a čistenie vnútornej odnímateľnej časti, podobne ako ja. Mám skúsenosti i s vylievaním klasického nočníka a s tou spodnou časťou sa to naozaj zle vylieva do záchoda. Vyberateľná časť BabyBjörn s tým nemá problémy. Nemá skryté záhyby na usádzanie špiny, je veľmi hladký.

Mnohí rodičia sú radi, že nevydáva žiadne zvuky, nesvetielkuje, a nerozptyľuje dieťa. (Ani ja som nechcela nejaký zvukový nočník, nechcem predsa, aby k nemu moje dieťa behalo s pohárom vody, aby mu zaspieval.) Majú radi vysoké operadlo i bočné strany. U detí je zvyčajne obľúbený. Má pekné farby a macíka na obrázku (moja malá to dodnes nezabudne spomenúť, že má macka na nočníku). Z takmer tisícky hodnotení na Amazone nájdete tak 900 pozitívnych.

Negatívne hodnotenia sú z najväčšej časti od rodičov chlapcov, tvrdia, že pre chlapcov je predná časť ešte stále prinízka. Nuž, pri chlapcoch si to každý musí odskúšať sám, čo všetko nočník vydrží, ja uvidím, až keď malý dorastie.

Našla som aj jednu sťažnosť, že predná časť je pre dievčatká privysoká a môžu sa zraniť, ak si prirýchlo a nepozorne sadnú. Nám sa to síce nestalo, to sa však môže stať na každom nočníku, myslím, že aj malé dievčatká potrebujú na nočníku mierne zvýšenú prednú časť. Neviem, či som niekde videla nočníky bez prednej časti. Našej malej sa občas tá vyššia predná časť zíde, má tendenciu chodiť na nočník na poslednú chvíľku (vždy je niečo dôležitejšie, veď to poznáme…).

Za rozumný negatívny argument považujem to, že vysoké bočné steny nočníka sú síce pohodlnejšie, ale naozaj sa môže stať, že bude priúzky pre väčšie silné dieťatko.

Záver:

Myslím, že je to veľmi dobrý nočník pre všetkých, čo majú v byte dosť miesta. Pre všetkých, čo majú dievčatká, ktoré mali problémy so stolicou či výtokom, a rodič potrebuje občas skontrolovať, či je všetko v poriadku. Je to dobrý nočník pre deti tých rodičov, ktorí nemajú čas kontrolovať dieťa na toalete, ale ešte stále ho ani v 3-4 rokoch nechcú nechať v kúpeľni bez dozoru. Pre väčšie silnejšie deti by časom mohol byť priúzky. A pokiaľ ide o chlapcov, to si každý rodič zistiť sám akú veľkú prednú časť potrebuje, aby obsah zostal tam kde patrí.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.