Náš prvý stavebnicový domček alebo o Legu

Každé dieťatko by malo mať svoju prvú stavebnicu a všetky väčšie značky plastových stavebníc vyrábajú zo svojej stavebnice i „maxi“ verziu pre bábätká. My máme Lego Duplo a neľutujeme, je to pekná stavebnica. Milé na týchto stavebniciach je, že majú rôzne veľké krabičky v ponuke, menšie a lacnejšie balenia na menšiu príležitosť, samostatné kocky či veľké balenia na darček na narodeniny, Vianoce.

P1030181a

P1030182a

Kde sa to vyrába

Lego Duplo. ABS plast. Vyrobené v Dánsku, Rakúsku, Českej republike, Mexiku, Číne ..

Podľa publikácie Svetovej asociácie hračkárskeho priemyslu (International Council of Toy Industries ICTI) z roku 2012 Lego vyrába 10% svojej produkcie v Číne (Systemspielzeug, „systemové hračky“… neviem čo tým myslia. Hovorí sa, že hlavne pohyblivé časti pre autíčka a figúrky, preto nájdete napr. krabičky s čistými kockami bez „made in China“, keďže kocky sa vyrábajú v Dánsku, Českej republike a Mexiku). Lego Duplo sa vraj balí v Maďarsku. Keď sme už pri mieste výroby, asi najväčší konkurent Lega v Európe Playmobil má hlavnú továreň na Malte, 3% produkcie sa vyrába v Číne (doplnky a figúrky). Čísla pre Lego a Playmobil mám z rovnakej publikácie ICTI.
http://www.fair-spielt.de/

Náš prvý stavebnicový domček / hrad

P1030151a

P1030176a

P1030177a

P1030179a

Tento domček (10505) bol dosť drahý na narodeniny, my sme dokonca museli kúpiť dva, takže sa rodina zložila a dalo sa… Vôbec sme sa rozhodli, že sa budeme so starými rodičmi skladať na jeden väčší narodeninový darček pre dieťa, nech sa to nepreháňa. Trikrát narodeniny, meniny, deň detí , nehovoriac o Vianociach, to je darčekov viac ako dosť. Na Vianoce majú mať deti kopy darčekov, nepoviem ani slovo, ale na narodeniny to 2-3 darčeky postačia.

Domček je vhodnejší pre staršie deti tak 4 roky a viac, keď už začínajú stavať a zahrajú sa s tým. Menšie deti majú skôr záujem výlučne o kocky, prípade figúrky, autíčka, veľa toho ešte nenastavajú. Urobiť si vežičku z kociek alebo vydláždiť podložku výlučne s kockami. Lego autíčko alebo zvieratko na ponášanie je fajn, ale trojročné deti stavať hrady a domčeky nebudú.

Odvtedy už aj malý dostal svoj veľký Lego Duplo hrad 10577, podotýkam.

Iné balenia

Lego Duplo má i štyri princezné k dispozícii – Ariel, Snehulienku, Šípkovú Ruženku a Popolušku. Samozrejme, máme všetky Lego Duplo princezné, a to dvojmo, ako inak. My sme ich kupovali ešte v extra balení, ale pokiaľ viem, odvtedy už vyšlo aj balenie s troma princeznami dokopy.

P1070692a

Aby to nebolo iba pre dievčatká, Lego Duplo má i Cars verziu. A mnohé iné autíčka a vláčiky, s ktorými náš najmenší rád pobehuje.

P1050833a

P1060859a

Aj to je skvelé na Legu, že Duplo je kompatibilné s „normálnym“ klasickým Legom a dá sa kombinovať – nie všetko, ale o tom inde.

Skladovanie

Plastová stavebnica nie je malá vec na skladovanie, hlavne ak máte tri deti a tri verzie. A veľké kocky zaberajú dosť miesta. My máme jednu plnú polypropylénovú krabicu na kolieskach z Lidl, veľmi odporúčam.

P1060860s

P1060861a

P1060862a

Pre menšie stavebnice som si obľúbila plastové krabice z Jysku. Z týchto dvoch typov majú malú i veľkú verziu. Väčšia je A4 a vynikajúca i na skladovanie papierov – vymaľovániek. A dovolím si odporučiť jednu vec, keď kupujete plastovú krabicu na skladovanie – vždy nech má vetrací otvor, vyhnete sa tým prípadnému zápachu a nebezpečenstvu plesne, deti často chytajú hračky so zašpinenými rukami od jedla.

P1060849a

P1060850a

P1060871a

My a Lego dnes

Moja najstaršia dcérka dostala svoju prvú krabičku Lego Dupla keď mala dva roky. Boli tam hlavne zvieratká, ktoré mala veľmi rada. Dodnes je najväčší fanúšik zo všetkých mojich troch detí. A vo svojich 7 rokoch prešla na „normálne“ klasické Lego. Dokonca má trpezlivosť stále dookola skladať svojmu malému bračekovi Lego lietadielko – on s ním pobehuje a to naozaj ešte nie je pre 3-4 ročné dieťa, nemá ten cit v rukách. A menšie deti by naozaj mali zostať pri Duplo verzii, klasické Lego je príliš drobné a mohli by niečo dať do pusinky.

P1070535a

P1070539a

P1070552a
Keďže jej ocko je od mala taktiež veľkým fanúšikom Lega, tak som neriešila iné plastové stavebnice. Z tých najznámejších je asi najväčším konkurentom Lega značka Playmobil, ktorý má verzie i pre malé deti. Iné plastové stavebnice, rôzne „kópie“ Lega som nebrala v úvahu. Akurát by som si dovolila neodporučiť českú Gecco stavebnicu, ktorá je vyrábaná z polystyrénu, čo je podľa mňa niečo hrozné, dať polystyrén ako „bezpečnú“ hračku do rúk dieťaťa. Áno, polystyrén je omnoho lacnejší ako ABS plast, ale neskutočne toxický v mojich očiach.

Naše Vianočné Lego 2016

Tento rok dostali dievčatá Lego Frozen s Elsiným palácom 41148 (to je klasické Lego nie Duplo), vraj top produkt Lego 2015. Bol to viac-menej môj spôsob ako dievčatám nedať ešte ďalšiu bábiku (keďže dostali jednu od starých rodičov a dve na jeden sviatok by bolo prehnané) a predsa „urobiť dojem“. A dosť mi to prišlo vhod, keďže dievčatá nakreslili Dedo Mrázovi, že chcú Elsu, Annu a Olafa. My Dedo Mrázovi kreslíme, keďže nevieme písať a samozrejme potom posielame obrázky na Severný pól 🙂

P1070477a

P1070534a

Lego za vysvedčenie

legofriends

Teraz dostane moja dcérka za vysvedčenie Lego Friends dom čiernovlásky Emmy s jej rodičmi (41095). Dala som jej vybrať, čo by si priala a na moje prekvapenie Lego vyhralo pred bábikou. Tak sme zohnali v jedno z posledných balení, je to minuloročná edícia, tento rok Lego vydalo dom blondínky Stephanie (áno, už viem mená Lego Friends postavičiek naspamäť), ale tento sa jej páčil viac.. Síce som si od jej ocka vypočula, že my sme za vysvedčenie nič nedostávali, ale myslím si, že deti by mali dostať za chodenie do školy „výplatu“ rovnako ako ju dostávajú dospelí za chodenie do práce. Hlavne, ak sa snažia. Nehovoriac o tom, že moja najstaršia dcérka poctivo vstáva o šiestej a chodí na autobus do školy, kým sa jej dvaja menší súrodenci vyvaľujú ráno do ôsmej v posteli a celý deň hrajú. Je to síce „normálne“ pre škôlkárov, ale nezabúdajme, ťažké pre prváčika, hlavne ak vidí mladších súrodencov doma…

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.