Naša Laura Llorens

Minulý rok pred Vianocami som vedela, že moja päťročná dcérka očakáva pod stromček bábiku. Zrazu bolo toľko bábik na výber, ktoré sa mi páčili, a ja som nemala ani poňatia, ktorú jej dať. Tak som si ju tak mesiac pred Vianocami posadila na kolená pred monitor, otvorila jej okná s desiatimi bábikami, o ktorých som uvažovala, a spýtala sa jej, ktorá je najkrajšia. Chvíľku váhala medzi Petitcollin Calinette a Llorens Laurou a potom rozhodne povedala, že sa jej najviac páči Laura. Tak som mala o starosť menej. Navyše bolo to dosť dlho pred Vianocami a občas sa jej zvyknem pýtať, či sa jej páči tá-ktorá bábika na obrázku a čo si o nej myslí, takže som to nebrala ako „pokazenie“ prekvapenia. A mala som pravdu.

P1030409a

Vianočný darček

P1030412a

Laura Llorens. Dnes Margarétka. 45cm

P1040356a

Margarétka takmer o rok. Pomáhala zdobiť narodeninovú tortu.

P1040370a

Margarétka na narodeninovej oslave.

Laura je nádherná. Sú niektoré bábiky, ktoré sú nádherné na obrázku a v skutočnosti sú trochu sklamaním. Sú síce pekné, ale akosi na obrázku sa Vám páčili viac. Laura nie je ten prípad. Je naozaj prekrásna. Tvárička nádherná, jemná na dotyk, nemá chybičky. Očičká sú žiarivo lesklé, sú vsadené, nie sú žmurkacie. Trochu som sa bála, či sa jej horné riasy nebudú odlepovať, ale zatiaľ sme nemali problém. Vlásky má zakorenené, veľmi husté a krásne kučeravé, po česaní vyzerajú ešte krajšie. Je blondínka, ale predáva sa i pekná hnedovlasá verzia.

P1030307a

Žiarivé vsadené (nie sú žmurkacie) očká. Kučeravé zakorenené vlásky.

Musím priznať, že moja najstaršia dcérka je lajdák pokiaľ ide o česanie bábik. Prezlečie si ich – s Llorens bábikami jej to ide ľahšie vďaka ohybným končatinám a látkovému telíčku, s celoplastovou Adelkou trochu ťažšie, ale pomaličky zvláda i tú. Aj ich „nakŕmi“ a „umyje“, vždy si aspoň jednu vezme na hranie. Ale pokiaľ ide o česanie, tak ich vyslovene zanedbáva. A práve dnes, na moje prekvapenie, moja mladšia, takmer 4 -ročná dcérka, ktorá sa veľmi zriedka hrá s bábikami, si posadila všetky báby na okraj postele a dokonale ich učesala. Naozaj nádherne, až som bola užasnutá. (My máme na bábiky takú menšiu plastovú kefu z DMka, samozrejme vyčačkanú a fialovú, ono sa to predáva ako kefa na vlasy pre deti, načo je to dosť nevhodné, podľa mňa, ale na bábiky použiteľné.) A to ja vždy tvrdím, že malé deti sa nevedia starať o vlasy bábiky. Takže, tu mám výnimku. Ale je to môj prvý prípad, že som videla bábiky naozaj učesané. A copíky a vrkoče im aj tak nevedia robiť, vždy pribehnú.

Laura je jedna z väčších Llorens bábik bez zvuku, má 45cm a látkové telíčko. Má ho rovnakej, krémovo-hnedej farby, ako naša malá zvuková Llorens bábika, akurát bez strojčeka. Je pomerne mohutná a dobre vypchatá. S ťažkosťami, ale chvíľku postojí, lepšie je ju oprieť. Vietor, by však neprežila, ani prebehnutie navôkol. Má rovné pevné nohy, na rozdiel od hompáľajúcich sa Llorens zvukových bábätiek. Ruky majú podobné. Laura by mohla byť väčšou sestrou našej malej uplakanej Popolušky Mily Llorens. Mimochodom naša Laura Llorens sa už nevolá Laura, volá sa Margarétka.

P1040066a

P1040067a

P1040068b

Chúďa Margarétka žiaľ nemá postieľku, spáva na svojej krabici, chcela som jej vystlať krabicu, ale malá nedovolila, takže spáva už rok takto. Keďže moja dcérka naozaj veľa bábikuje tento rok, tak som sa rozhodla, že každá bábika dostane pod stromček nejaký ten doplnok, aby sme malú podporili v hraní. Margarétka dostane postieľku a topánočky. Postieľku kúpime rovno poschodovú od Goki v rámci šetrenia miesta, vyjde pomerne výhodne, ak prepočítame, čo stojí jedna posteľ.

P1040069a

P1040070a

P1040072a

Šatočky prekrásna a kvalitná látka, mizerne ušité, ak viete, prešite ich, hneď ako bábiku kúpite. Kabátik je o trochu kvalitnejší, teplé pletené pančucháčky sú veľmi pekné, pravda suchý zips zo šiat im dá zabrať. Ak máte rozumné dievčatko, treba ho upozorniť, že pančucháčky vyzliekať prvé a obliekať posledné, aby cez ne nešiel suchý zips.

P1030310a

Topánočky sú fajn na nahé nožičky, na pančucháčky ich dieťa nenatiahne. Ja sa nadriem.. Jedna pracka sa nám už natrhla (dobre, ja som ju natrhla, priznávam), aspoň sa to ľahšie obúva, ale aj tak bola malá veľmi nešťastná. Pri bábätkách na topánkach tak nezáleží, vystačia aj ponožtičky či látkové topánky, ale pri väčších bábikách, stojacich a celoplastových už deti topánky chcú. Sľúbila som, že zoženiem nové topánočky, aj keď som si nebola istá, že kde. Nieže by Slovensko malo továreň na topánky pre bábiky. Nuž, tak som rozmýšľala, že Margarétka je Španielka a španielsky výrobca bábik Paola Reina má plno topánočiek v ponuke pre svoje bábiky, aj keď nie presne 45cm, ale snáď aké-také veľkosti a štandardy musia dodržať.

Väčšina Paola Reina látkových bábik je 36cm. Čo je dosť malé v porovnaní s Margarétkou. 2-3cm hore dolu sa dajú, ale 9cm je už veľa. Ak vyberáme oblečenie či topánky pre bábiku, popri veľkosti treba zohľadniť, či je celoplastová alebo s látkovým telíčkom a vek bábiky. Väčšinou tie celoplastové sú útlejšie štíhle slečny, kým vypchaté textilné bábiky sú mohutnejšie. Existujú jediné výnimky a to sú celoplastové bábiky v podobe takých bacuľatých škôlkárov. Príkladom je francúzka bábika 36cm bacuľka Calinette, ktorá môže nosiť tie isté šaty  ako 36cm bábätko s látkovým telíčkom Petit Calin.

Takže náhodou som objavila u Paola Reina výpredajové sandálky po princeznej Leonor. A tie presne Margarétke sadli. Sú mäkučké a na suchý zips, takže sa ľahko naťahujú. Ten suchý zips je dlhý, preto tak dobre sedia.

Paola Reina v poslednom čase nevyrobila bábiku v podobe ich španielskej princeznej. Neviem prečo, možno nedostali povolenie. Pokiaľ viem, minulý rok vyrobil Leonor Antonio Juan, možno kráľovská rodina prideľuje povolenie vyrábať bábiky v podobe princezien striedavo v rámci spravodlivosti. Pravda, to je iba teória. Ale vráťme sa k sandálkam..

P1040676a

Paola Reina sandálky Leonor, katalógové číslo 65501. Sú veľmi mäkučké a na suchý zips.

P1040677a

Sú jemne užšie, takže na pančucháčky tiež nepôjdu, musím svojej slečne vysvetliť, že sú to letné sandálky na ponožtičky.

P1040679a

Margarétke topánočky pekne sadnú a postojí v nich.

Ale keďže Margarétke by sa zišlo viac topánočiek a tieto boli výpredajové, tak som chcela pre budúcnosť zistiť, či by jej neboli i iné topánky od Paola Reina. Porovnala som jej nožičku so 42cm bábikami Soy Tu, ktoré sú mohutnejšie, ale nie až tak mohutné, aby ich šatočky sedeli Margarétke – na to by som potrebovala šatočky látkovej bábiky. Majú takmer rovnakú nožičku, aj keď Margarétka ju má trošku vyššiu v záhybe. To je presne ten rozdiel, ako keď kupujete dieťaťu topánky, ale tá istá veľkosť mu úplne nesedí, lebo potrebuje dlhšiu pracku na sandálke alebo o niečo širšie či vyšší sklon.

P1040691a

45cm Laura Llorens s látkovým telíčkom a 42cm celoplastová bábika Soy Tu Emily

P1040692a

Laura má sklon nožičky vyšší.

P1040693a

Chcelo by to tak +2cm do dĺžky.

Takže Soy Tu naťahovacie balerínky Laure nie sú. Ak by som veľmi chcela, tak ich silou natiahnem, ale takým nešetrným používaním by sa zničili. Ale sandálky na suchý zips a prípadne čižmičky na suchý zips by mohli sedieť. Suchý zips je síce nebezpečný pre pletené pančucháčky, ale nemám na výber a dcérka začína byť dosť rozumná nato, aby bola opatrnejšia pri narábaní so šatami. A aspoň sa na bábikách čo-to naučí. Takže, ak sa mi dostanú do rúk Soy tu sandálky na suchý zips a čižmičky, tak ich vyskúšam.

Aj šatočky by sa Margarétke zišli, ale také veľké bábiky má málokto, Paola Reina má síce od tohto roku svoje 47cm látkové bábiky Every Girl, ale sú novou kolekciou a ešte pre ne neponúka šatočky ani topánočky. Možno o rok bude aj to. Uvidím, či sa dcérka bude s Margarétkou hrávať i o rok, alebo ju nahradí nová bábika. Zatiaľ sa snaží byť spravodlivá a jeden deň sa hráva s malou Popoluškou a druhý s Margarétkou, aby ich „nezanedbávala“.

Aby som to zhrnula. Neľutujem, že máme Margarétku. Je to nádherná bábika pre 3-6 ročné dievčatko, ktoré si praje prekrásnu veľkú stojacu bábiku. Je pevná, ale stále je to látka vhodná na pritúlenie a objatie. Dcérka ju veľmi ľúbi. Pravdepodobne by mala radosť z každej podobnej bábiky, ale my sme adoptovali Margarétku a máme ju radi.

P1040138a

P1040132a

 

P1030308a

P1030311a

v e-shope

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.