Nepremokavé podložky a posteľné

Nepremokavé podložky a nepremokavá ochrana na matrac by mali byť nevyhnutnou súčasťou každej domácnosti. Pre prípad domáceho zvieratka či bábätka / dieťatka sú nutnosťou. Ale zídu sa aj pri chorobe či menštruácii alebo pri hocijakej nehode. Náhodne vyliaty pohár vody či dokonca džúsu na posteli nie je príjemný, viem, stalo sa nám. Keď moja dcérka poliala svoju posteľ malinovkou, utekala som kúpiť nepremokavú ochranu na matrac. A keď nám mačatá začali skákať po posteliach, tak podložky dostali všetky postele. Ja som pod seba dovtedy používala iba staré plienky počas menštruácie, ale už mám aj ja nepremokavú obliečku, hlavne odkedy mi mačky spia na posteli. Takže chvíľku mi to trvalo, ale máme všetky postele „zabezpečené.“

Väčšina matracov síce má dnes prateľný poťah, ktorý nezaškodí iste raz za rok preprať, ale určite to radšej chcem prať uprostred horúceho leta, keď sa to do hodinky usuší a nie každý týždeň a už vôbec nie uprostred jesene, keď sa všetko suší niekoľko hodín. Nehovoriac, že jeden poťah mi zaberie celú práčku, a ešte treba oprať aj poliate postelné..

Nepremokavá ochrana na matrac PUL / bavlna

Dnes už všetci máme na matracoch nepremokavé ochrany na matrac veľkosti 90×200, vrchná strana bavlna, spodná PUL. Ja ich mám od českej spoločnosti Kaarsgaren, sú veľmi tenké, taký „igelitový sáčok“ prišitý na tenkú bavlnenú látku.

Pre porovnanie som kúpila aj IKEA Lenast, polyester + PUL, vyrábané v Španielsku. Sú hrubšie, kto uprednostňuje niečo pevnejšie, ale dosť páchnu po zakúpení. Smrdia mi „pneumatikou“ aj po praní, tak zatiaľ sú ako záloha v šuflíku, možno časom vypáchnu. Alebo ich nechám vetrať v lete vonku a potom preperiem. Teraz v tom smogu vonku to nemá veľký zmysel vetrať.

https://www.ikea.com/sk/sk/p/lenast-nepremokava-ochrana-matraca-50440332/

https://www.detskedeky.cz/chranice-matraci/chranice-matraci-bavlna-pu

https://www.playsafe.sk/sk/pre-zenu/chranice-na-matrac.html

Tu sú pre porovnanie obidve, neviem, či to z foto bude vidno, Ikea Lenast je naľavo, ten žriebkovaný/dierkovaný, a Kaarsgaren napravo.

Bavlnená ochrana na matrac proti poteniu a šušťaniu

Prateľná bavlnená ochrana na matrac je nevyhnutná či už máme alebo nemáme nepremokavú podložku. Hlavne pre ľudí, čo sa viac potia, lebo vrchná časť matracu skončí zožltnutá a napáchnutá.

Keďže všetky podložky šuštia, je lepšie dať bavlnenú ochranu na matrac na ne, teda, ak nemáte denný problém s premočením. Ináč radšej naopak, lebo tá bavlnená ochrana sa tiež samozrejme premočí a tiež nie je dobré prať ju denne. Tú mám z JYSKu, mám ju celkom rada, jediný problém je, že sa zbehne. Takže aj na 80×200 si treba kúpiť 90×200 verziu. na 90×200 bude natesno po zbehnutí, ale pri tenkých matracoch, ako majú deti to ujde.

Nižšie linka, myslím, že máme tieto, ja som ich kupovala osobne. Vždy jeden raz za čas alebo keď boli v akcii.

https://jysk.sk/spalna/vrchne-matrace/plus/chranic-matr-90×200-plus-t40-dreamzone

Ja mám 100% bavlnu, ale ak sa veľmi bojíte zbehnutia, vezmite si mix bavlny a polyesteru. Mali sme aj čistý polyster, ten som nemala veľmi rada, mala som z neho nepríjemný pocit na dotyk a rýchlejšie napáchol.

https://jysk.sk/spalna/vrchne-matrace/plus/chranic-matraca-90x200cm-plus-t15-dr

Keď sme pri tom, všetky deti majú PUL matrace z JYSKu, čo som rada. Teda, že sú PUL, vyslovene odkiaľ a značku som neriešila, u nás to bolo najjednoduchšie kúpiť tam. Deti sú ešte dosť ľahké nato, aby som riešila nejaké ergonomické a podobné veci. Sebe som si žiaľ kúpila kokosový a už nikdy viac. Dva roky trvalo, než vypáchol, tak smrdel. A navyše je preliačený, takže ho niekedy budem musieť meniť. Čo ma trochu prekvapilo, lebo bábätkovský matrac sme mali kokosový a ten vôbec nepáchol. Pravda, bola to iná značka. Uvažovala som aj o pružinových pre deti, ale keď som si pozrela vystavené matrace v JYSKu , tak všade vytŕčala dáka pružina. Viem, že sú to výstavné kusy, ale aj tak nie ďakujem…

Takže mám na matraci
1 vrstva nepremokavá ochrana na matrac
2 vrstva bavlnená podložka
3 vrstva plachta

Plachty

Moje obľúbené plachty sú IKEA Dvala plachty, biele, nedám na ne dopustiť. Je to hladké plátno, ktoré ostane hladké aj po praní. Lidl plachty som si neobľúbila, zdrsnejú mi.

https://www.ikea.com/sk/sk/p/dvala-plachta-biela-00357226/

Teraz už má Ikea pomerne slušné poštovné, ak neprekročíte určitú hranicu, tak sa dá aj objednávať. Ak Vám hodí priveľké poštovné, tak si skúste rozdeliť objednávku na dve, či neobídete lepšie s dvoma menšími poštovnými ako jedným spoločným – majú to tam trochu čudne vypočítané (zjednodušene, ak pošlú Ikea auto, tak Vás vyjde poštovné aj na 40 EUR, ale ak to vedia dať externému prepravcovi ako SPS, tak sa zmestíte aj do 10 EUR).

Posteľné mám tiež Ikea, snažím sa aby bolo hladké a sedí nám na vankúše, teda väčšiu. Aj keď my máme hrozný mix vankúšov. Ja mám 50×60 bavlnený Ikea vankúš, nemám rada veľké vankúše, čo zaberú tretinu postele ani veľmi vysoké vankúše. A myslím si, že aj pre deti je zdravšie spať na rovnom. Moje mladšie deti majú ešte stále Ikea LEN baby vankúše a moja staršia dcérka spí bez vankúša. Keď majú nejaké sople a zle sa im dýcha, tak ich na pár dní proste podložím jedným 50×60 vankúšom, mám dve v zásobe. Sú lacné a neriešim veľmi pranie vankúšov, radšej ich po čase vymením. Pre dlhšiu životnosť dávam na vankúše vždy dve obliečky, na spodok bielu a na vrch nejakú peknejšiu so zajačikmi či dinosaurami, nech sú spokojné. A navyše všetkým členom tejto domácnosti okrem mňa sa potí hlava. Moje deti tiež netušia, že ich LEN vankúše už nie sú pôvodné, na ktoré ich sa ich hlavičky potili, ktoré poguckali a na ktoré občas i piškali, keď boli bábätká. Tajne som im ich vymenila. Dúfam, že moja mladšia dcérka milujúca svoje vankúšiky toto nikdy nebude čítať. Môj partner má ergonomický z Jysku, na ten má aj od nich špeciál obliečku.

A paplóny máme všetky Lidl bavlna alebo tencel, s výnimkou mojej mladšej dcérky, ktorá trvá na svojom baby LEN paplóne. Ešte sa pod neho zmestí, tak nedbám. Ale vráťme sa k podložkám.

Jednorázové nepremokavé podložky.

Odkedy sa môj staručký psík začal popiškávať a nestíhal vstať zo svojej postieľky, tak sme začali kupovať jednorázové a podložili ho. Sú dobré i do prepravky na mačatá. Odvtedy vždy držím doma aspoň jedno balenie, človek nikdy nevie, kedy sa zídu. Podložky má DM i lekáreň, ale tie z lekárske sú podstatne drahšie a tieto DM sú dosť hrubé a fajn pre bežné použitie.
V kamenných predajniach majú iba 10ks balenie, online majú i väčšie. V lekárni majú aj PVC podložky, vyhnite sa im prosím, PVC je jedovaté a nerecyklovateľné.

https://www.mojadm.sk/babylove-podlozky-na-prebalovanie-p4058172458163.html
https://www.mojadm.sk/babylove-podlozky-na-prebalovanie-mesacne-balenie-p4058172458248.html

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.