Nostalgické talianske rozprávky alebo kto by ju nepoznal…

Nedávno som si na youtube preklikávala staršie talianske rozprávky, rada hľadám staro-nové rozprávky pre moje deti, ktoré ešte nevideli. A spomenula som na jednu zo svojich obľúbených. Pravda, s odstupom času, keď to pozeráte, si všimnete určité nedostatky v každom príbehu a spracovaní. Ale stále sú to pekné rozprávky, ktoré si opäť rada pozriem.

Alessandra Martines - Fantaghiro

Tieto rozprávky natočil taliansky režisér Lamberto Bava a jeho najslávnejšia je celkom určite princezná Fantaghiro. Ja som Fantaghiro neskutočne milovala, dokonca moja obľúbená paladinka z WOW už snáď spred pätnástich rokov je po nej pomenovaná.

Taliansky režisér a producent Lamberto Bava pochádza z filmárskej rodiny. Okrem rôznych hororových filmov, z ktorých som ani jedinký nevidela, sa preslávil hlavne niekoľkými rozprávkami pre deti, ktoré boli natočené na motívy talianskych ľudových rozprávok. Takže je to niečo iné, ako Červená čiapočka alebo Snehulienka. Čo sú síce pekné rozprávky, ale priznajme, nič nového pod slnkom. Tieto talianske televízne rozprávky nie sú niekoľko miliónové hollywoodske produkcie, čo na nich samozrejme vidno. Ale nie všetko musí mať svetelné a počítačové efekty, aby to bolo zaujímavé.

Všetky princezné a hrdinky v nich sú samozrejme veľmi pekné. Dôležitejšie však je, že sú to také malé tvrdohlavé rebelky od prvej chvíle, ako ich uzrieme. A to začínajú vo filme zvyčajne ešte malé ako deti. A práve preto si získajú od prvého okamihu srdce každého diváka. Človek si ich hneď obľúbi, sú inteligentné a majú dobré srdiečko. Ja som mala rada tie začiatočné časti, keď vyrastali. Ako Fantaghiro strčili za trest do studne, kde sa skamarátila bielou myškou. Alebo ako Desideria a Selvaggia „súťažili“ o rodičovskú priazeň. Áno, Selvaggia bola malý zloduch. Začiatok Sorellini je pôvabný, keď jej sekera a stromy odvrávajú… Všetky príbehy majú hovoriace bábiky, zvieratká, stromy, ešte aj kameň vie hovoriť, kto by si nepamätal slávnu scénu vo Fantaghiro. Aby sme boli úprimní, ono to bolo hlavne o dievčatách. Tí pekní princovia tam slúžili hlavne ako dekorácia. Snáď okrem posledného príbehu. Ale poďme nato po poradí.

Filmy mali pomerne slušné obsadenie v hlavných úlohách s niektorými zo slávnych európskych hercov. A všetky boli natáčané u nás, buď na Slovensku alebo v Čechách, takže si v nich zahralo veľa českých hercov a detí. Fantaghiro bola natáčaná na českom hrade Bouzov, rovnako ako Arabela. A Dračí prsteň, ktorý je môj druhý obľúbený po Fantaghiro 1, na Bojnickom zámku. Princezná a žobrák zas na Oravskom hrade.

Rozprávky majú svoje názvy u nás, v Taliansku i v Nemecku vlastné, tak tu sú všetky. Zoznam je z Česko-Slovenskej databázy filmov.

https://www.csfd.cz/tvurce/2815-lamberto-bava/

1991
Princezna Fantaghiro: Jeskyně Zlaté růže
1992
Princezna Fantaghiró 2
1993
Princezna Fantaghiró 3
1994
Dračí prsten
Princezna Fantaghiró 4
1996
Princezna Fantaghiró 5
Sestřička a princ ze snů
1997
Princezna a chuďas

Princezna Fantaghiro. Jaskyňa Zlatej ruže (The Cave of the Golden Rose).

Alessandra Martines - Fantaghiro

Alessandra Martines – Fantaghiro

Princeznú Fantaghiro chce jej otec obetovať v jaskyni zlatej ruže netvorovi hneď pri narodení, pretože je smutný zo smrti svojej kráľovnej, ktorá zomrela pri jej pôrode. Navyše si želal syna. Našťastie sa to nestane, ináč by sme nemali rozprávku o princeznej Fantaghiro. Jej staršie dve sestričky sú vzorné princezné ako sa patrí, Fantaghiro je malá tvrdohlavá rebelka, ktorá sa naučí tajne bojovať. Jej odstrihnutie krásnych dlhých vlasov je asi rovnako legendárne ako u Mulan. Vďaka svojej statočnosti Fantaghiro ukončí dlhotrvajúcu vojnu medzi dvoma kráľovstvami. A samozrejme sa do nej zaľúbi princ zo znepriateleného  kráľovstva, Romualdo. Toho v neskorších častiach nahradil zlý čarodej Tarabas. Veľmi pekný, treba poznamenať. Austrálsky model a herec Nicholas Rogers, ktorý hral Tarabasa, si zahral aj v inej Baviho rozprávke, Princezná a bedár po boku Anny Falchi.

Vďake obrovskej popularite bolo natočených 5 častí o princeznej Fantaghiro, akurát to išlo trochu „dolu kopcom“ od dielu k dielu. Piaty diel je už úplný nonsense.

Princeznú Fantaghiro si zahrala nádherná Alessandra Martines, bývalá talianska modelka a tanečnica. Dnes má dve deti, dcérku Stellu (1998) a syna Huga (2012).
A tu ju máte po 25 rokoch, aj s niektorými ďalšími hercami.
https://tvzap.kataweb.it/foto/188128/maratona-fantaghiro-da-tarabas-alla-strega-bianca-che-fine-hanno-fatto-i-protagonisti/?refresh_ce#1

Alessandra Martines - Fantaghiro

Alessandra Martines – Fantaghiro

Jej otca kráľa hral veľmi populárny nemecký herec Mario Adorf, ktorého pozná každý fanúšik Winnetouoviek ako Santera. Jednu z jej sestier hrala Kateřina Brožová. Zlého generála si zahral legendárny francúzsky herec Jean-Pierre Cassel. Od druhého dielu ho nahradila zlá čierna čarodejka Brigitte Nielsen (Red Sonja). Vždy musíme predsa mať negatívnu postavu. Neskôr sa tam objavili herci ako Ursula Andress či Horst Buchholz (Sedem statočných).

Fantaghiro má aj svoju fanúšikovskú wiki stránku
http://fantaghiro.wikia.com/wiki/Fantaghir%C3%B2_Wiki

Niektoré časti Fantaghiro sa dajú pozrieť na youtube aj v dosť slušnej kvalite.

Dračí prsteň (The Dragon Ring. Desideria e l’anello del drago)

Sophie von Kessel, Anna Falchi

Sophie von Kessel, Anna Falchi

Selvaggia Sophie von Kessel

Selvaggia Sophie von Kessel

Dračí prsteň natáčali na Bojnickom zámku. V podstate je to príbeh o krutom kráľovi, ktorý si podmanil mnohé národy. Vraj vďaka kúzelnej moci, ktorý mu dával prsteň s erbom draka. A ako pri každej krutovláde a chudobnom trpiacom ľude, dalo sa očakávať, že dôjde ku vzburám. To je skôr také pozadie príbehu. Hlavnými hrdinkami sú kráľove dcéry, Desideria a Selvaggia. Desideria je kráľova vlastná dcéra a dedička trónu, Selvaggia je malý najdúch. Kráľ ju našiel vo vlčom dúpäti ako bábätko a ujal sa jej.  To bola dosť zaujímavá scéna, ako sa kráľ, ktorý práve nechal vyzabíjať jedno kráľovstvo, ujal láskavo malého kričiaceho stvorenia. Čo nevie je to, že Selvaggia je vyvolenou zakliateho národa a jej úlohou je oslobodiť svoj národ z podoby vlkov. Opäť som mala rada ten krátky úvod, ako spolu princezné vyrastali. Napriek tomu, že Selvaggia je malá protiva, čo robí neustále prieky a protivenstvá svojej sestre, akosi ju nemôžeme nemať radi. To čo robí, robí preto, aby oslobodila svoj ľud. Iba pre zaujímavosť, talianske meno Selvaggia má rovnaký pôvod ako Sylvana, pochádzajúca z lesa a je talianskou obdobou našej Lesany.

Linka na imdb
https://www.imdb.com/title/tt0108745/

Krutého kráľa si zahral legendárny Franco Nero, princezné si zahrali nádherné herečky, Desideriu Anna Falchi a Selvaggiu Sophie von Kessel. Fínska herečka Anna Falchi si zahrala hlavnú úlohu aj v ďalšej rozprávke, Princezná a bedár.

Dračí prsteň je k videniu celý na youtube, ak si ho chcete pozrieť, či už z nostalgie, alebo sa rozhodujete, či kúpiť alebo požičať DVD. Dosť v zlej kvalite, ale dá sa.

Sestrička a princ zo snov (Alisea and the Dream Prince. Sorellina e il principe del sogno).

Sorellina e il principe del sogno Raz Degan, Nicole Grimaudo

Raz Degan, Nicole Grimaudo
©ANFRI S.r.l., Taurus Film, Mediaset, Sat.1

Sorellina znamená sestrička, ako to aj bolo preložené do slovenčiny a češtiny, v anglickom názve si ponechali meno hlavnej hrdinky. Alisea tentoraz nie je princezná, ale dcéra drevorubača, ktorá sa už ako dieťa stará o svojich malých bratov, pretože jej mamička je chorá a otec zahynul pri nehode. Akurát má smolu, že ich dom navštívi zlý čarodej, ktorý sa rozhodne si ju vziať za ženu. Príbeh ma pravdu povediac zaujal menej ako ostatné tu spomenuté, ale nechýbali mu pôvabné hovoriace rastliny a predmety, ako je to zvykom u rozprávok Lamberta Bavu.

Aliseu hrali známe talianske herecky. Mladučkú Aliseu si zahrala roztomilá Nicole Grimaudo, ktorá hrala pomerne veľkú časť príbehu. Dospelú Aliseu hrala Veronica Logan. Jej vysnívaného princa v dospelosti hral izraelský model a herec Raz Degan.

Sorellina-e-il-principe-del-sogno.Nicole-Grimaudo

Nicole-Grimaudo
©ANFRI S.r.l., Taurus Film, Mediaset, Sat.1

Sorellina-e-il-principe-del-sogno.Veronica-Logan

Veronica Logan
©ANFRI S.r.l., Taurus Film, Mediaset, Sat.1

Vo filme si opäť zahrali niekoľkí známi nemeckí herci, ako Anja Kruse a Jürgen Prochnow . No a zlého čarodeja Azareta hral Christopher Lee, ktorý natočil asi viac filmov ako ktokoľvek iný na svete a ktorého snáď pozná každý, keď už nie pre nič iné ako najslávnejšieho grófa Draculu vôbec či Sarumana z LOTR.

Sorellina-e-il-principe-del-sogno.Christopher-Lee

Christopher Lee
©ANFRI S.r.l., Taurus Film, Mediaset, Sat.1

Tu je zopár ukážok v slovenčine na youtube..

Celý film tam je asi iba v taliančine…

Princezná a bedár (The Princess and the Pauper. La principessa e il povero.)

La principessa e il povero

Lorenzo Crespi, Anna Falchi, Nicholas Rogers

Táto rozprávka je pozoruhodná aj tým, že ju točili na Oravskom hrade. Boli tu natočené i ďalšie filmy a rozprávky ako Dračie srdce, Kráľ Drozdia brada, Upír Nosferatu, viď zoznam.

Princezná a bedár má pomerne dosť dobrý príbeh, z ktorého by sa pravdepodobne dalo „vytiahnuť viac“. Ale nie je to zlá rozprávka, ak od nej neočakávate priveľa. Láskavý král Re Hamil nemôže mať dieťa, kráľovná je chorá. A podľa zákonov, ak nedá krajine dediča, buď sa vzdá ženy, ktorú miluje alebo trónu v prospech svojho brata Migala. Kráľ však nechce urobiť ani jedno, svoju ženu nechce opustiť a krajinu nechce prenechať napospas krutému bratovi. Preto sa rozhodne požiadať o pomoc zlého čarodeja Eposa. Má trochu šťastia v tom, že namiesto čarodeja narazí na jeho malého učňa, ktorý dá kráľovi nápoj, vďaka ktorému jeho žena porodí dediča. Čarodej, keďže je zlý, ako inak, nie je nadšený, keď zistí, že ho obišli, a dá dieťa uniesť. Pri únose dôjde k nehode a kráľ si myslí, že jeho synček zahynul. V zúfalstve požiada prvú chudobnú ženu s malým dievčatkom, ktorú stretne, aby šla s ním do paláca. Dievčatko Mirabellu vychová ako vlastnú dcéru a dedičku, jej skutočná matka jej smie byť pestúnkou. Kráľ netuší, že jeho skutočného syna zachránil čarodejníkov učeň a dal ho vychovať sedliačke. Malý princ dostane meno Ademaro a vyrastie spolu so sedliackym chlapcom Leonardom. Samozrejme Mirabella, Ademaro a Leonardo sa jedného dňa stretnú…

Anna Falchi, Max von Sydow

Anna Falchi, Max von Sydow

V La Principessa e il Povero si zahrali hlavné úlohy Anna Falchi ako falošná princezná Mirabella, Nicholas Rogers ako kráľov syn Ademaro a Lorenzo Crespi ako jeho adoptívny brat Leonardo. Anna Falchi hrala v predchádzajúcej rozprávke Dračí prsteň a Nicholas Rogers hral zlého čarodeja Tarabasa v princeznej Fantaghiro. Dobrého kráľa si zahral Mathieu Carrière a zlého čarodeja hral tentoraz Max von Sydow.

na imdb
https://www.imdb.com/title/tt0178844/

na youtube

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.