Obyčajné drevené kocky. Od bábätka po družinu alebo s kockami do školy

Každý rok sa spýtam pani vychovávateľky, či niečo nepotrebujú pod stromček do družiny. A tento rok mi pred Vianocami bolo povedané, že drevené stavebné kocky a figúrky do človeče. Deti sa najradšej hrávajú v družine s obyčajnými drevenými kockami a figúrky do človeče používajú ako panáčikov. Než som ich odniesla, tak som ich nafotila.

Väčšina našich detí nemá núdzu o hračky, či už doma alebo v škôlke. A je potom smutné, keď prídu prváčikovia, (ale i staršie ročníky), do svojej prvej triedy a nájdu tam zo dve krabice Človeče s chýbajúcimi figúrkami. Nehovoriac o prvom dojme, čo si dieťa urobí zo školy. V septembri sa ešte veľa toho nenaučia a prváčikovia ani neobsedia 40 minút na zadku. Nie každému dieťatku sa chce kresliť a vymaľovávať. Ak sú daždivé dni, ani von nemôžu…

Viem, v niektorých prípadoch preháňam a v iných nemajú ani len človeče. Školy sú rôzne, ich vybavenie je rôzne. A rôzne sú aj triedy v tej istej škole. Napríklad moja najstaršia dcérka mala celkom novú triedu, dovtedy boli iba jednotriedky a odrazu, z roka na rok, boli tri prvácke triedy naraz. A potom som sa po čase „zhrozene“ dozvedela, že tie deti v triede tam nemajú naozaj ani len to človeče či papierové pexeso.

Odvtedy už „tradične“ chodím v septembri do školy s nejakým človeče, dominom, pexesom do školy. To sú všetko také drobné lacné hračky, ktoré však uľahčia deťom trochu prvý pobyt v škole po prázdninách. Strávia tam 4-8 hodín, ako ktoré, a mnohé prídu domov tak unavené, že ani nemajú chuť (a často ani už čas) sa zahrať so svojimi hračkami. Kým práve v škole, kde nemajú hračky, by sa s novými kamarátmi zahrali.

Záleží veľmi na nás rodičoch, ako bude prvá trieda našich detí vyzerať. Keď každý prinesie iba jednu drobnú spoločenskú hru, nemusí byť ani tá najdrahšia alebo najnovšia – môže byť nejaká, čo sa povaľuje na polici doma nepoužitá, tak sa to nazbiera. Hneď na prvom rodičovskom sa treba informovať nielen na učebnice, ale aj na hračky v družine. Moja mladšia dcérka, teraz je druháčka, má naozaj veľmi skvelú triedu. Je pravda, že mala šťastie aj na chápajúcu pani učiteľku aj pani vychovávateľku. A aj na spolužiakov, ktorých rodičia tam navláčili plno hračiek od lega duplo po množstvo spoločenských hier a ďalších stavebníc. Aj deti výborne vychádzajú, je to taká vyrovnaná milá trieda. Na rozdiel od svojej staršej sestričky, ktorá žiaľ nemala až také šťastie na pokojnú zohranú triedu, rada chodí do školy.

Akosi si neviem predstaviť, že teraz môj malý syn príde do školy v septembri a nenájde tam ani jedno autíčko, ako bol zvyknutý zo škôlky. Jeho pozornosť klesá po 10 minutách, farbičky ho nelákajú, čo tam vlastne bude robiť? A to budú mať po 15 chlapcov a 4 dievčatká v oboch prváckych triedach. No neviem, či sa mám tešiť na takú chlapčenskú triedu alebo sa desiť. Ale možno, že budú pokojní, ktoho vie. Dojmy a disciplína z prvej triedy sa prenesú do starších ročníkov, vždy tvrdím. Ale ja si vlastne neviem predstaviť svojho syna, že sedí v škole v lavici, je to taký neposedný chlapček.

Takže, tu sú tie „zázračné“ kocky, ktoré môžu deti použiť od 1-2 rokov až do 10-11 rokov štvrtej triedy základnej školy. Sú vhodné aj pre najmenšie detičky a to práve preto, že neobsahujú žiadne farby, čo by sa mohli odlupovať či páchnuť. Woody a Gerlich Odry kocky sú certifikované od 1 roka.

Sú to bežné drevené kocky prírodnej farby z bukového dreva, ktoré sa vyrábajú na Morave. Ja som otvorila dve krabice, aj keď predávané pod dvoma značkami, obsah je úplne identický – veľkosťou (33 mm kocka), tvarom a počtom (50 kusov). Sú veľmi pekne opracované. A sú aj v rovnakej cenovej kategórii (do 12EUR). Preto prepokladám, že ich vyrábajú v jednej továrni, iba predávajú pod rôznymi značkami.

Woody kocky dostať v každom kamennom hračkárstve (Dráčik a spol.) a Gerlich Odry kocky v niektorých eshopoch.

A pre porovnanie som priložila Goki kocky. Goki je nemecká značka. Kocky sú prírodné, dvojfarebnosť získavajú vďaka odlišným druhom dreva a tepelnému opracovaniu. Sú vyrábané v Rumunsku a certifikované pre deti od 2 rokov. Tie sú trochu drahšie, pravda…

Drevené stavebnice v e-shope.
Spoločenské hry v e-shope.

One Response to Obyčajné drevené kocky. Od bábätka po družinu alebo s kockami do školy

  1. OndMal píše:

    Drevené hračky sú super! to jednoducho vydrží a nie je tam áno hrozba toho že by sa rozbili alebo to dieťa prehltlo

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.