Od vyšetrovateľky k čarodejke alebo kúzlo pre dušu

Mám rada seriály s kúzlami a čarodejkami a keďže sa mi nechcelo už po štvrtýkrát pozerať Charmed, tak som si začala v minulé leto „googliť“ top seriály a filmy, ktoré mali v nadpise alebo popise „witch“ a ešte som ich nevidela. Tých je dosť málo, teda nielen tých čo som nevidela, ale aj tých natočených.

cassie2

Pri googlení „witch“ som našla dva tituly, ktoré ma zaujali a ešte som ich nevidela. Prvý bol Witches from East End, ten som rýchlo „vykukala“, keďže ho po dvoch sezónach zrušili a nepomohli ani petície. Škoda, nájsť dobrý a neokukaný fantasy čisto s čarodejkami a kúzlami je zriedkavé. Možno aj preto, že priamo kúzla je ťažké napísať. Julie Plec, tvorkyňa seriálov ako Originals a Vampire Diaries v niektorom rozhovore spomenula, nakoľko bolo vyčerpávajúce poskladať viac kúziel do jednej časti Originals a odvtedy má zásadu tak jedno kúzlo na časť.

Ako druhé som našla film The Good Witch, po našom vraj Dobrá čarodejnica. Je ťažko to nenájsť, keďže to má v názve „witch“. Ak v ňom niekto hľadá kúzla či duchov, tak nech to ani nezačne pozerať, lebo to má od fantasy na kilometre. Hlavná hrdinka Cassandra alebo Cassie má bližšie k stredovekej bylinárke a indiánskemu šamanovi ako ku kúzlam. Prečo som to začala pozerať je, lebo ma zaujala Catherine Bell.

Kto nevie kto je Catherine Bell, tak si možno spomenie na majorku Sarah MacKenzie zo seriálu JAG. Strávila vlastne väčšinu svojej kariéry v troch seriáloch, JAG bol tým prvým a Dobrá čarodejka zatiaľ tým posledným.

Catherine Bell pôsobí pôvabne, upokojujúco a milo. A presne to je jej hrdinka. Môj partner to odrovnal tým, že je to štýl Danielle Steel. Musím priznať, že som v živote žiaden román od Danielle Steel nečítala, každý máme iný vkus. Ja som „bola“ skôr Karl May, Verne či Dumas a moje „dievčenské“ romány siahajú niekde k Lucy Maud Montgomery, ale neviem, možno je to trochu „sladkastejšie“. Podľa mňa je to milý rodinný, jemne komediálny film a seriál. Ale nečakajte zas sitcom ani „chytanie sa za brucho“ od smiechu, akurát sa v duchu pri niektorých scénkach pousmejete.

Skôr ako v tom niekto začne hľadať zaklínadlá a boj s démonmi a kritizovať, že to tam nenašiel, nech si povšimne, že titul patrí pod kanadský Hallmark Channel. Hallmark Channel je niečo ako televízna čokoláda. Vždy je plný srdcových klišé a šťastných koncov. Je na upokojenie počas zlých dní, keď chcete iba vypnúť a už nezvládate nič iné. The Good Witch ponúka presne to, čo potrebujete na oddych, je to taká mágia pre dušu.

Niekto má možno presne opačný zvyk a „na upokojenie“ uprednostní ďalšiu časť CSI či horror a povie si, že veď jeho deň nebol až tak zlý, nikto ho nenaháňal s motorovou pílou. Ja nepozerám nikdy kriminálne prípady čerpajúce z reality a horory tiež nie. Pri tých posledných mám niekde hranicu pri upíroch ako Originals alebo Underworld, ktorých som veľkým fanúšikom, ale ktorú neprekročím. Zombíkov si napríklad nepozriem, mám z nich nočné mory, z čoho si môj partner uťahuje, ale je to tak. Zvyčajne skončím niekde pri fantasy alebo dobrom sitcome, ale oba sú pomerne zriedkavé a väčšinu pozerateľných filmov a seriálov mám niekoľkokrát obkukanú. A tiež si človek nemôže zakaždým pustiť večer štvorhodinového LOTR. Pozrime si teda Dobrú čarodejku.

The Good Witch sa odohráva v malom mestečku zvanom Middleton, kam sa do „strašidelného“ miestneho domu svojich predkov nasťahuje záhadná Cassandra Nightingale. Skamaráti sa s dvoma susednými deťmi, ktoré nedávno stratili matku, a učarí nielen ich otcovi šerifovi, ale postupne i celému mestečku.

Celá séria pozostáva zo siedmych filmov, ak som dobre počítala, a seriálu, ktorý sa natáča od roku 2015. Prvý film natočili v roku 2008 a každý rok jeden až do roku 2014:

2008 The Good Witch
2009 The Good Witch’s Garden
2010 The Good Witch’s Gift
2011 The Good Witch’s Family
2012 The Good Witch’s Charm
2013 The Good Witch’s Destiny
2014 The Good Witch’s Wonder
od roku 2015 sa natáča seriál.

oficiálna stránka

Filmy sú tu vo videu zhrnuté, niektoré sa dajú v celosti pozrieť aj na youtube. Mám ich radšej ako seriál, ale je pekné naďalej vidieť známe postavičky v ďalších príbehoch, takže nedbám ani seriál. Seriál tak ľahko nezoženiete ako filmy, ale môžte skúsiť na vlastnú zodpovednosť tu, za linku neručím a neprosím si ani dolu žiadne komentáre, ako nefunguje o 2 roky.

Malé mestečko Middleton možno niekomu pripomenie Stars Hollow z Gilmore Girls a možno to bude chcieť porovnávať, nerobte to. Catherine Bell preniesla do postavičky svoju pokojnú milú povahu a je samozrejme iná ako Lauren Graham, ktorá v Lorelai Gilmore odráža svoju úžasne vtipnú chaotickú energiu. Obe postavy sú pôvabné svojim vlastným spôsobom. Čo je na oboch seriáloch tak trochu jedinečné je, že nemajú vyslovene negatívne postavy ani zlých hrdinov. V príbehoch ani nie sú skutočne zlí ľudia alebo darebáci, iba zložité povahy. V Middleton sú rovnako ako v Stars Hollow postupne predstavení niektorí obyvatelia mestečka a každý z nich má svoj malý príbeh a každý z nich je jedinečný. Ani Cassandrina dcérka Grace nie je Rory Gilmore, aj keď je podobne usilovná v škole. Je to malé dokonalé dievčatko, ktoré niekomu môže „liezť na nervy“, iný sa pousmeje, nie je na tom nič zlé byť dobrým dieťaťom.

Cassie nie je vyslovene čarodejka, má skôr zvláštny dar intuície, akosi vníma pocity ľudí okolo seba. Prijíma každého za takého aký je. Cassie v ľuďoch vidí vždy to dobré a pomáha im nájsť správnu cestu, ale nevnucuje im rady, iba ich maličkosťami posunie správnym smerom. Akosi bez námahy nachádza v ľuďoch to najlepšie. Miestami máte pocit, že sa vie teleportovať alebo manipulovať s časom, ale nikde nie je vyslovene potvrdené, že vie naozaj kúzliť.

Cassie je veľká znalkyňa čajov, byliniek a mastičiek, ktoré aj predáva vo svojom obchodíku s názvom Bell, Book and Candle. Je to obchodík so starožitnosťami a „nezvyčajnými“ vecami, a nejednému obyvateľovi mestečka pomohla s bolením bruška, boľavým svalstvom či nespavosťou. Miestny lekár je v jednej časti vyčíta, že je jeho konkurenciou. Ona mu odpovie, že sa tak nevidí, skôr dáva ľuďom alternatívu. Nie vždy treba siahnúť po chemikálii, určite sa však nesnaží nahradiť chirurga.

the-good-witch-s-family-pict03

Táto „magická“ schopnosť intuície a vnímania je v celej jej rodine, keďže ju má aj jej sesternica Abigail. Abigail je predstavená ako „temná“ čarodejka, ale v podstate robí to isté čo Cassie, iba trochu chaotickejším a menej nežným spôsobom. Abigail bude asi mnohým sympatická, ja mám rada aj herečku, kto je fanúšikom sci-fi, tak si všimne, že Sarah Power si zahrala aj v kanadskom vesmírnom seriály Killjoys. Ten veľmi odporúčam všetkým, ktorých baví tento žáner. Teším sa toto leto na štvrtú sériu, je to jeden z mála „letných“ seriálov, Hollywood má v lete väčšinou prázdniny, čo je pochopiteľné, aj herci potrebujú voľno a dovolenky.

Akurát mi je ľúto, že v seriály sa napokon neukázal Chris Potter, ktorý stvárňoval šerifa Jake Russella. Fanúšikovia kung fu ho možno skôr poznajú ako „televízneho syna“ Kwai Chang Caina. Ale Chris Potter strávil desať rokov v legendárnom kanadskom seriály Heartland a čas mu nedovolil natáčať dva seriály. Očividne kanadskí herci chodia od seriálu k seriálu. Čo je fajn, aspoň sa nemusia báť nezaplatených účtov. „Nahradil“ ho James Denton, ktorý sa mi tam až tak nehodí, ale čo už. Možno mám na neho iba averziu kvôli Desperate Housewives, od toho som ušla po takých piatich dieloch. Priveľa rodinnej drámy, zabíjania a intríg. Dobrá detektívka je Agatha Christie a negatívne postavy mi nevadia tak v Avengers. Ale ja som zložitá a prieberčivá. Preto mi z uvoľňujúcich rodinných seriálov „na dobrú noc“ zostali tak Gilmore Girls a The Good Witch 🙂

destiny

Rozhovor s Catherine Bell šesť mesiacov po pôrode druhého dieťatka.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.