Otrávené pastelky

Dnes mi prišlo najnovšie vydanie d-Test časopisu. A skoro som spadla zo stoličky, keď som si všimla titulnú stránku. A to sa netýkalo jedla ani kozmetiky. Týkalo sa to obyčajných pasteliek pre deti. Ftaláty, ťažké kovy, PAH.. Iba 1 zo 16 značiek ich neobsahovala vôbec.

P1060815a

Skoro mi bolo do plaču. Očividne to ide i bez nich ako dokazuje jeden výrobca. Je to naozaj tak naivné spoľahnúť sa na výrobcov, že si dajú záležať pri takej základnej veci pre malé dieťa, ako je pastelka?

Asi sa všetci zhodneme na tom, že sú určité látky, ktoré nechceme jesť a rozhodne nechceme, aby ich jedli naše deti. Prostredníctvom pokožky sa do nášho tela taktiež dostáva množstvo neželaných látok, z ktorých niektorým sa nevieme vyhnúť či chceme alebo nie. Vzduch a cudzie prostredie si nevyberieme. Ale sú také, ktoré sa obísť dajú – prvotne samozrejme potraviny, potom kozmetika, oblečenie, hračky a iné predmety, ktoré berú do rúk deti vo vývoji a obklopujú ich v najbližšom domove. Nechcem svoje deti vychovávať v sterilnom prostredí ani vo vákuu, nedbám, ak sa hrajú so susedovie zajacmi či kŕmia sliepky, hrabú sa v piesku, zbierajú kamienky..  Nemám čas vysávať a ani neviem kedy som naposledy prala závesy. Okná z vonka zo zásady neumývam, nato je dážď. Trochu prachu prežijú. Ale moje deti naozaj nemusia mať po kreslení ftaláty na ručičkách.

D-test publikoval vo svojom augustovom časopise rozsiahly článok o pastelkách. Na internete ho nájdete v troch kusoch:

Test pastelek 2017
Jak vybrat pastelky
Časté otázky pastelky

Kto si nie je istý, či je pre jeho dieťatko lepšie používať trojhranné alebo šesťhranné pastelky, nech si prečíta tretí článok, je poučný.

Na prvej linke nájdete aj zoznam testovaných značiek a produktov podľa abecedy, nie výsledku:

Astra Triangular Jumbo Coloured Pencils trojhranné 12ks (Čína)
Bic Kids Evolution Ecolutions trojhranné 12ks (Francúzsko)
Centi Farbstifte pastelky šesťhranné 12ks (Čína)
Centropen pastelky školní šesťhranné 12ks (neuvedené)
Colorino Kids Coloured Pencils šesťhranné 12ks (Čína)
Concorde Classic Classic pastelky šesťhranné 12ks (neuvedené)
Faber-Castell Eco pastelky šesťhranné 12ks (Brazília)
Herlitz Buntstifte Buntstifte Coloured Pencils trojhranné 12ks (neuvedené)
Insignia Jumbo trojhranné 12ks (Čína)
Koh-I-Noor Hardtmuth pastelky šesťhranné 12ks (Čechy)
Koh-I-Noor Hardtmuth Triocolor trojhranné 12ks (Čechy)
Kores Koolores Jumbo trojhranné 12ks (Čína)
Korrekt Holzbuntstifte trojhranné 12ks (neuvedené)
Lyra Groove Slim Natural Grip trojhranné 12ks (Čína)
Maped Color’s Peps trojhranné 12ks (Čína)
Stabilo Trio Thick trojhranné 12ks (EU)
Tempus pastelky školní šesťhranné 12ks (neuvedené)

V zátvorke je krajina pôvodu. Zaujímavé, koľko produktov nemá uvedenú krajinu pôvodu. Vždy ma zarazí, prečo si výrobcovia nestoja za svojim produktom natoľko, aby mali odvahu uviesť, kde sa vyrába.

Pokiaľ ide o výkonnosť a odolnosť väčšina testovaných produktov obišla dobre, v podstate ma ani nezaujíma, či sa pastelka rozbije po troch alebo desiatich hodeniach o zem. U nás pastelky často padajú na zem.

Zaujíma ma, či neobsahujú jedovaté chemické látky. Ak Vám na tom záleží a máte niektoré z hore uvedených značiek väčšinu až na tri môžete vyhodiť.

V kategórii nežiadúcich látok 11 produktov dostalo hodnotenie 0% = nedostatočne. Hodnotili sa nasledujúce látky

ťažké kovy – testované v tube a laku červenej pastelky
polycyklické aromatické uhlovodíky (PAH) – testované v tube a laku čiernej pastelky
primárne aromatické amíny – testované v tube a laku oranžovej pastelky
zmäkčovače plastov (ftaláty) – testované v laku žltej a modrej pastelky
PVC v obale – testované u obalov obsahujúcich plast

Bic Kids Evolution Ecolutions sú na tom super dobre, samé jednotky pokiaľ ide o chemické skúšky, ako jediný produkt dosiahli 99%. V celkovom hodnotení im trochu stiahli za sýtosť farby pri praktických skúškach. Túto značku vedie Tesco aj Kik.

Na druhom mieste (72%) skončili Maped Color´Peps. Samé dvojky v prvých troch kategóriách a žiadne ftaláty. Nech žijú pastelky z Číny, slávni výrobcovia v Čechách sa môžu hanbiť.

Potom to už ide „dolu vodou“ so všetkými značkami. Kores Kolores Jumbo nemali ftaláty, zato mali čo-to z ostatných chemických látok. Známka „uspokojivo“ iba trochu nad 50% to vystihuje. Musíme sa „uspokojiť“ s nedokonalými pastelkami pre dieťa. Asi chceme priveľa od výrobcov na našom trhu, obyčajné nezávadné pastelky.

Koh-I-Noor sa pri Triocolor „zmohli“ na dostatočnú (26%). Ani po toľkých desaťročiach výroby to nejde bez ftalátov, PAH a ťažkých kovov. Naozaj veľké sklamanie. Potom, čo som prestala kupovať ich plastelínu, lebo je balená do PVC a smrdí ako pneumatiky, asi už v živote od nich nekúpim žiaden produkt.

Viac-menej všetky značky prepadli s 0% pri chemickej skúške okrem vyššie spomenutých.

Bez ftalátov v žltých a modrých pastelkách sa obišli aj Centropen, Faber-Castell, Herlitz, Lyra. Neobišli sa žiaľ bez ťažkých kovov, PAH a primárnych aromatických amínov.

Značky Astra, Insignia a Tempus ako jediné sú balené do PVC obalov, je lepšie sa im vyhnúť. Ostatní vyrobcovia sú múdrejší. Z PVC obalov taktiež prenikajú do produktov ďalšie toxické látky, preto je lepšie uprednostniť produkty bez nich. Navyše PVC je pre životné prostredie najnebezpečnejší plast, ak sa môžeme vyhnúť aspoň obalom, je lepšie to spraviť. Vždy čítam materiálové zloženie produktov a keď vidím napísané „Materiál= ekologické PVC“ neviem či mám plakať alebo sa smiať. Slová PVC a ekologický sa jednoducho vylučujú. Aj teraz som bola kupovať v Arke nové obaly na zošity a prvé čo mi ponúkli bola veľká kôpka PVC obalov. Už som si zvykla, tak som si iba vypýtala hrubšie. Druhé čo mi ponúkli boli také úplne hladké, z ktorých nemám dobrý pocit. Na tretíkrát sme sa konečne prepracovali k tým hrubým PP zrnitým obalom, čo som chcela…

Vôbec sa neteším na test fixiek či pier. Smutné je, že na zozname sú výrobcovia, ktorí dodávajú pastelky a písacie potreby na náš trh,  pre nás a našich rodičov a prarodičov celé desaťročia dozadu. A naozaj vôbec nemajú najmenšie výčitky svedomia dať do rúk 3-4 ročnému dieťaťu pastelku, ktorá obsahuje ftaláty a ďalšie nebezpečné chemické látky.

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.