Plyšová korela

Korela je austrálsky papagáj a navyše krásne a obľúbené domáce zvieratko. Vraj sa dokáže naučiť rozprávať, ak je chovaná samostatne. Ako u každého domáceho zvieratka, treba však mať ochotu sa mu venovať a priestory nato určené. V opačnom prípade, je lepšie kúpiť plyšáka, tomu nevadí, ak ho položia do kúta a všimnú si ho raz za čas. Pri pohľade na korelu je mi vždy trochu ľúto, keď si spomeniem na tie dve naše skutočné, ktoré mali smutný osud.

P1080791a

Ako dieťa som mala dve korely. Moja sestra ich priniesla z nejakej návštevy, kde mali veľkú voliéru, a potom sa na ne už ani nepozrela. Nebola práve chovateľský typ, rybky pomreli, kaktusy vykapali.. Pravda, nie je nič horšie ako nezodpovedný dospelý, ktorý daruje cudziemu dieťaťu zvieratko bez toho, aby vedel, či rodičia súhlasia a sú ochotní, prípadne majú priestory a možnosť sa o to postarať. Naši neboli nič z toho. Mali ich rovno vrátiť…

Korely prežili svoj pomerne krátky život v malej klietke s kusom novín naspodu, ktoré som občas vymenila. Nikto sa im nijak špeciálne nevenoval ani si ich nevšímal okrem trochu povinného jedla a vody.  V živote chúďatá nepoznali lietanie. Korely sú priveľké na malú obyčajnú klietku, nie sú to andulky.

korela

Väčšinu času strávili v kuchyni, takže neviem, či k ich skorému odchodu neprispeli i výpary z teflónu ku koncu ich života. Alebo možno im iba bolo otupno, hlavne tomu druhému, ktorý zostal na istý čas osamotený. Korely vraj žijú 16-20 rokov, v zajatí i zo 30, tie naše neviem či sa dožili 10 rokov.

Plyšová korela je zriedkavá a až na tie hrubé nožičky je táto naozaj hodnoverná. Vyzerá takmer ako tie dve naše. Tých plyšových vtáčikov je pomenej, myslím, že sa tie detaily aj trochu ťažšie vyrábajú, hlavne nožičky, aby postáli a predsa neboli príliš hrubé. Plyšové nožičky vtáčikov sú vždy trochu nerealisticky hrubšie akoby mali byť, ale inak to asi nejde, ak tá hračka má niečo vydržať.

P1080793a

P1080798

P1080789

Plyšáčik má typickú žltú tváričku s nádychom bielej s oranžovými líčkami, sivé bruško a sivé krídelko s bielym pásom. Má 30cm – asi 20cm telíčko a 10cm chvost. Krídelko je dlhé 15cm. Na obrázku leží na A4 hárku, pre názornosť. Skutočná korela chocholatá je približne 33cm dlhá, krídlo môže byť až 179 mm dlhé, chvost môže mať asi 162 mm.

Očká sú jednoduché čierne a plastové. Má aj milý náznak svetlej srsti okolo očka. Chocholček je prišitý, plyšáčik trochu postráda ten klasický strapatý vzpriamený chocholček.

Chvostík je tiež menej realistický, jednoducho sivý, bez akýchkoľvek detailov. Spodná strana chvosta skutočnej korely je čierna u samčeka, šedobielo priečne pruhovaná u samičky.

800px-CockatielImage2

Autor: No machine-readable author provided. Ltshears assumed (based on copyright claims). – No machine-readable source provided. Own work assumed (based on copyright claims)

O korele na wikipedii

Keď sme už u austrálskych papagájov, tak tu sú i dve andulky. Vraj trochu nesprávny názov pochádzajúci z češtiny, v skutočnosti sa tento austrálsky papagáj nazýva papagájec vlnkovaný.

Melopsittacus_undulatus

Autor: Amos T Fairchild – Vlastní dílo, CC BY-SA 3.0

O andulke na wikipedii

Plyšové andulky majú 13-14cm telíčko bez chvosta, asi 8cm chvost. Krídelko je dlhé asi 8cm. Podľa mňa sú o niečo väčšie ako tie skutočné, ktoré vraj majú 18-19cm. Ak nie väčšie, vyzerajú mi rozhodne mohutnejšie. Andulky sme nikdy nemali.

P1080790

P1080795a

P1080796a

Sú milé, ale chýba im trochu farebných detailov do tváričky. Jedna plyšová andulka je v zeleno-žltom prevedení. Má zelené bruško, krídelká a tváričku. Z vonkajšej strany má na žlto striekané krídelko aj hlavičku, chodidlá sú obyčajné sivé.

Druhá andulka má trochu peknejšie sfarbenie v modro-sivom odtieni. Väčšinu telíčka má v naozaj peknej jasnej modrej farbe, tváričku má bielu a krídelká striekané sivé.

P1080837

P1080840

Plyšáčikov vyrába spoločnosť Teddy Hermann.
Plyšová korela v e-shope.
Plyšová andulka v e-shope.

2 Responses to Plyšová korela

  1. Sasa píše:

    Dobry den, kolko stoji prosim Vas plysova korela? Dakujem

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.