Plyšový medvedík dnes alebo tisíc a jeden medvedíkov

fynnlottecharly3

Fynn, Lotte a Charly

Spoločnosť Steiff sa pokladá za vynálezcu plyšového medvedíka. A tých medvedíkov vyrábajú dodnes neskutočné množstvo. Na ich stránkach som napočítala približne 30 druhov medvedíkov určených pre deti. Približne, pretože som sa niekoľkokrát pomýlila a nechcelo sa mi to x-tý krát počítať. Snažila som sa brať iba medvedíkov ako „osobnosť“ a nepočítať ich rôzne varianty ako napríklad to, že Charly a Petsy sú vyrábaní v dvoch farbách, že Fynn je vyrábaný v 3 či 4 veľkostiach a v 2 kufríkových edíciách.

Steiff má i medvedíkov pre bábätká, tí sú iba v 3 základných verziách, opäť nepočítam to, že sú v rôznych farbách alebo v ružovom či modrom pyžamku.

Okrem týchto medvedíkov, spadajúcich do kategórie „teddy bear“, čo je v mojom ponímaní nerealistický plyšový medvedík pre deti určený na vyvláčanie, túlenie, hranie, ako maskot a pod., Steiff vyrába aj medvedíkov pre deti, ktorí kopírujú skutočných divo žijúcich medveďov. Ich typickým lesným medveďom je Urs, ľadový medvedík sa volá Arco. A tento rok pribudol pekný lesný medveď Browny.

Zberateľských medvedíkov, čo sú klasické plus limitované edície, som radšej ani nezačala počítať. Ale o nich ani nie je tento článok. Takže tých teraz nebudeme brať v úvahu. Tento článok je o medvedíkoch určených na hranie pre deti.

Medvedíci pre deti a bábätká

Všetci tu predstavení medvedíci sú určení ako hračka pre deti od 3 rokov. V prípade vyšívaných očičiek ako hračka pre bábätko od narodenia.


Medvedík s ovisnutými končatinami

Všetci tu predstavení medvedíci sú medvedíci s ovisnutými končatinami, tzv. Schlenkerteddy po nemecky alebo dangling Teddy bear po anglicky. To znamená to, že nemajú artikulovateľné, pohyblivé končatiny a ak sa vedia posadiť, tak je to vďaka výplni z polypropylénových guličiek v zadočku. Je aj niekoľko takých, čo majú jednoducho rovné nožičky a nevedia sa posadiť. Steiff vyrába aj medvedíkov s artikulovateľnými končatinami (napr. Hannes, Elmar, Petsy), ale ich cena začína od 59 Eur. Brumčiaci medvedíci sú vyrábaní iba ako zberateľské edície, pokiaľ viem.

Farba

Medvedíci majú rôzne odtiene sfarbenia, ale základné farby sú asi béžová, hnedá, biela a blond. Samozrejme, hnedá môže byť tmavohnedá, svetlohnedá, orechová, karamelová a množstvo ďalších odtieňov. A to platí o väčšine farieb, ale aspoň obrázok pre porovnanie a predstavu.

fynnmollyhappycharly

Fynn 28 béžový, Molly 24 blond, Happy 20 hnedý, Charly 30 hnedý

lottemollyhappy

Lotte 28 biela, Molly 24 blond, Happy 20 hnedý

Medvedíci v iných farbách sa mi zdajú trochu zriedkavejší, aj keď pekná krémová Lilly je v stálej ponuke. A tento rok pribudol sivý medvedík Lucky.

Srsť

Všetci tu predstavení medvedíci majú identickú srsť na dotyk z rovnakého materiálu. Je to plyš veľmi jemný na dotyk, dosť „typický“ pre príjemného plyšového medvedíka akého si asi všetci predstavujeme. Je vyrobený zo 100% polyesteru, výplň je čistý polyester. Môžu sa jemne odlišovať dĺžkou a kučierkami, čo im trochu dáva iný výzor alebo osobnosť. Výnimky materiálu ako u medvedíka Molly a medvedíkov pre bábätká uvádzam osobitne.

srst2

Viem, že to asi trochu zle vidno pod tým sáčkom, ale medvedík vľavo má takú uhladenejšiu srsť a medvedík vpravo o niečo kratšiu, v tenších chumáčikoch a jemne kučeravú.

molly2

Na Molly vidno, že má inú srsť ako ostatní medvedíci, nie z polyesteru, ale 80% tvorí akryl, čo je zloženie srsti pre Steiff realistické zvieratká.

Výplň a telíčko

Všetci tu predstavení medvedíci majú identickú výplň, a tou je 100% polyester. Výlučne v zadočku (okrem Charlyho) majú výplň z guličiek vyrobených z polypropylénu, aby sa vedeli posadiť. Výnimky bez výplne z PP guličiek (Molly, medvedíci pre bábätká) uvádzam osobitne pri popise medvedíka. Sú to mäkkí medvedíci, t.j. vhodní na pritúlenie či vynášanie. Medvedíci s kĺbovými končatinami sú tvrdo vypchatí medvedíci a o niečo ťažší (samozrejme v závislosti od veľkosti).

Balenie

Všetky plyšové Steiff hračky sú „škaredo“ balené do obyčajných polypropylénových sáčkov, ktoré sú iba nedbalo zožehlené s niekoľkými drobnými „vetracími“ otvormi. Hygienicky je to o.k. a asi tak lepšie, výzorovo nič moc. Ak chcete urobiť „dojem“, tak plyšáčika darujte v slušnej škatuli alebo taške. Sáčok je opatrený varovaniami, že ho nemáme dať do rúk detičkám, keďže hrozí udusenie. A plyšáčikovia sú opatrení riadnymi vysačkami, na ktorých je uvedené meno medvedíka, jeho veľkosť, výrobné číslo, EAN, zloženie materiálu. Všetci medvedíci sú uvedení ako prateľní na 30 stupňoch.

Veteráni

Toto sú Fynn 28cm, Lotte 28cm a Charly 30cm. Sú to akýsi Steiff „veteráni“, keďže tento rok slávia svoje 10. narodeniny, po prvýkrát ich vyrobili v roku 2006. Sú zaradení do „NOS“ kolekcie (never out of stock), čo znamená, že by mali byť vždy k dispozícii a skladom. Všetci traja sú v prvej desiatke predajnosti Steiff produktov pre deti z minulého roku. Pravda, v zozname top 50 prvých 10 sú iba medvedíci. Akurát, ak vezmeme v úvahu cenu Steiff plyšákov a cenu ich realistických replík,  si myslím, že „top“ zoznamy nie sú práve akurátne v tom zmysle, že je rozdiel, či sa predá 100 medvedíkov v hodnote  30 Eur za kus alebo 30 vlkov po 100 Eur za kus.

Ten A4 blok je pri nich položený úmyselne pre predstavu veľkosti.

fynnlottecharly

béžový Fynn 28, biela Lotte 28, hnedý Charly 30

Fynn

fynn28

Fynn 28cm oficiálny Steiff obrázok

Prvý dojem – veľmi „typický“ plyšový medvedík – béžový a ňufáčik ako má byť. Fynn je asi môj úplný favorit, veľmi sa mi páči. A asi nie som sama, lebo je na druhom mieste v predajnosti v top liste z minulého roku. Má krátku srsť, veľmi jemnú. Nie je vyslovene kučeravá, iba krátka, ale sú tu medvedíci aj s kučeravou a kratšou i dlhšou srsťou.

Fynn má špicatý čierny noštek na béžovej tváričke s veľkým úsmevom ako sa na plyšového medvedíka patrí. Packy či dlane a dolné chodidlá má identicky uhladené, materiálovo i farebne béžové ako „tváričku“, čo platí na väčšinu medvedíkov až na výnimky.

Má krátke ušká a dve čierne očká ako guličky. Takisto platí, že väčšina medvedíkov má čierne plastové očká, veľmi podobné tým Fynnovým. Fynn má pomerne rovné končatiny – sú tu medvedíci aj s rovnejšími aj s krivšími končatinami. V zadočku má granulátové guličky, ktoré mu umožňujú sedieť.

Vrchný materiál: 100% polyester
Výplň: 100% polyester, PP granulát v zadočku
Váha: cca 155g

Na obrázkoch je i 40cm Fynn. Medzi 28cm a 40cm verziou nie je žiaden iný rozdiel ako veľkosť a váha. A 40cm verziu začali vyrábať o rok neskôr, v roku 2007.
Váha: cca 250g

fynn3

Fynn 28cm. Veľkosťou približne ako A4 papierový formát.

fynn2

Fynn sedí vďaka výplni z PP granulí v zadočku a pomerne vhodne rozloženým končatinám.

fynn5

Fynn 40cm a Fynn 28cm verzia.

fynn6

A obaja medvedíci sediac. Žiaden rozdiel s výnimkou veľkosti.

Lotte

lotte28

Lotte 28 oficiálny Steiff obrázok.

Prvý dojem – biela kópia Fynna. Nuž, asi je to pravda, identická srstička, výzor, rovnaký úsmev a ňufáčik, rovnaké čierne očká ako dve guličky, rovnaké rozloženie končatín. Lotte má tiež packy a chodidlá „vyhladené“ a biele ako tváričku. Je to pekný medvedík, bielych medvedíkov nie je zas tak veľa. Nenašla som však žiaden iný rozdiel medzi Lotte a Fynnom ako farbu, v pohode by ju mohli pomenovať biely Fynn. A aj Lotte má 40cm verziu, ktorú začali vyrábať v roku 2007.

Vrchný materiál: 100% polyester
Výplň: 100% polyester, PP granulat v zadočku
Váha: cca 150g

fynnlotte

Lotte a Fynn sú si veľmi podobní, s výnimkou farby.

lotte1

Lotte 28cm. Biely medvedík.

lotte2

Lotte detail

lotte3

Lotte detail tváričky.

lotte4

Fynn detail tváričky pre podobnosť s Lotte.

Charly

charly30

Charly 30 oficiálna Steiff fotografia

Prvý dojem – „zmoknuté kura“. Ja sa Charlymu veľmi ospravedlňujem, ale akosi toto bol môj prvý dojem. Končatiny tak „halabala“ veľmi ovisnuté, pravdepodobne asi preto, že jediný z tu uvedených medvedíkov nemá PP výplň iba v zadočku, ale aj v horných a dolných labkách.

Charlymu treba priznať veľmi peknú farbu. Je to taká sýta jesenná hnedá, v ktorej cítiť trochu nádych červenej. Srstičku má podľa mňa jemne dlhšiu ako Fynn a Lotte, ale môže to byť iba môj dojem. Tváričku má o niečo menej špicatú ako majú Fynn a Lotte a rozhodne viac širšiu. Hoci úsmev majú podobne veľký a široký. Očká má rovnaké čierne gombičky ako jeho kamaráti, o niečo väčšie mi pripadajú, ale to je možno i veľkosťou, Charly je oficiálne o 2cm vyšší ako Fynn a Lotte. Ja som sa ho pokúšala cez ten sáčik spravodlivo odmerať, ale mne pripadal skôr 29cm ako 30cm. Uhladená tvárička a dolné chodidlá majú tiež pekný odtieň, Charly na rozdiel od väčšiny medvedíkov nemá uhladenú srstičku na dlaniach, má tam iba srsť ako na väčšine telíčka.

Vrchný materiál: 100% polyester
Výplň: 100% polyester, PP granulát v zadočku a v končatinách
Váha: cca 166g

charly1

Charly 30cm

charly3

Charly na rozdiel od svojich medvedíkovských kamarátov má guličkovú výplň nielen v zadočku, ale i v končatinách.

charly2

Charly detail tváričky

charly4

Charly ďalší detail tváričky.

happycharly

Happy a Charly. Porovnanie hnedej.

Odlišní medvedíci

Každý rok Steiff predstaví svetu niekoľko nových medvedíkov. Theo, Julian a Mr Honey sú novinky z minulého roka. Je zaujímavé vidieť, koľko rôznych výrazov a „osobností“ môže mať obyčajný plyšový medvedík.

juliantheo

Julian 26cm a Theo 30cm.

honey2

Mr Honey 28cm

Theo

theo30

Theo 30 oficiálna Steiff fotografia

Prvý dojem – inteligentný medvedík. Theo vyzerá tak múdro a trochu vážne. Zaujme záplata na jeho brušku a odlišné sfarbenie jedného chodidla.

Ňufáčik má hnedý a skoro trojuholníkový, na rozdiel od iných medvedíkov, u ktorých prevažuje čierny ňufáčik. Srstičku má kratšiu a kučeravejšiu ako Fynn.

A myslím, že ako jediný tu má hnedé očká a nie čierne gombičky. Presnejšie má čierne v strede očka s hnedým okrajom a sú to skôr „kruh“ ako „gombičky“. Tváričku má takú podlhovastejšiu, vôbec je štíhly a rovný, nemá tak rozšírené končatiny, neviem, či ho kvôli tomu nebude ťažšie usadiť ako ostatných medvedíkov.

Vrchný materiál: 100% polyester
Výplň: 100% polyester, PP granulat v zadočku
Váha: cca 177g
Novinka 2015

theo

Štíhly medvedík s múdrym výrazom v tváričke.

theo2

Kučeravý medvedík.

Julian

julian26

Julian 26 oficiálny Steiff obrázok

Prvý dojem – prítuľný medvedík. Skromný a nesmelý. S tou oválnou tváričkou, zo široka vsadenými očkami a malými uškami dozadu ako prítuľný psík ma prvé napadlo, že pohladiť ho po hlavičke a pritúliť. Očká má čierne gombičky ako Fynn či Lotte, ktoré kontrastujú s hnedým noštekom. Má hnedý noštek skoro v tvare srdiečka a malú pusu. Julian má krátku svetlú béžovú srsť, podobnú tej Theovej. Nemá extra uhladené dlane ani chodidlá. A nožičky má zoširoka, o niečo viac ako ostatní medvedíci.

Vrchný materiál: 100% polyester
Výplň: 100% polyester, PP granulát v zadočku
Váha: cca 147g
Novinka 2015

julian2

Prítuľný medvedík so šatkou.

lottejulian

Pri porovnaní s Lotte vidno, že Julian je úplne odlišne stavaný.

Mr Honey

honey28

Mr Honey 28 oficiálny obrázok Steiff

Prvý dojem – Máša a medveď, medvedík, čo má veľmi rád med. Akosi som mala pocit, že sa výrobca trochu nechal inšpirovať alebo ovplyvniť populárnou ruskou rozprávkou. Mr Honey má kratšiu pomerne kučeravú srstičku a mne sa zdá, že kratšie nožičky. Jeho reklamný obrázok ho pomerne verne vystihuje. Uhladenú srstičku má na tváričke, prednej časti ušiek, brušku a chodidlách. V strede bruška má rôzne zošitý pupček. Ručičky má podľa mňa trochu viac dohora šité ako iní medvedíci. Na ručičkách nemá uhladené dlane, ale má naznačený palček.

Vrchný materiál: 100% polyester
Výplň: 100% polyester, PP granulát v zadočku
Váha: cca 160g
Novinka 2015

honey

Medvedík s bruškom.

Ostatní medvedíci

Steiff vyrába samozrejme aj množstvo iných medvedíkov, než tu sú predstavení. Predpokladám, že si necháva dlhšie tie úspešnejšie modely, aj keď nie všetky dostanú tú „česť“ byť zaradení medzi NOS kolekciu ako tu Knuffi.

Knuffi

knuffi28

Knuffi 28 oficiálny Steiff obrázok

Knuffi je súčasťou veľkej rodiny Steiff medvedíkov od roku 2011 a patrí do stálej kolekcie NOS (never out of stock) medvedíkov.

Prvý dojem – dobre živený priateľský medvedík Pu. V porovnaní s ostatnými medvedíkmi je Knuffi naozaj dobre vypasený, má také malé bruško pripomínajúce mi medvedíka z anime. A ešte má aj to svoje tričko k tomu. Hlavne Theo je v porovnaní s Knuffim veľmi štíhly a chudučký ako lata.

Knuffi má oválny hnedý ňufáčik, krátku, podľa mňa jemne kučeravú, srsť ala Theo a očká čierne gombičky ala Lotte a Fynn. A má nádherný priateľský úsmev.

Vrchný materiál: 100% polyester
Výplň: 100% polyester, PP granulát v zadočku
Váha: cca 212g

knuffi

Priateľský medvedík Knuffi

knuffi3

Knuffi je súčasťou stálej kolekcie plyšových medvedíkov

knuffitheo

Knuffi a Theo detail

knuffitheo3

Knuffi a Theo detail

knuffitheo4

V porovnaní s Theom je Knuffi vypasený medvedík.

Happy

happy20

Happy 20 oficiálny Steiff obrázok

Prvý dojem – medvedík pre všetko. Je to taká mini verzia medvedíka, vhodný na ponášanie, ako maskot či darček pre šťastie na Valentína alebo na potešenie pri chorobe. Happy asi naozaj musí byť „šťastný“ medvedík, keďže je na prvom mieste v zozname predajnosti detských a bábätkovských produktov. Úplne presne neviem prečo, keďže je to taký „obyčajný“ medvedík, nie je na ňom nič „špeciálne“. Ale možno pomer veľkosť/cena, pomerne prijateľná, ak vezmeme v úvahu vysoké ceny Steiff plyšáčikov. A klasický výzor a univerzálnosť použitia ako mini darček. Happy má aj 40cm verziu, ktorá sa tiež „prepracovala“ minulý rok do top 50 predajnosti.

Happy sa podľa mňa trochu menej podobá na svoj reklamný obrázok, ale možno je to mini veľkosťou. Happy má pomerne krátku srstičku, uhladené dlane a chodidlá v rovnakom odtieni ako tváričku a čierne guľaté očká.

Vrchný materiál: 100% polyester
Výplň: 100% polyester, PP granulát v zadočku
Váha: cca 83g
Happy sa vyrába od roku 2010.

happy1

Šťastný malý medvedík Happy

Molly

molly24

Molly 24 oficiálna fotografia Steiff

Molly sa podobá na svoju reklamnú fotografiu, na ktorej vidno pomerne dobre jej peknú dlhú srsť. Je odlišná od ostatných medvedíkov, 80% tvorí akryl, a jej srsť je identická so srsťou mnohých Steiff kópií realistických zvieratiek určených pre deti. Či už divožijúcich alebo tých domácich. Aj naša mačička Minka má presne takú srstičku.

Molly má veľmi jemnú srsť na pohladenie, očká čierne gombičky a horné packy a chodidlá má uhladené ako tváričku. Molly sa vyrába iba vo veľkosti 24cm, ale v dvoch farbách, v blond a hnedej.

Vrchný materiál: 80% akryl, 20% polyester
Výplň: 100% polyester
Váha: cca 91g
Molly sa vyrába od roku 2009.

molly

Medvedík Molly v blond verzii

molly3

Veľa Steiff realistických zvieratiek určených pre deti má srsť vyrobenú z akrylu, zväčša je to pomer 80% akryl, 20% polyester alebo podobné čísla.

Medvedíci boli zapožičaní z eshopu na fotenie.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.