Popoluška čo nespieva

popelka1

Jedna z najkrajších princezien a pre mňa rozhodne najkrajšia Popoluška všetkých čias má už týždeň malého dvojročného fanúšika v podobe mojej dcérky. Nazýva ju „Popoluška, čo nespieva“, keďže Disneyovská Popoluška si stále pospevuje svoje „Sweet sweet Nightingale“. Už som sa prestala diviť nad vkusom svojich malých detí, aj keď ma prekvapilo, že moju dvojročnú bavia hrané filmy – po Veronike sme mali dlhú fázu Mrázika a Nastenky, teraz sú tu Tři oříšky pro Popelku.

Obrazky_-_Tri_orisky_pro_popelku_6

tváře umouněné od popela, ale kominík to není.

KOT1fabf9_pop_tri_orisky05

klobouk s peřím, luk a kamizola, ale myslivec to není.

KOT1fabf0_pop_orisky1

šaty s vlečkou stříbrem vyšívané, ale princezna to není, jasný pane.

Kto by nepoznal naspamäť tie hádanky či i nepospevoval si občas „Kdepak ty ptáček hnízdo máš..“?

Človek si často prečíta, ako herci nemajú radi, keď ich „zaškatuľkujú“ do určitých postáv. Je to však vec, ktorej sa nevyhnú, hlavne ak natočia niečo tak čarokrásne.

popelka2

Popelka a Jurášek

Viem, že Libuška Šafránková hrala veľa v divadle a pamätám si ju i z množstva iných filmov, pre mňa však zostane navždy princeznou môjho detstva. V pamäti mi okrem Popelky utkveli hlavne Princ a Večernica a Malá morská víla. Malú morskú vílu hrala jej rovnako prekrásna sestrička Miroslava Šafránková. Libuša hrala princeznú, ktorú si napokon princ vzal a malá morská víla ich zachránila pred stroskotaním na svadobnej ceste. Je to tiež jedna z mojich obľúbených rozprávok, akurát ju ešte nechcem pustiť mojim malým deťom. Začiatok v podmorskom paláci sa mi zdá trochu pochmúrny a nechce sa mi vysvetlovať koniec, keďže „skutočná“ malá morská víla z Andersenovej rozprávky si nevzala princa ako Disneyovská Ariel. Radšej nech veria v šťastné konce tak dlho ako je to možné.

V každom prípade, Tři oříšky pro Popelku majú pôvabný neokukaný príbeh a neskutočnú hudbu Karla Svobodu, ktorú sa dá počúvať bez omrzenia. Mimochodom, Libuša Šafránková sa s princom z Popelky, s Pavlom Trávničkom, stretla ešte o 9 rokov neskôr (Popelka je z roku 1973), pri natáčaní Tretieho princa (1982).

O Libuške Šafránkovej je na internete toho veľa, na osobnosti.cz nájdete celú jej filmografiu a na stránkach blesk.cz napríklad i galériu obrázkov z jej detstva či obrázok na bicykli s vnúčatami. Nuž, roky utekajú a Barunka z Babičky je dnes sama babičkou.

http://www.osobnosti.cz/libuse-safrankova.php

http://www.blesk.cz/clanek/celebrity-ceske-celebrity/198985/popelka-libuse-safrankova-ocima-syna-josefa-mama-a-herecka-ted-hlavne-babicka-na-kole.html

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.