Pravá a ľavá strana

Jednou z prvých vecí, ktoré sa deti začnú učiť po nástupe do školy na jeseň, je rozoznávanie pravej a ľavej strany. Vyslovene sa to nedá naučiť iba pracovnými hárkami alebo zo dňa na deň. Je to vec praxe a precvičovania, ako farby či tvary. Dobré je pri prechádzkach a premávke pripomínať dieťatku ľavú a pravú stranu (mojej dcérke to „lezie na nervy“ pri bicyklovaní, ale snažíme sa).
Kto má praváka, môže ho naučiť, že pravá ruka je tá ktorou píše. A zdôrazniť to P v slove. Pri ľavákovi neviem.

leftarrow


left-right-1
Samozrejme rôznych vymaľovániek a pracovných hárkov na internete je dosť, tu je ich niekoľko.

left-right-worksheets (2)

Zdroj:
http://www.click-me.today/maths/basics/positions/left-right

left-and-right-worksheet-4

Zdroj:
http://www.mathsdiary.com/objects-tilting-towards-left-or-right/
Left-and-right-worksheet-1

Zdroj:
http://www.kidsunder7.com/2012/06/left-and-right-worksheets.html#.WKCGUH8aeJM

Okrem toho, iste sa nájdu aj nejaké hry na túto tému, napr. Efko vydalo minulý rok spoločenskú hru pre škôlkárov s drevenými vláčikmi na precvičovanie ľavej a pravej strany.
Pravdu povediac, čo najviac mojej dcérke pomohlo pri získaní praxe s pravou a ľavou stranou bola počítačová hra Monster High New Ghoul in School. Ocko jej ho zas kúpil niekde pri výpredaji, keďže sa dosť podobala na jej obľúbenú hru s Disney princezničkami. Veľmi ju teraz baví a vždy keď ide do telocvične, tak sa tam učí tancovať šípkami a musí si pohyby zapamätať – presnejšie zapísať, pretože to ide príliš rýchlo – ktoré šípky stlačiť (vpravo, vľavo, hore, dolu). A vždy mi ich diktuje vzor, ja ho zapíšem a potom jej nadiktujem čo stlačiť, a ide jej to bez chyby v poslednom čase.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.