Prečo mnohí rodičia bojkotujú hračky od Fisher Price?

Fisher-price-logoMnohí rodičia na svete na čele so známou stránkou safemama.com bojkotujú hračky značky Fisher Price. Fisher Price je dcérska spoločnosť hračkárskeho gigantu Matttel, ktorý v roku 2007 začal sťahovať z trhu milióny hračiek vyrobených v Číne pre náter obsahujúci príliš mnoho olova a nebezpečné magnety.

Olovo v prvej vlne sťahovaných hračiek presahovalo 180násobne povolený limit. Cmúľanie olova u maloletých detí vedie k poruchám mozgu, prípadne môže spôsobiť smrť. Hračky s malými silnými magnetmi boli sťahované pre nebezpečenstvo prehltnutia, vdýchnutia alebo vloženia do uší. Boli hlásené prípady troch detí, ktoré ich prehltli a museli podstúpiť chirurgický zákrok.

madeinchinaPrvá vlna sťahovania začala 2.augusta 2007. Pre vysoké dávky olova bolo stiahnutých takmer milióna hračiek vyrobených v Číne (značky Dora the Explorer, Sesam Street). O dva týždne neskôr bolo stiahnutých 18 milión výrobkov zahrňujúcich postavičky Polly Pocket , Barbie, Tanner, Batman. Boli medzi nimi aj drahé hračky v sume okolo 1700, Sk. Po tejto udalosti, v auguste 2007, spolumajiteľ čínskej továrne Lee Der Industrial Co, kde boli hračky vyrobené, spáchal samovraždu obesením v jednej zo svojich tovární vo Foshane. V septembri 2007 nasledovala ďalšia vlna sťahovania hračiek, okolo 530.000 hračiek v USA a 318.000 mimo Spojených štátov pre nebezpečenstvo olova, medzi iným i doplnky pre Barbie.

Táto udalosť otvorila oči mnohým rodičom, ktorí sa začali pýtať, z čoho su vlastne hračky, ktoré ich dieťa berie do rúk a dáva si do úst vyrobené. Začali vznikať stránky venujúce sa bezpečným hračkám a zoznamy hračiek nevyrobených v Číne, prípadne hračiek vyrobených z bezpečných materiálov. Mnohé firmy vyšli rodičom v ústrety a odpovedali úprimne na otázky, z čoho sú ich hračky vyrobené. Mattel/Fisher Price žiaľ nepatrí medzi tieto spoločnosti.

Ich odpovede zahŕňali frázy typu „Nemáme tú informáciu..“ alebo tá informácia je „dôverná„. Každý človek, ktorý zavolal dostal odpovede v znení „všetky naše hračky sú testované na bezpečnosť“ a „zodpovedajú prísnym testovacím štandardom„.

Keď sa Alicia zo známeho online obchodu softlanding.com v snahe nájsť bábiky bez obsahu PVC naposledy pýtala reprezentantov Mattelu/Fisher Price , či ich výrobky obsahujú PVC, dostala odpovede, ktoré svedčia o tom, že ich postoj sa nezmenil. Opäť tie nudné nič nehovoriace odpovede:

Otázka: Obsahujú bábiky American Girl, Barbie, Talking Dora, Little Mommy PVC?

Odpoveď: Všetky naše produkty spĺňajú, ba dokonca prekračujú štandardy  odporúčané FDA.

Otázka: Tak teda, obsahujú bábiky PVC?

Odpoveď: Zoznam našich materiálov je dôverný.

Že ich bábiky obsahujú PVC, dokazujú i testy Healthy Stuff. org, tu sú príklady PVC v Barbie a Little Mommy bábikách. V šatách Dora the Explorer boli nájdené dokonca arzén, olovo, bróm, kadmium a ďalšie chemikálie.

Je naozaj smutné, že svetová jednotka vo výrobe hračiek sa schováva za tím právnikov a nič nehovoriace frázy, aby sa vyhla odpovediam rodičov, z čoho sú vlastne ich výrobky vyrobené. Na jednej strane Fisher Price má právo zachovať si určité výrobné tajomstvá, na druhej strane nevyrába tajné zbrane pre americkú vládu. Výroba a druhy plastov a ich obsah nie sú žiadným štátnym tajomstvom. Rodičia dnes vedia rozoznať plasty, chápu recyklačné kódy a rozdiel medzi bezpečným polypropylénom a nebezpečným PVC. Ako rodič mám právo presne vedieť, čo si moje dieťa dáva do úst a hryzie po celý deň.

K nedôvere k výrobkom firmy Fisher Price prispieva i fakt, že jeho materskej spoločnosti Mattel bola udelená osobitná výnimka z testovania treťou stranou. Testy tretích strán, nezávislých akreditovaných laboratórií,  overujú bezpečnosť prakticky všetkých výrobkov pre deti v USA. Hračky značky Mattel sú výlučne testované v laboratóriách vlastniacich firmou Mattel a  žiadne nezávislé testy tretej strany sa nevykonávajú v žiadnom bode výroby alebo distribúcii.

zoznam hračiek Mattel/Fisher Price stiahnutých z trhu:

Európsky systém RAPEX (zadajte si prosím „mattel“ do vyhľadávania)

Slovenská obchodná inšpekcia

pozor na PVC v hračkách Fisher Price

http://www.zrecsguide.com/brand/category/fisher-price/bath-toys/516/382/

niektoré zdroje:

http://aktualne.centrum.sk/domov/ochrana-spotrebitela/clanek.phtml?id=245046

http://firmy.etrend.sk/firmy-nefinancny-sektor/na-vine-je-mattel.html

http://byznys.ihned.cz/c1-21815010-mattel-stahuje-z-trhu-miliony-hracek-prodavaly-se-i-v-cr

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.