Presakovanie látkových plienok

Presakovanie plienok sa môže stať rýchlo nočnou morou. Znamená to pomočené oblečenie, pomočená posteľ, pomočená mama. Najčastejšie dôvody presakovania plienky:

 • dieťatko močí tak veľa a rýchlo naraz, že to plienka nedokáže dostatočne rýchlo absorbovať;
 • neodstatok savosti plienky;
 • plienka nesedí dieťatku dostatočne dobre.

Občas sa môže stať, že plienka repeluje, odpudzuje vodu, ale to je naozaj zriedkavosťou. Repelovanie je spôsobené nahromadeným čistiacim prostriedkom v plienke, treba ho z plienky odstrániť prepraním, prípadne vymeniť prací prostriedok za vhodnejší. Nie je vhodné prať viac ako dva tucty plienok na jednu dávku, pri príliš preplnenej práčke sa nemusia dostatočne dobre oprať, plienky nasiaknu vodou a perú sa bez nej, prípadne pre nedostatok vody sa navypláka všetok prací prostriedok. Nezabúdajme, že prúd vody je to, čo naozaj perie, prací prostriedok iba rozpúšťa nečistotu.

Aby sme však vyriešili problém prepúšťania vlhkosti, musíme nájsť jeho dôvod.

Nový tovar

Ak si zakúpite nový tovar, asi by ste ho najradšej použili okamžite. Pri látkových plienkach je však lepšie dopriať si trochu času a trpezlivosti a pred použitím ich niekoľkokrát oprať. Nielen preto, aby ste nezabalili dieťatko do plienky rovno z továrne, ale aj preto, lebo jednotlivý materiál potrebuje niekoľko praní, než nadobudne plnú savosť. Stačí horúca voda, prípadne minimálne množstvo pracieho prostriedku. Môžete samozrejme použiť plienky aj bez viacerých predpraní tu odporúčaných, ale potom neočakávajte ich plnú savosť. Najviac vyžadujú predpranie prírodné textílie, pretože sú plné prírodného oleja a materiál nenadobudne plnú savosť kým sa olej úplne neodstráni. Nikdy nepoužívajte na žiadne plienky drsné pracie prostriedky alebo pracie prostriedky obsahujúce bielidlá.

 • Syntetické vlákno. Jednoduché pranie v teplej vode s trochou pracieho prostriedku zjemní plienky vyrobené zo syntetických textílií  (PUL, mikroflís, mikrovlákno, semiš a pod) a odstráni zápach chémie. Môžete všetky nové plienky preprať 2-3 krát pred použitím, ale vyslovene to nie je potrebné, ak to však spravíte, pranie ich zjemní a urobí savejšími.
 • Plienky a vkladačky vyrobené z konope potrebujú 8-11 opraní, než sa stanú plne savými. Nikdy neperte nové konopné produkty s ničím iným, prírodný olej z konope nasiakne ostatné plienky a tie budú odpudzovať vodu.
 • Bavlna. Podobne ako konope i bavlna obsahuje prírodné oleje a bavlna potrebuje 6-8 praní na ich odstránenie. Už po 4-5 opraniach by však už mala byť dostatočne savá.
 • Bambus potrebuje menej predpraní ako bavlna a konope, 2-3 oprania by mali byť postačujúce. Je však citlivejší na pracie prostriedky ako ostatné textílie. Nikdy nepoužívajte s bambusovými produktami žiadne bielidlá, drsné odstraňovače škvŕn, sódu bikarbónu, ocot . Bambusové plienky nemajú radi prostriedky s obsahom kyseliny citrónovej (Citric Acid), narušuje štruktúru bambusového vlákna.

Ak chcete urýchliť savost viacvrstvových a štvorcových plienok vyrobených z konope alebo bavlny, môžete ich 2-3krát  predprať a raz prevariť. Nikdy neprevárajte však bambus.

Štvorcové, viacvrstvové a nohavičkové plienky

* Skontrolujte plienku nakoľko je mokrá. Ak je úplne premočená, potrebujete dodať na savosti alebo vymieňať plienku dieťatku častejšie.
* Ak plienka presakuje okamžite potom ako sa dieťatko pomočí, potrebujete pridať na savosti. Vkladačka pomôže týmto plienkam vydržať dlhšie. Niektoré dieťatká, ktoré močia priveľa a prirýchlo naraz nevydržia pridlho so štvorcovými alebo viacvrstvovými plienkami bez ďalších pridaných vrstiev.
* Ak plienka nie je príliš mokrá a predsa presakuje najpravdepodobnejšie nesedí dieťatku dostatočne dobre. Skontrolujte plienku okolo nožičiek či dostatočne prilieha. Skontrolujte vrchné nohavičky, či pokrývajú úplne celú časť plienky a plienka nikde nevyčnieva.

Kapsové plienky

* Ak máte unikanie moči z kapsových plienok skontrolujte ako prvé, či vkladačka je mokrá. Ak je úplne premočená , potrebujete viac savosti. Môžete pridať ďalšiu savú vrstvu alebo si nájsť savejšiu vkladačku. Niektoré kapsové plienky sa predávajú s príliš tenkými vkladacími plienkami.
* Ak je vkladacia plienka iba trochu navlhnutá, je možné, že dieťatko močí priveľa naraz a vnútorná stay dry vrstva nie je  schopná prepustiť moč tak rýchlo naraz do savej vrstvy. Je to dosť častý problém pri deťoch močiacich priveľa tekutiny naraz. Nepomôže iba nahradiť plienku iným typom alebo inou značkou.
* Ak vkladačka nie je mokrá skontrolujte či plienka dobre sedí. Uistite sa, či nie sú nejaké medzere okolo nožičiek a pod. Ak je plienka nasadená v poriadku, najskôr Vám plienka repeluje. Repelovanie znamená, že plienka už riadne nesaje a zvyčajne je problém spôsobený nahromadeným detergentom, čistiacim prostriedkom. V tomto prípade budete musieť plienky poriadne preprať a možno i vymeniť prací prostriedok. 

Plienky AIO & AI2

* Pri AIO sa uistite, že savá časť plienky je mokrá. Ak je tomu tak, pridajte na savosti. U niektorých AIO plienok je to možné, u niektorých však nie. A s najväčšou pravdepodobnosťou budete musieť dieťatko prebaľovať častejšie. Nuž, AIO nie sú tak savé ako niektoré ostatné typy látkových plienok, zvlášť pre príliš veľa močiace bábätko naraz.
* Ak plienka nie je príliš mokrá, mohol by byť problém vo veľkosti. Uistite sa, že plienka sedí dieťatku dobre, nemá medzere okolo nožičiek alebo na iných miestach a či je dobre upevnená. Niektoré plienky iba potrebujú trošku upraviť.
* Ak používate AI2 a plienka presakuje, skontrolujte, či je vkladačka umiestnená správne. Často je vkladacia savá vrstva AI2 menšia ako vrchný obal a ak nie je umiestnená správne, môže sa pootočiť a spôsobiť, že moč tečie povedľa.
* Ak je savá vrstva premočená, musíte pridať ďalšiu, prípadne prebaľovať dieťatko častejšie.

Presakovanie pod tlakom

K úniku tekutiny pod tlakom dochádza vtedy, ak váha dieťatka tlačí na plienku spôsobiac vytlačenie moči. Často sa to stáva napríklad keď dieťatko sedí  v autosedačke, pretože vtedy je tlak na plienku najväčší. Vkladacie plienky z mikrovlákna sú jedným z najčastejších dôvodov presakovania pod tlakom, ale môže sa to stať akémukoľvek typu plienky, zvlášť pri tesnom oblečení alebo tesných vrchných nohavičkách. Aby ste tomu zabránili uistite sa, že máte dostatočne savú plienku a dieťatko nemá na sebe príliš tesné oblečenie alebo príliš tesné vrchné nohavičky, zvlášť keď má sedieť na plienke dlhší čas.

Ostatné dôvody presakovania plienok

Ak ani jeden z uvedených dôvodov nie je príčinou presakovania látkovej plienky tak to bude najpravdepodobnejšou príčinou samotná konštrukcia plienky. Žiaľ predáva sa dosť lacných látkových plienok vyrobených z nekvalitného materiálu, ktoré neudržia nečistotu a rozpadajú sa po prvých praniach. Je dôležité vedieť od koho plienku kupujete a či Vám dáva na ňu záruku. Na stránkach ebay nájdete množstvo plienok od neznámych výrobcov plienok. Treba byť veľmi opatrný, ak nekupujete plienku overenej značky od väčšej spoločnosti alebo spoľahlivého internetového obchodu so zárukami. Kúpenie lacnej plienky, ktorá nespĺňa svoj účel a rozpadá sa čoskoro po opraní je úplne jednoducho vyhadzovanie peňazí.

Jeden z ďalších dôvodov na presakovanie látkových plienok je ten, že plienka je jednoducho stará a obnosená. Zvlášť ak ide o mikrovlákno. Ak je plienka naozaj pristará stratí na savosti. Ak používate niečo také budete si žiaľ musieť zaobstarať novšiu plienku.

2 Responses to Presakovanie látkových plienok

 1. iveta píše:

  Dobry den,
  bambusove plienky pouzivam uz asi rok a doposial som nemala s nimi ziadne problemy. az poslednu dobu zacali obcas pretekat a su pomerne tvrde (mame velmi tvrdu vodu). je mozne tieto plienky nejako zmakcit a vratit im savost? dakujem pekne! iveta

  • electra píše:

   Dobry den, musim sa priznat, ze konkretne s bambusom mam pramalo skusenosti, vacsina mojich plienok je biobavlna alebo biobavlna/pes a dake konope. Mam par bambusovych vkladaciek, ale nikdy som s nimi nezaobchadzala opatrne, ako by som asi mala, kedze kvoli piatim vkladackam sa mi nechce extra prat.

   S tvrdou vodou v plienkach sa trapim uz styri roky, a napokon som presla k dost ostrej metode, octujem rovno do bubna. Kedze moja hrozna pracka, ktora mi definitivne pokazila nazor na vsetky Whirpool pracky, neraci vzdy pouzivat nadobku na avivaz, tak zvyknem dat odstredovanie na nulu a ked doperie, otvorim bubon a vylejem asi pol sialky octu +tak od oka, mozno i viac – rovno na plienky. A potom ich dam vyplakat a vyzmychat na 800. Ma to i tu vyhodu, ze su dvakrat vyplakane od pracieho prostriedku (zas uplne nespravne, pouzivam mydlovy sliz rovno do bubna) + ocot takto menej rozziera pracku. Susim ich volne, na radiatore su rozhodne tvrdsie, a ked su este mierne vlhke ich trosku – ak stiham – pokrcim, povytriasam a otocim. Nie je to take uzasne ako ked ich vetrik vyfuka, ale nemam vycitky ich dat decku na zadocek; este lepsia je vraj susicka, ale ta ma dve nevyhody – je draha a nemam ju 🙂

   Pri bambuskach neviem, nakolko su citlive na ocot,to by som sa radsej asi pozrela na stranku vyrobcu ci inych vyrobcov bambusovych plienok (alebo spravila daky pokus s tymi najskaredsimi). Neviem, co sa u vas zmenilo, ci ste zmenili praci prostriedok (viem ze bambusky maju problemy s Ecoverom pre obsah kyseliny citronovej), alebo preco su zrazu tvrde, ked predtym neboli. Predpokladam, ze plienky su vzorne oprane, moc je trochu ostrejsia po zavedeni miesanej stravy. Rozhodne babo narastlo za rok, iste piska viac ako predtym, netreba pridat na vkladackach, tesnia nohavicky dobre?… Je mi luto, ak som nepomohla..

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.