Prvá angličtina – online a zdarma

Je sobota ráno a cez víkend dávam dcérke opakovať jej prvé anglické slovíčka. Prvý polrok som ju „nemučila“, aj tak to nemalo zmysel, písanie písmeniek a prvé počítanie bolo predsa len dôležitejšie. Zhruba o takomto čase (niečo po pol roku) má v podstate ovládať 4 kategórie základných slovíčok – farby, čísla, rodina, trieda/pomôcky. Tak som jej našla online stránku na opakovanie farieb a čísiel: jednak to vie robiť sama, čo ma dosť odľahčí + má tam „ozajstnú“ anglickú výslovnosť, my rodičia môžeme mať neželaný prízvuk.

Toto je naša prvá kniha angličtiny, ako vidíte, aj tu nútia deti vymaľovávať. To je „choroba“ všetkých učebníc prvého ročníka. Chudáci prváci musia toľko vymaľovávať, že im to úplne znechutí vymaľovánky. A keď mi pani učiteľka angličtiny napíše do úloh (my máme úlohy online na stránkach školy, čo je dosť praktické) popri opakovaní slovíčok, že „aby si tie obrázky aj vymaľovali, tým si trénujú jemnú motoriku“, tak nechcem povedať čo mám v bublinke nad hlavou v tej chvíli. Akoby tie deti nemali celé doobeda písanie a počítanie a ešte + úlohy na „trénovanie jemnej motoriky“. Kreslenie je hobby, nie domáca úloha. Pri výuke farieb to má zmysel, ale aby si museli vymaľovať rodinu, pomôcky.. Ale vráťme sa k tej skutočnej angličtine.

Koho by zaujímali slovíčka, tak ak si dobre spomínam, pri rodine sú to mom, dad, brother, sister, grandma and grandpa (teraz nie som si istá, či to nie je grandmother, grandfather, ale ja som ju učila aj granny).

Pri pomôckach pen, pencil, rubber (viem iste), možno ešte class, table, chair… Naozaj je to iba nejakých 5-6 slovíčok.

P1070718a

P1070719a

P1070720a

Keď sme pri tých knižkách…
Niekoľko knižiek na výuku angličtiny zdarma k stiahnutiu:
https://www.websiteplanet.com/blog/learn-english-free-books/

Online angličtina:

Stránok na výučbu základov angličtiny pre dieťa je množstvo a mám už 2-3 obľúbené, ktoré postupne predstavím, ale väčšina z nich má jednu nevýhodu pre prvý ročník – vyžaduje aspoň aké-také čítanie. Nuž a prváci nevedia čítať, ledva niečo zvládnu po slovensky, nieto po anglicky. Táto stránka je vynikajúca v tom, že nevyžaduje od dieťatka žiadne čítanie, stačí mu počúvať (t.j. reproduktor alebo sluchádlá sú potrebné) a vedieť kliknúť myšou.

Stránka mi funguje v prehliadačoch Mozilla aj Google Chrome, Internet Explorer som neskúšala, nikdy som ho nepoužívala, ale malo by to fungovať aj tam. Toto je novšia verzia v javascripte, ale je tam linka aj na staršiu vo flashi.

Takže tu je taký stručný návod:
1. Vyberte si slow verziu, nech sa dieťa nemusí ponáhľať. Aj tá má odpočítavanie, ale môžete to ignorovať.
2. Vyberte si spočiatku farby, sú najľahšie, potom čísla. Čísla sú do 20, podľa mňa spočiatku by stačilo do 10, ale „prežijú to“.
3. Dbajte na to, aby dieťatko niekoľkokrát nahlas vyslovilo/zopakovalo slovíčko, než ho odklikne.
4. Nezabudnite mať zapnutý zvuk.

Po prvých 2-3 pokusoch už pri dieťatku nemusíte stáť. Akurát počúvať, keď idete okolo popri upratovaní. Ostatné kategórie sú zložitejšie, môžete skúsiť zvieratká.

Stránka sa volá:

https://www.gamestolearnenglish.com

eng1

Vyberte si Fast English

eng2

Vyberte si Slow verziu hry. Nezabudnite mať zapnutý zvuk.

eng3

Vyberte si kategóriu, napr. farby

eng4

Naučte dieťatko viackrát kliknúť na zvuk a dbajte nato, aby slovíčko nahlas zopakovalo, než ho odklikne.

https://www.gamestolearnenglish.com

Ešte je tam jedna verzia, ktorú dieťatko zvládne, a to pexeso = concentration, ale to mám zlú skúsenosť, že mi to iba dieťa odklikáva a nemyslí pritom.

Niekoľko knižiek na výuku angličtiny zdarma k stiahnutiu:

https://www.websiteplanet.com/blog/learn-english-free-books/

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.