Sladkosti v škôlke

V piatok podala pani vychovávateľka môjmu synovi, ktorý nevie kakať a má zakázané tvrdé sladkosti a cukríky, lízatko. Potom, čo som dva dni dozadu strávila 12 hodín s plačúcim dieťatom, som vybuchla…

Môj 3.5 ročný syn sa totiž pred niekoľkými mesiacmi rozhodol, že odmieta kakať a tak po týždni vždy strávime jedeň deň plačom s boľavým bruškom. Zvyčajne to skončí v spánku „jedným obrovským zemiakom“ v plienke po vyčerpávajúcom uplakanom dni plným bolesti.

Nejde mi o vynadanie ani sťažnosť na pani učiteľku, viem, že na jednom lízatku to nezaváži, ide celkovo o princíp a pravidlá, ktoré porušuje škôlka ako taká.

Moje deti boli minulý týždeň 3x v škôlke a 3x mali v skrinke cukríky a iné sladkosti. Môžem Vás ubezpečiť, že na jedálnom lístku nebolo nikde uvedené lízatko.

1. Princíp.
Moja 7 ročná dcérka mi dnes podala lízatko, ktoré jej dal spolužiak v škole, lebo mal narodeniny. Najlacnejšie lízatko, aké našli v potravinách, bez uvedenia zloženia, samozrejme. Vyhodila som ho. Zvláštne, že moje 7 ročné dieťa má viac rozumu ako mnohí rodičia a vychovávateľky v škôlke. Každé rodičovské združenie sa opakuje, že rodičia nemajú iným deťom nosiť do škôlky sladkosti. A áno, mnohí nezodpovední rodičia to porušujú, a sladkosti prinesú. Ale učiteľky v škôlke sladkosť deťom podajú. Môžu povedať nie, ďakujeme alebo ich jednoducho vyhodiť do smetí. To je to, čo ja robím pri odchode zo škôlky so sladkosťami, ktoré nájdem v skrinke, ak ich ešte moje deti nestihli zjesť. (Moje dcéry to ani nezvykli jesť, sú dosť disciplinované, môj syn je výnimkou, on to rovno zje.) Nikto učiteľky nenúti, natlačiť do detí všetky sladkosti, ktoré rodičia do škôlky prinesú.

2. Povinnosť?
Neviem prečo niektorí rodičia cítia – v mojich očiach divnú – povinnosť priniesť ostatným deťom sladkosti, ak má ich dieťa sviatok. Učia tým vlastné deti dvom zlozvykom. za prvé prijímať potraviny od cudzích. Nie je to bezpečné, poznám chlapca, ktorý rozdával mladším deťom trávu a to mal dvoch rodičov lekárov. (Moje dcéry sú naučené, nič nezjem, čo mi podá cudzia osoba alebo spolužiak, najskôr to ukážem ockovi alebo mame.) A ďalšiemu zlozvyku, že mám akosi povinnosť na svoj sviatok niečo priniesť. Priznajme si, kto z nás rád oslavuje s kolegami ich meniny či narodeniny. Väčšina normálnych ľudí sa teší domov a ak chce nejakú oslavu, tak si ju usporiada doma, oslavy v práci z povinnosti každý obchádza, ak môže. A predsa tejto divnej povinnosti učíme naše deti.

Mimochodom, s tou „alergiou“ na lacné lízatká spolužiakov na nich narodeniny a meniny, nie som sama.
http://www.biospotrebitel.sk/clanok/874-vyhodnotenie-sutaze-kto-najde-viac-eciek-3.htm

3. Neznáma potravina
Keď som sa pani učiteľky spýtala, čo obsahovalo lízatko, keďže nemalo uvedené zloženie, tak sa na mňa užasnuto pozrela, „lízatko“? Áno, lízatko. Zverila som jej svoje trojročné dieťa, tak prinajmenšom môžem očakávať, že viem, čo mu dala do pusy. Prečo bolo červené? Bol tam karmín, potravinárska červená*, mrkva? Nevie. Nebolo na ňom napísané zloženie. A keby bolo, asi by ho nelúštila, patrí ešte do nepremýšľajúcej generácie, „všetko čo kúpim v obchode je v poriadku.“ Gratulujem, práve podala 40 deťom, za ktoré je zodpovedná, potravinu, o ktorej zložení nemá ani poňatia a ktorá nebola uvedená na jedálnom lístku.

4. Problematické farbivá*
Choďte sa pozrieť niekedy do drogérie a prečítajte si nápisy na potravinárskych farbivách, ktoré hovoria, že poškodzujú zdravie detí. O zákaze mnohých z nich sa v EU uvažuje. Tvrdé cukríky a hlavne lízatká sú ich plné. Napr. Haribo modré cukríky Šmolkovia, ktoré moje dcéry tiež v škôlke dostali a z čoho som „bola na plafóne“ obsahujú E131, čo je tmavo modré farbivo, v USA a Austrálii už zakázané. Vyrába sa synteticky z uholného dechtu, je nevhodné pre deti, je to silný alergén, ktorý u citlivých jedincov môže spôsobiť vyrážku, svrbenie, nevoľnosť… V škôlke sú aj deti do 3 rokov a ak majú 3.5 neznamená, že to môžu automaticky jesť.

5. Povolenie rodičov
Pani učiteľka povedala, že nevedela, že môj syn nemôže cukríky a sladkosti. S prepáčením, to je tá najhlúpejšia výhovorka akú som kedy počula, viď fakty vyššie. Navyše, mnohé veci si v škôlke dajú podpisovať. Kde je zoznam 40 rodičov s podpisom, že škôlka dostala povolenie, aby deti kŕmila cukríkmi a lízatkami neznámeho pôvodu, bez uvedenia zloženia. Alebo mám dôverovať dobrému úsudku rodiča, ktorý práve priniesol sladkosti deťom do škôlky, hoci mu na rodičovskom združení bolo vyslovene povedané aby to nerobil? Ja neviem ako Vy, ale ak mne povedia na rodičovskom združení, nerob to, tak to nerobím. Ak by všetkých 40 detí na všetky svoje narodeniny a meniny prinieslo sladkosti, tak to by bolo 80 dní v roku … cca 4 mesiace v kuse.. neznámych sladkostí. Ako si iný rodič môže vziať na seba tú zodpovednosť vnucovať vyše 20 maličkým neznámym deťom, o ktorých zdravotnom stave a problémoch nemá ani poňatia, akúkoľvek potravinu. Môžu tam byť deti s cukrovkou, alergiou na mlieko, boľavým bruškom. Vezmime si iba „nevinných“ gumových mackov, ktorí nabubľajú v brušku malého dieťatka, ktoré má veľkosť menšej marhule, na niekoľkonásobok svojej veľkosti. Príbuzní a známi mojej matky sú veľmi štedrí s gumovými mackami, ja ich vyhadzujem do smetí na sáčky…

Som si istá, že ani jedno dieťa v škôlke nemá nedostatok sladkostí. Ale nechajme na uváženie rodiča, akú sladkosť mu podá. Nevnucujme naše sladkosti a zvyky iným deťom. A v škôlke to nechajme na sviatky ako Mikuláš a fašiangy. A nie niekoľkokrát týždenne.

*Červená: … a mohli by sme pokračovať v zozname…
E122 – Azorubin
Skóre škodlivosti: 3
Zařazeno do skupiny:
Barviva (E100 – E182)
Nevhodné pro děti
Alergen
Charakteristika
Syntetické červené barvivo, které patří do skupiny tzv. azobarviv.
Použití
Používá se v instantních polévkách, jogurtech, marmeládách, marcipánu, cukrovinkách, limonádách, pudincích, krupici, zmrzlinách.
Výroba
Vyrábí se synteticky z kamenouhelného dehtu.
Nežádoucí účinky
U člověka může po požití vyvolat kožní reakce. Je to způsobeno aktivací krevního oběhu, kterou způsobí štěpné produkty azorubinu. Dlouhodobější studie byly provedeny pouze u myší, u kterých byl dokázán výskyt a přežívání nádorů, žádné jiné další účinky. Studie, zabývající se vlivem azorubinu na reprodukci a plodnost u lidí, nedokázaly žádné negativní účinky. U dětí může způsobit hyperaktivitu. Tato informace musí být uvedena na obale výrobku azorubin obsahující.
Doplňující informace
Před vstupem ČR do EU byla tato barviva zakázána, nyní jsou však povolena. V USA je použití Azorubinu zakázáno. Vývoj azobarviv znamenal v chemickém průmyslu velký krok vpřed. Využívají se jako nahrávací vrsta přenosných médií CD nebo DVD (mají většinou sytě modrou barvu).

E123 – Amarant ( Cl potravinářská červeň 9 )
Skóre škodlivosti: 6
Zařazeno do skupiny:
Barviva (E100 – E182)
Nebezpečné
Nevhodné pro děti
Alergen
Charakteristika
Jedná se o chemickou sloučeninu, která spadá do kategorie azobarviv. Má červenou až červeno-modrou barvu. Dříve jedno z nejrozšířenějších barviv kosmetiky a jídel. Často je chybně zaměňováno za rostlinu Amaranth, která je také červeno-modrá. V řade zemí včetně USA je zakázáno. EU se v posledních letech snaží omezit jeho používání. Ze zákona je použití povoleno pouze pro barvení aperitivních vín, lihovin, alkoholických nápojů, rybích jiker a mlíčí. Přesto ČZPI odhalila jeho použití i v potravinách, ve kterých je zakázán.
Použití
Používá se k barvení krupičných kaší, cukrovinek, pudinků, cereálií, koláčů, nealkoholických i alkoholických nápojů (především aperitivů, vín či likérů). Dále ho nalezneme v psích krmivech, rtěnkách a v jiné kosmetice.
Výroba
Vyrábí se synteticky z kamenouhelného dehtu.

E124 – Ponceau 4R (Cl potravinářská červeň 7, Košenilová červeň A)
Skóre škodlivosti: 6
Zařazeno do skupiny:
Barviva (E100 – E182)
Nevhodné pro děti
Alergen
Charakteristika
Syntetické jasně červené barvivo. Patří do skupiny tzv. azobarviv. V některých zemích včetně USA je jeho použití zakázáno. Má velmi stabilní pH a teplotu při jeho zpracování a skladování. Je chybně zaměňováno za přírodní barvivo košenilu E120.
Použití
Kečupy, cukrovinky, marmelády, pudinky, žvýkačky, mléčné výrobky, limonády, zmrzliny, kompotované ovoce či rybí výrobky.
Výroba
Synteticky z kamenouhelného dehtu.
Nežádoucí účinky
Může způsobit astma, horečky a na pozoru by měli být zejména lidé citliví na aspirin. Na základě dlouhodobých studií na krysách a myších existuje podezření, že se jedná o karcinogen. U dětí může vyvolat či zhoršovat hyperaktivitu. tato informace musí být uvedena na obale výrobku E 124 obsahující.
Doplňující informace
Přípustný denní příjem byl do r. 2009 0-4 mg na 1 kg tělesné váhy. poté EFSA (Evropský úřad pro bezpečnost potravin) přehodnotil tuto dávku na základě proběhnuvších studií a stanovil novou na 0,7 mg/kg těl.váhy/den.

E121 – Citronová červeň 2
Skóre škodlivosti: 6
Zařazeno do skupiny:
Barviva (E100 – E182)
Nebezpečné
Nevhodné pro děti
Alergen
Nepovolené v EU
Charakteristika
Syntetické barvivo. Může mít žlutou, oranžovou nebo tmavě červenou barvu. Není rozpustné ve vodě. Ve spoustě zemí včetně ČR je jako přídatná látka do potravin zakázána.
Použití
Použití tohoto barviva je schváleno pouze pro barvení kúry citrusových plodů, zejména pomerančů. Zřídka jej můžeme nalézt i v pomerančových marmeládách.
Nežádoucí účinky
Nemělo by dojít k jeho vstřebání do pokožky, protože může způsobit zdrsnění pokožky a působit rakovinotvorně. Způsobuje alergické reakce. Řada studií prokázala negativní účinky na zvířatech. Zdravotnímu riziku při konzumaci pomerančů lze předejít ostrouháním jeho kůry, protože se barvivo nedostává do buničiny. Složka 2-napthol, která je obsažena v barvivu, může způsobit, při jeho zvýšeném příjmu zákal oční čočky, poruchy ledvin, zvracení nebo oběhový kolaps.

http://www.cas.sk/clanok/207723/ktore-sladkosti-su-nebezpecne-tieto-jedy-ohrozuju-zdravie-deti/

http://www.prozeny.cz/magazin/zdravi-a-zivotni-styl/zaujalo-nas/39199-tyhle-sladkosti-jsou-horsi-nez-kdybyste-pri-mlsani-chroupali-cukr

2 Responses to Sladkosti v škôlke

 1. Mataxa píše:

  Presne toto teraz riešim. Dnes som prvýkrát vypravila dieťa do škôlky a pred odchodom zahlásilo: „Pani učiteľka mi dá cukrík.“ (Bolo tam totiž párkrát na skúšku a hoci to bolo pred letom, toto si pamätalo.)
  Mala som sto chutí tam dieťa vôbec neposlať. Samozrejme, že by rodič mal vedieť, čo jeho dieťa cez deň zje. Nehovoriac o tom, že donedávna dieťa sladkosti nepoznalo a aj teraz sa to snažíme poriadne regulovať.
  No a takisto sme v úplne nepohodlnej situácii: Učiteľka totiž príde a rozdá cukríky všetkým deťom. Čiže mám jej povedať, aby to moje obišla? S tým bude mať dieťa problém, keďže malo problém aj s tým, že všetky deti šli obedovať (bravčové mäso (!!!) a ono s nimi nemohlo ísť, lebo ho doma čakal zeleninový obed…
  Keby šlo len o narodeniny, tak možno privriem oči. Je to malá (mimochodom súkromná) škôlka, čiže cukríky by boli len občas. Respektíve, keď bude mať sviatok moje dieťa, môžem im napiecť špaldové keksíky, muffiny alebo niečo podobné. Ale cukríky každý deň?

  • electra píše:

   Ja som spravila poriadny cirkus v škôlke, možno prehnaný (ale potom, čo malý po tom lízatku nekakal 10 dní som si povedala, že pre dieťa nikdy nič nie je prehnané – samozrejme, viem, že to lízatko nie je jediný problém), bola som u riaditeľky a teraz máme na nástenke vypísané zákaz nosiť deťom do škôlky sladkosti. A určite sa ozvem aj na rodičovskom v škole, ale neviem, či tam to bude mať taký účinok. Ja to ináč nechápem, ja som nikdy necítila potrebu behať so sáčkom sladkostí a vnucovať ich spolužiakom.

   Samozrejme, že by ste sa mali ozvať, prípadne si to nechať odhlasovať na rodičovskom združení. Učiteľka sa možno prekvapí, koľko rodičov s tým nesúhlasí. A vôbec, je to od nej veľmi neprofesionálne kupovať si deti sladkosťami. A čiastočne poškodzuje zdravie detí, nie každé dieťa má rovnako odolnú zubnú sklovinu, ona bude platiť deťom účty od zubára a stáť pri nich, keď budú plakať pri vrtani do zubčeka? Mimochodom dcérka tej pani, čo priniesla deťom do škôlky lízatká, hoci si už niekoľký rok na rodičovskom združení vypočuje, že nenosiť deťom do škôlky sladkosti, má poriadne pokazené zuby a pokiaľ viem hojne navštevuje zubára. Moje deti nie sú ukrátené o sladkosti, hlavne čokoládu, ale zuby majú v poriadku. Chodíme „vzorne“ raz ročne na prehliadku. Dokonca mi zubárka pri najstaršej povedala, že zvyčajne odporúča deťom chodiť na prehliadky každých 6 mesiacov, ale nám zatiaľ stačí raz ročne, lebo má veľmi pekné zuby (hoci možno zdedila odolnú sklovinu po mne, mne raz zubárka povedala, že ju mám nezvyčajne silnú). Moja mladšia bude mať možno problém neskôr, uprednostňuje sladké jedlá a je neporiadna v umývaní zubov, vždy aby sme nad ňou stáli.

   A samozrejme, nemôžete povedať, aby výlučne Vášmu dieťaťu nedali cukríky, ako sa bude cítiť, znie to surovo, treba to riešiť celotriedne – na druhej strane, keby mali v škôlke cukrovkára, ten aj tak nedostane sladkosť, aj keď bude zjapať a už od škôlky chúďa malé začne dostávať smutné lekcie, ako ono nemôže. Je to podľa mňa dosť zložitý problém, pretože jednak vyžaduje rozumné vedenie škôlky a niekoľko uvedomelejších rodičov.

   Potom je tu samozrejme riziko, že učiteľka síce splní svoje základné povinnosti (musí dať dieťa pišať, aby ho nemusela prezliekať a pod.), ale na Vás zanevrie a neurobí proste drobnosti navyše, ako pomôcť s obedom. To ma napadlo iba preto, že potom mojom „cirkuse“ mi prišiel malý po prvý raz od septembra s tričkom celým premočeným od polievky (a to naozaj poriadne, čakala som deti pred jedálňou), neviem či to bolo náhodou, alebo „schválne“ mu ani trochu nepomohli s obedom, odvtedy bol doma, keďže mal problém, takže neviem. Navyše nebolo riziko, že ho budú musieť prezliekať, lebo vedia, že si po deti o 12.00 prídem. Hneď som si potom od svojej drahej polovičky vypočula, že to mám za svoju veľkú pusu 😀
   P.S. Bolo to schvalne, odvtedy maly chodi z jedalne s premocenym trickom a tielkom az na telo alebo aj teplackami a pancuchackami. Ani ho domov nemozem vziat bez prezlecenia, aby neprechladol. Akurat dostanem cez zuby.. polial sa. Budem musiet zas za riaditelkou.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.