Slnko, dážď a nuda alebo o plastelíne

Jednou z vecí, ktorú by ste mali mať „povinne a samozrejme“ doma, ak máte dieťa staršie ako 3 roky, je plastelína. Leto je najdlhšie obdobie voľna a aj keď sa deti na prázdniny tešia občas majú i dlhé nudné poobedia. Na horúce slnko sa nedá ísť, často aj my ideme von až po piatej. Aj minule si dievčatá vydrankali, že chcú von už o štvrtej, za pol hodinu pribehli celé rozhorúčené, nedalo sa na dvore ešte vydržať, tak utekali do vane. Naozaj neviem ako to takí Mexičania vydržia, ešte aj s ich poludňajšou siestou. Takže okrem množstva maľovániek, pozerania rozprávok, hrania sa na počítači, na varenie či s bábikami, občas deti trávia dve-tri hodinky poobede s plastelínou.

Modelovanie je pre deti ohromná zábava, tie menšie si musia vystačiť s plastelínou alebo kukuricou, tie staršie už môžu používať i sádru, modurit a neviem čo všetko. Ale asi sa to naučím ako budú deti rásť… Takže pokiaľ ide o modelovanie, my sme na plastelíne, kukurici a kartóne, zatiaľ. Pravda, tu už materiál stojí viac ako papier a farba do tlačiarne. Na druhej strane, aj plastelína aj kukurica naozaj dlho vydržia, ak sú z tých kvalitnejších.

Dnes je na trhu veľmi veľa rôznej plastelíny, niektorá schne na vzduchu, môžete ju strčiť do trúby. Vraj existuje aj taká, čo pláva vo vode, takú som ešte nevidela, pravdu povediac. Takže oplatí sa prečítať si obal, aby ste vedeli, čo kupujete. Ak je to plastelína schnúca na vzduchu, tak by na obale mala mať upozornenie, že je na to určená a vyrábajú sa z nej postavičky podobné keramike.

Plastelína by mala byť dostatočne mäkká, hlavne pre malé deti. Pre väčšie však nesmie byť príliš mäkká, potom sa z nej zle tvarujú postavičky. Nuž a nemala by mať nepríjemný zápach, na druhej strane nie som nadšená ak je plastelína navoňaná, zdá sa mi to zbytočné. Mám pocit, že tam pridávajú nejakú vanilku alebo niečo podobné. Ale ak nemajú čo tajiť, že im nezapácha, tak nemusí byť ani navoňaná. Plastelína by nemala samozrejme zafarbiť oblečenie a nie je ani príjemné ju zoškrabávať zo stola. A nemala by mastiť – teda zanechávať mastné škvrny na papieri, potom, čo na ňom chvíľku ležala.

My sme začínali plastelínou z LIDL. Dosť mastná, a tvrdla na vzduchu, ale dala sa. Hlavne, že nepáchla. Výhodou bolo ani nie tá plastelína ale to, že sme kúpili sadu s plastovým boxom a kelímkami. A to je na tom to najskvelejšie, ak sa Vám podarí, iste si kúpte nejaký box na ponášanie a kelímky na skladovanie plastelíny. V sade boli aj pečiatky na výrobu figúriek, mne sa nepodarilo nič poriadne vyrobiť až na kraba a hrozno, aj to ručne s námahou, ale ten box a kelímky naozaj stáli zato.

KONICA MINOLTA DIGITAL CAMERA

KONICA MINOLTA DIGITAL CAMERA

KONICA MINOLTA DIGITAL CAMERA

Druhá várka, čo sme si kúpili z LIDL bola trochu kvalitnejšia, nebola taká mastná a netvrdla na vzduchu, ešte z nej stále máme trochu. Tieto princezné – kto by nepoznal s modrými šatami je vždy Popoluška, žlté šaty = Belle a tá s rybacím chvostíkom je samozrejme Ariel- sú vyrobené z nej a máme ich dodnes, akurát ich musíme skladovať, keďže sa ich nesmieme dotknúť a rozobrať ich.

P1040053b

Mali sme i doma vyrobenú plastelínu z múky. Internet je plný receptov. Nevýhodou je, že nevydrží až tak dlho. A vo väčšine receptov používajú éčkové AZO potravinárske farby. Vždy, keď vyrábame novú narodeninovú tortu, tak prehľadám internet a obchody na bezpečné farbivo bez Éčok a vždy skončíme s hnedými tortami. Kakao, kurkuma, prášok z pomaranča, cvikla, šafrán, škorica.. všeličo sa používa namiesto farbiva, ale nie vždy to farbí tak intenzívne akoby ste chceli. A už sa s tým „pipleme“ kvôli tortám a koláčom a nemáme čas vždy vyvárať i plastelínu.

Kto by si však chcel vyskúšať veľmi pekné recepty i s doma robeným prírodným farbivom
http://nourishingjoy.com/homemade-natural-food-dyes/
http://nourishingjoy.com/perfect-play-dough-quick-and-easy/
http://nourishingjoy.com/gingerbread-play-dough/
http://www.delightdulce.com/2014/01/le-technique-how-to-make-natural-food.html

Takže my sme už chvíľku neskúšali vlastnú plastelínu, a na prázdniny som deti zásobila SES Creative plastelínou. (Iba sa vyhnite navoňanej, tá naozaj divne páchne).

SES Creative je taká zvláštna spoločnosť, to meno im sedí, sú fakt kreatívny. V ponuke majú množstvo štandardných tvorivých produktov (sádra, plastelína, pastelky, kresby, vyšívanie, origami) i veľmi nezvyčajných vecí, ktoré inde nenájdete (drevené výrobky). Majú produkty, z ktorých sa oplatí kúpiť aspoň jeden kus, aby ste sa niečo naučili, prípadne získali materiál, ktorý sa dá ľahko kúpiť (zvieratká z drevených štipcov) či opäť použiť (bambulie zvieratká).

Na druhej strane, nie sú práve „eko“. Síce nepoužívajú PVC (recyklačné číslo 3), ale na moje prekvapenie množstvo produktov balia zbytočne do polystyrénových krabíc (PS, recyklačné číslo 6) – ten typ, v ktorých nájdete staršie spoločenské hry napríklad. Čo je úplne zbytočné, keďže je to ľahko nahraditeľné kartónom. Takže ak kupujete plastelínu, tak si kúpte takú, čo má na obrázku kelímky. Tie sú z polypropylénu (PP, recyklačné číslo 5) a úplne identické tým z LIDL, možno im to dodáva ten istý výrobca. Ináč ich plastelína je naozaj dobrá, o niečo mäkšia ako posledná, čo sme si kúpili z LIDL a dobre sa čistí. A najnovšie majú i verziu plastelíny pre deti od 1 roka.

Najdostupnejšia, aspoň u nás, je Koh-i-noor plastelína. Podľa posledných recenzií mierne gumovo zapácha, je mastná a farbí. Výhodou je dostupnosť a cena. Ináč vraj nevysychá na vzduchu. Ja ju nekupujem hlavne preto, lebo ju ešte stále balia do PVC, teda aspoň tú, čo predávajú v Bille. Do papiernictva sa veľmi nedostanem. Mám rada Koh-i-noor výrobky, ale ešte stále je u nich priveľa PVC a polystyrénu a musím byť opatrná, čo kúpim. Už by mohli začať vyrábať plastové pravítka i z niečoho iného kým moje deti dorastú do školského veku… Ale možno majú i takú plastelínu čo nie je balená do PVC, ak nájdem tak možno vyskúšam malý balíček. Najskôr ju aj tak používajú v škôlke. Ale až keď budú deti staršie, lebo je 3+ a malý si kľudne ešte strčí plastelínu do pusy.

Okrem plastelíny je dobré mať doma i vykrajovacie formičky, buď obetujte nejaké tie na pečenie, alebo im kúpte niekoľko zaujímavejších z polypropylénu v kuchynských potrebách, hlavne aby boli dobre opracované a deti sa neporezali. SES Creative a LIDL majú identické formičky aj náradie, asi naozaj ten istý výrobca, formičky sa mi zdajú trochu priostré.

Toto bola naša posledná LILD plastelína z konca leta, veľmi dobrá.

P1040406b

P1040398b

P1040409b

P1040404b

P1040399

Nuž, a ak nie je po ruke plastelína, deti si často vystačia i s kúskom cesta, čo si vydrankajú pri pečení 🙂

P1030552b

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.