Sterilizácia – áno či nie

Foriem antikoncepcie je mnoho, keďže však nie som fanúšikom piluliek ani vkladaní „cudzích telies“ do mojich vnútorných orgánov, za jednu z najbezpečnejších a akceptovaných foriem som vždy pokladala jednoduchý starý klasický kondóm. Za desaťročie používania sa osvedčil bez problémov. Až sme sa rozhodli (ktovie čo nás to napadlo), že by nezaškodilo mať bábätko. Nuž a po prvom sme si zmysleli, že by možno nebolo zlé keby malo i súrodenca na hranie. Keďže prvé dieťatko prišlo na svet cisárskym rezom, počkali sme odporučené dva roky na zotavenie maternice. A vtedy môj gynekológ navrhol, že prečo sa nedať pri druhom cisárskom reze sterilizovať. Je to jednoduchý bezpečný zákrok. Človeka takáto vec zvyčajne nenapadne, ale sterilizácia je pokladaná za jednu z najbezpečnejších foriem antikoncepcie, tak po dlhšom uvažovaní a preskúmaní názorov na fórach a článkoch (neodborných, samozrejme)  o tom, či sterilizácia môže mať nejaké vedľajšie následky, som sa rozhodla, že prečo nie. Trochu pochybností v človeku vždy zostane a možno i ľútosti, ale zdalo sa to ako rozumné riešenie. A navyše aspoň trochu ušetríme za kondómy 🙂  Nuž, o to väčšie prekvapenie som zažila, keď som deväť mesiacov po pôrode a sterilizácii začala mať podozrenie, že som tehotná. A tehotenský test to veľmi rýchlo i potvrdil. Našla som niekoľko liniek o  „zázračnych“ tehotenstvách a zrastených kanálikoch mnoho rokov po sterilizácii, ale iba 9 mesiacov?

Prvá reakcia bola zdesenie a hlavne strach – veď prešiel iba taký krátky čas od druhého cisárskeho rezu. Ako najjednoduchšie  riešenie sa zdala byť interrupcia. Logika hovorila – ledva zvládame dve bábätká – finančne, časovo. Sme vyčerpaní – fyzicky i psychicky. Z biologického hľadiska, je to iba zhluk buniek – možno toľko čo ľudský vlas. Nie sme veriaci a nemáme morálne dilema. Navyše mám dve maličké deti – nemôžem si dovoliť riskovať v prípade komplikovaného tehotenstva mesiac v nemocnici. A PREDSA – ten malý zhluk buniek je MOJE DIEŤA. A ten ohromný vesmír v ktorom sa nachádzame napriek všetkým štatistikám rozhodol, že má prísť na svet.

Rozhodovanie o prerušení tehotenstva boli moje najhoršie dni v živote. Ktokoľvek vám sterilizáciu navrhne a odporučí by nemal zabudnúť na jednu dôležitú vec – že sa môže stať, že Vás postaví pred jedno z najhorších rozhodnutí Vášho života. A  za to nesie morálnu zodpovednosť.  To je jeden z veľkých problémov našej medicíny – verí vo svoje staré štatistiky a vo svoju neomylnosť. Ľudia robia chyby, ale chyby lekárov a omyly medicíny menia Váš život nadobro.

A moja rada áno či nie? Nuž, zaplatila som si žiadosť o sterilizáciu. Zaplatila som si samotnú sterilizáciu. A napriek sterilizácii pri druhej sekcii a resterilizácii pri tretej sekcii nemám záruku, že sa to nestane znova – Nech žijú kondómy!

Porovnanie antikoncepčných metód : http://gynmed.at/sk/antikoncepcia/porovnanie-antikoncepcnych

Dodatok: Tento článok bol napísaný pre môjho synčeka, ako spomienka na pocity, ktoré som mala. Akékoľvek nemiestne komentáre ľudí, ktorí niečo podobné neprežili budú automaticky vymazané. Mimochodom svojho gynekológa mám veľmi rada, i naďalej mu dôverujem, je to skvelý človek a výborný chirurg. A nebolo na svete nikoho iného, komu som sa po tretíkrát nechala radšej rezať 🙂

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.