Sú Lego Duplo a klasické Lego kompatibilné?

Moja dcérka dostala svoje prvé Lego Duplo keď mala dva roky. A svoje prvé klasické Lego na zápise do základnej školy, keď mala šesť. Bol to malý balíček Lego Friends s Emmou a zopár drobnosťami. Pravda, poznala klasické Lego z domu svojich starých rodičov. Vzhľadom na mladších súrodencov bolo zakázané klasické Lego nosiť domov. Pravdu povediac, ja som bola presvedčená, že klasické Lego a Lego Duplo sú kompatibilné, znelo mi to logicky. Ale vyslovene som to nezisťovala. Keď však dcérka priniesla zo svojej prvej návštevy v škole domov Emmu, žiadna časť z toho mini balenia sa „nekamarátila“ s jej Duplo kockami.

P1060933a

Lego Duplo kocka a klasická Lego kocka

Samozrejme, Emma a jej kamarátky na obrázku dcérke učarovali a začala si pýtať ďalšie balenia. Ja som nevyrástla na Legu ako jej ocko a veľa som o ňom nevedela, ale na druhej strane ani on nepoznal Lego Duplo. A tak som sa rozhodla zistiť, skôr ako kúpime ďalšie balenia Lego Friends, ako to vlastne s Legom je. Nuž a na pokusy sme museli kúpiť aspoň jedno klasické balenie kociek.

P1060930a

Lego Duplo vs Lego Classic

Takže tu na obrázku sú Lego Duplo a klasické Lego. Ako vidno, krásne do seba zapadnú. Povšimnime si prepážku na osmičkovej ružovej kocke.

P1060935a

Biela Lego Duplo kocka (4), ružová (8) a červená (4) Lego kocka, klasické verzie.

P1060936a

Tieto kocky krásne do seba zapadnú.

A teraz tu máme ďalšie príklady, vidíte tú prepážku na zadnej časti zelenej šesťkocky? Kvôli tej prepážke táto kocka nie je kompatibilná s Duplom, nevieme ju umiestniť na Duplo kocku.

P1060937a

Fialová 8 kocka a zelená 6 kocka klasického Lega. Fialová kocka je kompatibilná s Duplom, zelená nie je.

P1060938a

Povšimnite si tie prepážky na zelenej kocke, ktoré jej bránia, aby mohla byť nasadená na Duplo kocku.

P1060939a

3 klasické Lego kocky, 1 Duplo kocka, zelená nie je kompatibilná.

Na ďalšom obrázku sú ešte porovnané klasické 8-kocky a 6-kocky, kde vidno tú prepážku na zadnej časti 6-kocky, ktorá jej zabraňuje, aby mohla byť nasadená na Duplo kocku.

P1060953a

Klasické Lego kocky 8 vs 6. Osmičky možno nasadiť na Lego Duplo kocky, šestky nie.

Potom sú tu rôzne klasické mini kocky a tenučké verzie, ktoré vzhľadom na veľkosť nie je možné nasadiť na Duplo. Ale vieme ich skombinovať. A to tak, že použijeme jednu klasickú kocku kompatibilnú s Duplom a na ňu potom môžeme ukladať podľa ľubovôle nekompatibilné kocky.

P1060951a

Niekoľko príkladov klasických kociek, ktoré nemožno nasadiť na Duplo.

P1060940a

Biela Lego Duplo kocka, ostatné sú klasické Lego kocky.

P1060941a

Ružovú dvojkocku vzhľadom na jej maličkú veľkosť nemôžeme nasadiť na Duplo, ale môžeme ju nasadiť na klasickú kocku, ktorá sedí na Duplo.

Keď si kúpime Lego balenie s kockami, samozrejme si nevieme vyberať, aké kocky sa v ňom nachádzajú. Ale v balení s klasickými kockami nájdeme množstvo kociek, ktoré sú s Lego Duplo kockami kompatibilné. Tu máme dve pekné okrúhle žlté klasické Lego kocky, ktoré možno nasadiť na Duplo kocku.

P1060942a

Dve žlté klasické Lego kocky vs biela Lego Duplo kocka.

P1060943a

Biela Lego Duplo kocka a žlté klasické Lego kocky.

A tu je niekoľko obrázkov Lego Duplo a klasických Lego kociek skombinovaných do jednej mini vežičky.

P1060944a

P1060945a

P1060946a

P1060947a

P1060948a

Tento motýľ je vyrobený z klasického balenia Lego. Možno ho uložiť na vyššiu podložku vyrobenú z Dupla za pomoci jednej 8-kocky kompatibilnej s Duplom.

P1070579a

Lego motýľ z klasického Lega. Lego klasické ružové 8 kocky na modrej Lego Duplo 8-kocke.

P1070580a

Ak chceme motýľa nasadiť na veľkú Lego duplo kocku, podložíme jeho nožičky dvoma klasickými kockami.

Samozrejme, že nájdeme niektoré tematické balenia, v ktorých ani jedna z kociek nemusí byť kompatibilná s Lego Duplom, či je to už Frozen alebo Friends. Ak chceme umiestniť Olafa, Oliviinu záhradku alebo samotné Oliviu a Emmu na Lego Duplo kocku, budú potrebovať pomoc vo forme klasických Lego kociek, ktoré sú kompatibilné s Duplom.

P1070576a

Olaf z klasického Lego Frozen a vežička

P1070577a

Olivia a vežička postavené na modrej Duplo kocke, pravda potrebujú ako „podložku klasickú Lego kocku.

P1070581a

Lego Friends záhradka tiež potrebuje podložku z klasických 8-kociek, aby mohla byť položená na Duplo kocku.

P1070582a

Olivia a Emma na klasických Lego kockách, ktoré sú položené na modrej Duplo kocke.

Takže, ak chceme Olivii či Emme alebo iným postavičkám postaviť obrovský domček s Lego Duplo kociek, tak vieme, akurát musíme mať v zásobe kúpený jeden balíček klasických Lego kociek a podložiť postavičky.

A napokon jedna Lego video „lahôdka“. Táto Lego stavba má vnútro z Lego Dupla. Niektorí fanúšikovia Lega to pokladajú za podvod, ostatní za prijateľné a pochopiteľné, z hľadiska finančného i šetrenia času. Ako sa vo videu hovorí, Lego Duplo kocky sú lacnejšie ako klasické Lego kocky. Pretože nie materiál, nie plast je to, čo je drahé, ale výroba, skladovanie, logistika… Vďaka Duplo kockám sa dajú teda postaviť veľké veci lacnejšie a rýchlejšie. Autor zároveň odporúča obaliť Duplo kocky zvonka klasickými kockami pre väčšiu stabilitu a samozrejme, výzor…

One Response to Sú Lego Duplo a klasické Lego kompatibilné?

  1. darina píše:

    Dakujem za super článok a rady, nebola by som tušila čo mám kúpiť….bola som z toho pekne zamotaná a teraz je mi už všetko jasné:-) Ešte raz veľká vdaka

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.