Tento rok uvidíme Vianočnú hviezdu

Hľadáte ešte stále ten perfektný darček? Tento rok je skvelý na nákup teleskopu pre všetkých nadšencov nočnej oblohy. Po 800 rokoch budeme mať na večernej oblohe Vianočnú hviezdu.

„Vianočná hviezda“ v skutočnosti nie je hviezda, je to spojenie dvoch planét Saturnu a Jupitera do jedného bodu. Sú to dve najväčšie planéty našej slnečnej sústavy. Dvojica planét sa priblíži k sebe približne každých 20 rokov, ale tak blízko sú pri sebe iba výnimočne.

Toto spojenie bolo pomenované „vianočnou hviezdou“ pravdepodobne podľa biblického príbehu o betlehemskej hviezde. Aj keď zhruba pred dvetisíc rokmi boli najbližšie Venuša a Jupiter a nie Jupiter a Saturn, ako to bude tento rok.

Naposledy boli tieto planéty tak blízko v roku 1623, ale pravdepodobne neboli viditeľné voľným okom. Voľným okom bolo toto blízke spojenie možné pozorovať v roku 1226.

K spojeniu dôjde 21. decembra, čo je noc slnovratu, najdlhšia noc roka na severnej pologuli. Pozorovatelia môžu ľahko nájsť Jupiter i Saturn medzi 15. a 18. decembrom, ako sa pohybujú k spojeniu hľadiac smerom na dorastajúci polmesiac na západnej oblohe 45 minút po západe slnka (medzi 17:00 a 18:00). Ak to nestíhate, nezúfajte, pozorovať vianočnú hviezdu bude možné do konca decembra.

hlavný zdroj
https://www.nbcnews.com/science/space/christmas-star-will-be-closest-visible-conjunction-jupiter-saturn-800-n1250418

foto 1
https://www.duluthnewstribune.com/astro-bob/6675509-Astro-Bob-Watch-Jupiter-and-Saturn-slow-dance-to-their-squeaky-tight-Great-Conjunction

foto 2

https://www.forbes.com/sites/jamiecartereurope/2020/11/02/this-week-jupiter-aligns-with-saturn-what-happens-next-will-be-a-once-in-a-lifetime-sky-event/?sh=6ee5ffd4b725

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.