Typy látkových plienok

Prvý pohľad na to množstvo typov a druhov plienok môže byť odstrašujúci. Musíme si uvedomiť, že to množstvo plienok nie je tu nato, aby nás zmiatlo, ale dalo nám možnosť výberu. Môžeme sa rozhodnúť či chceme lacné a savé plienky, alebo plienky s peknými vzormi, alebo látkové kópie jednorázoviek. Môžeme si vybrať iné plienky na noc a iné na deň, iné k doktorovi a iné na vychádzku. Odlišné plienky sú vhodné pre novorodeniatko a odlišné pre batoľa, odlišné pre dieťatko s citlivou pokožkou.

FuzziBunzOneSizeDiapers-01-Med_1

V každom prípade odporúčame vyskúšať si 2-3 druhy plienok než sa rozhodnete investovať do daného typu viac. Nekupujte drahý plienkový systém, môžete po niekoľkých použitiach zistiť, že Vám nevyhovuje. Plienky bábätku nemusia sedieť, je to oblečenie ako každé iné. Plienky nemusia byť dosť savé alebo môžu byť nekvalitne urobené od nerenomovaného výrobcu. Vaše dieťatko bude používať plienky prvé 2-3 dôležité roky svojho života, kľudne sa posaďte a preštudujte si, čo by Vám a jemu vyhovovalo bez zbytočného míňania množstva peňazí.

Plienka sa zvyčajne skladá zo 4 častí. Jednotlivé druhy plienok ich môžu a nemusia mať.

  1. Savá absorbčná vrstva, samotná plienka.
  2. Vrchná nepremokavá vrstva chrániaca oblečenie a okolie.
  3. Stay-dry vrstva, ktorá zabezpečuje suchosť zadočka.
  4. Upevnenie plienky (suchý zips, patentky, šnúrky)

Nevyhnutnosťou sú prvé dve časti, savá plienka a vrchná vrstva neprepúšťajúca vlhkosť.

Typ plienky Počet častí Potreba nepremokavej vrstvy Pranie, sušenie Cena
AIO 4 nie najpomalšie  najdrahšie
 2 v 1 3 nie pomalé drahé
Kapsová plienka 3 nie stredne rýchle drahé
Nohavičková plienka 2 áno pomalé drahé
Tvarovaná plienka 2 áno stredne rýchle pomerne lacné
Viacvrstvová plienka 1 áno rýchle lacné
Štvorcová plienka 1 áno rýchle lacné

 All In One (Všetko v jednom)

Plienka AIO, označovaná i ako plienka 3v1, pozostáva z vodoodolnej vrchnej vrstvy, vnútornej stay-dry vrstvy a všitej savej vrstvy. Všetky vrstvy tvoria jeden celok. Zo všetkých látkových plienok najviac pripomína jednorázovú plienku, pretože nepotrebuje pridať ani vrchné nohavičky ani vkladacie plienky.

Pro:

• Jednoduché použitie. Skvelé pre pestúnov. 
• Plienkovanie pozostáva iba z jediného kroku, pripevnenia plienky na zadoček bábätka.
• Zvyčajne majú vnútornú vrstvu stay-dry („zostať v suchu“), dieťatko necíti vlhko po pomočení.

Kontra:

• Nemusí byť tak savá ako ostatné typy plienok.
• Zlá voľba na noc, pretože nie je jednoduché pridať savú vrstvu.
• Ťažšie pranie a dlhé sušenie.

AIO sú najjednoduchšie použiteľné plienky. Zo všetkých druhov látkových plienok sa najviac podobajú jednorázovkám. Všetko čo potrebujete je spojené v jedno. Výborné plienky pre pestúnov a skvelé pre každého kto sa iba učí používať látkové plienky. Avšak neodporúčame používať výlučne  AIO plienky po celý čas, je lepšie používať ich na striedačku s inými typmi plienok. Nie sú práve tou najlepšou voľbou na noc a dlhšie cesty, ibaže by ste používali kapsové AIO  (BumGenius má výborné kapsové AIO). Mnohé mamičky si volia tieto plienky, pretože ich nemusia vypchávať savou vrstvou alebo používať vrchné nohavičky. Iba ich oblečú bábätku tak ako sú. Ak hľadáte plienky, ktoré sa mimoriadne jednoducho a pohodlne používajú, AIO sú tu práve pre Vás.

 All In Two (Dve v jednom)

AI2 (označované ako 2v1) veľmi pripomínajú AIO s tým rozdielom, že pozostávajú z dvoch častí namiesto jednej. AI2 pozostáva z vonkajšej vodoodolnej vrstvy a savej vrstvy, ktorá sa pripevňuje k vnútornej vrstve. Niektoré AI2 majú savú vrstvu s vrchným materiálom stay dry alebo Vám dávajú možnosť výberu materiálu, ktorý by ste chceli použiť ako savú vrstvu.

Pro:

• Možnosť výberu savej vrstvy stay dry alebo vkladačky vyrobenej z prirodzeného materiálu.
• Veľmi jednoduché použitie, nutnosť iba pripevniť alebo položiť savú plienku do vonkajšieho obalu a obliecť na dieťatko.
• Často stačí vymieňať iba savú vrstvu a vrchný obal môžeme opätovne použiť. Šetrí peniaze a nákup ďalších plienok.

Kontra:

• Vkladacie savé plienky sa môžu pohnúť vnútri obalu a nemusia dobre sedieť.
• Niektoré druhy majú savú vrstvu, ktorá nepokrýva celé vnútro jadra a obal môže skončiť zašpinený od stolice. 

AI2 získali v poslednej dobe na popularite vďaka plienkovacím systémom GroVia, Flip a Softbums. Tieto systémy majú jedno spoločné – znova použiteľný vrchný obal s nahraditeľnými savými vkladacími plienkami. Pri plienkách GroVia a Softbums sa savé vrstvy pripínajú patentkami, pri Flip vkladajú pod chlopne nohavičiek. Tieto systémy sú veľmi ekonomické a cenovo výhodné, keďže vrchný obal môže byť použitý opätovne kým neprevlhne a stačí vymieňať iba vkladacie plienky. Obal môže byť využitý i ako vrchné PUL nohavičky na iné druhy plienok. A Softbums a Flip majú v ponuke i savé vkladačky so stay dry záterom. Ďalším dôvodom popularity týchto plienok je, že sú jednoveľkostné.

Plienky AI2 sa používajú rovnako jednoducho ako AIO a popritom sa rýchlejšie sušia. V ponuke je také obrovské množstvo možností! Môžete si vybrať plienky stay dry alebo plienky vyrobené z viac prírodnych materiálov. AI2 sa vyrábajú v prekrásnych farbách a vzoroch. A ak si vyberiete jednu so znovapoužiteľným obalom, ušetríte množstvo peňazí. AI2 sú výbornou voľbou pre každého.

Kapsové plienky

Kapsová plienka pozostáva z nepremokavej vonkajšej vrstvy, stay dry vnútornej vrstvy a kapsy na vkladanie savej vkladacej vrstvy. Väčšina kapsových plienok má vnútornú vrstvu vyrobenú z mikrovlákna.

Pro:

• Veľmi jednoduché použitie: stačí vyplniť kapsu voliteľným druhom materiálu a pripevniť dieťatku na zadoček..
• Jednoduché pripevniť k dieťatku suchým zipsom alebo patentkami a zvyčajne výborne ušité.
• Tieto plienky majú takmer vždy stay dry vnútornú vrstvu. 
• Voliteľnosť a flexibilita savej vrstvy kombinovanej so stay dry vrstvou z nich robí vynikajúce plienky na noc a dlhé výlety.
• Bez vloženia savej vrstvy ich môžete použiť ako plienkové plavky.

Kontra:

• Musíte odobrať savú ušpinenú vrstvu pred praním.
• Vždy musíte vložiť savú vrstvu do kapsy pred použitím.
• Zvyčajne vyrobené nie z prirodzených, ale syntetických textílií.

Jedna z najlepších vecí na kapsových plienkach je ich savosť. Môžete si vyrobiť tak savú plienku akú potrebujete. Ak Vaše bábäťko močí priveľa tekutiny naraz alebo sa chystáte použiť plienku na dlhší čas, jednoducho pridáte dostatočné množstvo savých vrstiev. Na bežné použitie môžete pridať iba malú tenkú vkladačku pre štíhly  vzhľad.  Kapsové plienky sú výbornými plienkami na denný i nočný spánok, kratšie i dlhšie výlety, pre pestúnov. Tak jednoducho sa používajú, že ich zvládnu aj osoby, ktoré nie sú na látkové plienky zvyknuté. Na druhej strane ich menšou nevýhodou je prevaha syntetického materiálu, je teda dobré mať poruke i niekoľko nohavičkových alebo viacvrstvových plienok aby sa Vaše dieťatko v horúcich letných mesiacoch pri hre vonku príliš nespotilo. Niekoľko kapsových plienok vyrobených z prírodných materiálov síce existuje, sú však skôr zriedkavosťou, napr. Tots Bots Easy Fit má vnútro vyrobené z bambusu. Kapsové plienky sú naozaj také jednoduché. Iba vložíte želaný savý materiál do kapsy a pripnete plienku na dieťatko. A sú nielen savé a praktické, ale zároveň i veľmi chutné! Na trhu nájdete celú dúhovú paletu kapsových plienok.

Nohavičkové plienky

Nohavičkové plienky pozostávajú z plienky ušitej v tvare nohavičiek takmer vždy z prirodzeného materiálu akým sú bavlna, konope alebo bambus. Savú vrstvu majú všitú alebo zvonka upevnenú. Upevňujú sa zvyčajne patenkami alebo suchým zipsom. Majú gumičky s hrubšou vrstvou okolo nožičiek a na páse, ktoré zabraňujú unikaniu tekutiny. Akousi jednoduchšou verziou nohavičkových plienok bez gumičiek a zvyčajne upevňovania sú tvarované plienky (niektoré majú šnúrky na upevnenie). Nohavičkové plienky vyžadujú pridanie nepremokavej vrchnej vrstvy.

Pro:

• Najlepšia plienka na noc a pre deti, ktoré naraz veľa močia.
• Najsavejší druh plienky.
• Môže byť použitá i bez vrchnej nepremokavej časti, ak potrebujeme dieťatko zbaviť zaparenín.

Kontra:

• Dlhá doba sušenia.
• Potreba prikúpenia vrchných nohavičiek.
• Zvyčajne drahá voľba, predovšetkým ak je vyrobená z drahého materiálu akým je bambus.

Všetci tieto plienky milujú. Nohavičkové plienky sú pravdepodobne plienkami s najväčším možným výberom. Môžete mať základnú nohavičkovú plienku vyrobenú z bavlny alebo flanelu a všitou savou vrstvou, alebo môžete mať veľmi drahú plienku vyrobenú z bambusového velúru s pripevniteľnou savou vrstvou a ďalšou vkladačkou. Sú savejšie ako viacvrstvové plienky a nepotrebujú žiadne skladanie. Nehovoriac o tom, že sú zväčša vyrábané vo veľmi chutných vzoroch, ktoré ich robia neodolateľnými. A hoci sú drahšie ako iné plienky, mnohé mamičky sú presvedčené, že tá cena stojí zato. Nohavičkové plienky sú savé, jemnučké, chutnučké. Ak nájdete veľmi savú nohavičkovú plienku, môžete ju používať bez vrchných nohavičiek a vychutnať si krásne vzory. A tak jednoducho sa používajú.

Tvarované plienky

Tvarovaná plienka je plienka zložená z viacerých vrstiev ušitá do tvaru presýpacích hodín. Môžeme ju zaradiť niekde medzi viacvrstvové plienky a plienkové nohavičky, využívajúc výhody oboch. V podstate tvarovaná plienka má tvar nohavičkových plienok bez gumičiek okolo pásu a nožičiek a nemá zapínanie. Niektoré tvarované plienky majú gumičky ale klasické nemajú. Používa sa jednoduchšie ako viacvrstvová plienka, keďže nevyžaduje skladanie. Tvarované plienky vyžadujú použitie nepremokavých nohavičiek.

Pro:

• Veľmi lacná a ekonomická plienka.
• Nepotrebuje skladanie do vhodného tvaru.
• Jednoduché použitie. Môže byť jednoducho vložená do nohavičiek bez zopnutia alebo zopnutá pred vložením so snappi sponkou.
• Pri vhodnej údržbe vydrží roky a viaceré deti, nemá zapínanie ani gumičky je veľmi jednoducho prispôsobiteľná veľkosti a tvaru bábätka. 
• Vyrobené z prirodzených materiálov: zvyčajne bavlna, bambus, konope.  

Kontra:

• Tvar obetuje trochu savosti oproti viacvrstvovej plienke.
• Bez gumičiek okolo nožičiek môže dôjsť k nehodám s presiaknutím tekutiny.
• Viazanie na šnúrky alebo zapínanie na snappi sponku môže byť pre niektorých rodičov problémom.

Tvarované plienky sú výbornou alternatívou, ak máte radi pohodlie nohavičkových plienok a jednoduchosť viacvrstvových plienok a zároveň nechcete minúť priveľa peňazí na plienky. Mnoho rodičov miluje tvarované plienky pretože sa tak jednoducho používajú. Za veľmi prijateľnú sumu si môžete urobiť zásobu tvarovaných plienok, ktoré vydržia Vášmu dieťatku väčšinu jeho plienkovacích rokov. Pretože tvarovaná plienka nemá zapínanie ani gumičky je veľmi jednoducho prispôsobiteľná veľkosti a tvaru bábätka. Zároveň poskytuje dostatočné množstvo miesta na pridanie ďalších savých vrstiev. Môžete ich kľudne použiť aj počas noci, iba pridajte dostatočné množstvo savosti a dbajte, aby boli dobre upevnené pod nohavičkami okolo nožičiek. Za svoju cenu sú tvarované plienky výbornými plienkami. Ak hľadáte plienky cenovo prístupné, ktoré sa jednoducho používajú, rozhodne nejaké vyskúšajte.

Viacvrstvové plienky

Viacvrstvové plienky sú zošité z viacerých vrstiev savej textílie, ako i názov naznačuje. Viacvrstvová plienka má 3 obdĺžnikové časti , stredná časť je najhrubšia a zvyčajne najsavejšia. Vrstvené plienky môžu byť označené ako 4x8x4 alebo 4x6x4. Čísla zodpovedajú počtu vrstiev jednotlivých častí. Najčastejším materiálom je bavlna, v poslednom čase však nadobúdajú obľubu viacvrstvové plienky vyrobené z bambusu a konope, pre svoje absorbčné i antibakteriálne vlastnosti. Viacvrstvové plienky sú dvojkrokovým systémom, vyžadujú vrchné nepremokavé nohavičky.  Viacvrstvové plienky môžeme zopnúť snappi sponkou alebo preložiť na tri časti do tvaru obdĺžnika a vložiť do vrchných nohavičiek.

Pro:

• Veľmi ekonomické riešenie. Viacvrstvové plienky stoja omnoho menej ako iné druhy plienok.
• Ľahko sa perú a rýchlo sušia.
• Môžete jednoducho pridať savosť použitím vkladačky.
• Zväčša sa vyskytujú vo viacerých veľkostiach, takže si môžete vybrať tú, ktorá Vášmu dieťatku najlepšie sadne.

Kontra:

• Vyžadujú spočiatku trochu praxe pri používaní.
• Potrebujú pridať vrchné nepremokavé nohavičky.

Moja prvá voľba pre novorodeniatko. Skvelá ekonomická plienka! Môžete si ľahko zaobstarať zásobu viacvrstvových plienok na 2-3 dni do 70 Eur. Ak chcete ušetriť peniaze používaním látkových plienok tak viacvrstvové plienky sú tou správnou plienkou pre Vás!  Plienky za výhodnejšie ceny nenájdete. Nie sú síce tak absorbčné ako nohavičkové alebo kapsové plienky, ale vždy im môžete pomôcť na savosti pridaním vkladačky.  A navyše viacvrstvové plienky sú výbornými vkladacími plienkami pre iné plienky, predovšetkým kapsové, alebo môžu slúžiť ako plienky na odguckávanie. A keď ich už Vaše bábätko nebude potrebovať môžete ich využiť pri upratovaní domácnosti.

Štvorcové plienky

Štvorcová plienka pozostáva z jednej vrstvy látky, zvyčajne bavlny. Štvorcové plienky sa zvyčajne skladajú do tvaru vyhovujúcemu dieťatku vytvoriac najsavejšiu vrstvu v strednej časti.

Pro:

• Ľahko sa perú a rýchlo sušia.
• Najekonomickejšia a najlacnejšia plienka.
• Môže byť preložená na tri časti podobne ako viacvrstvová plienka pre maximum savosti.
• Môžete pridať vkladaciu plienku alebo poskladať dve štvorcové plienky pre viac savosti.
• Štvorcové plienky sú lacnou a výbornou vkladacou plienkou pre kapsové plienky.

Kontra:

• Treba sa naučiť ich používať.
• Často potrebné pridanie savosti, predovšetkým pre batoľatá a bábätká, ktoré veľa močia.
• Potrebujú nepremokavú vrstvu.

Štvorcové plienky sú skvelé pre bábätko každého veku. Môžete si ich poskladať do veľkosti akú potrebujete. Ďalšia štvorcová plienka, viacvrstvová plienka alebo konopná vkladačka pridá plienke na savosti, ak je to potrebné pre batoľa alebo na noc. Niekoľko štvorcových plienok je absolútnou nutnosťou pre každú mamičku. Sú trvácne a mimoriadne všestranné; použiteľné nielen ako samostatná plienka, ale i ako vkladacia plienka do iných druhov plienok. A ako ochrana oblečenia na odguckávanie či prikrývka, úžasne jemný uteráčik alebo hračka.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.