Vieme čo obsahujú zubné pasty pre deti či tie naše? Pozrite si test

Keď ide o potraviny pre naše deti sme opatrní. Vyhýbame sa konzervačným látkam, umelým sladidlám a umelým farbivám. Sme rovnako opatrní i pri výbere zubnej pasty, ktoré tieto látky môžu obsahovať? Cez sliznicu sa do tela vstrebávajú látky rovnako akoby sme ich zjedli, nehovoriac o tom, že deti často zubnú pastu prehltnú.

Šmolkovia sú očividne chutní iba na obrazovke. Modré cukríky Haribo obsahujú nebezpečné azofarbivo a nie je na tom lepšie ani zubná pasta Šmoulové, ktorá dopadla najhoršie v teste českého internetového programu A DOST!, ktorý nedávno testoval 14 zubných pást, medzi nimi i mnohé detské. Táto obsahovala 5 konzervantov, 4 parabény, 2 umelé sladidlá a umelé modré farbivá.

Parabény sú používané ako konzervačné látky a antibakteriálna prísada v mnohých kozmetických prípravkoch. Môžu meniť hladinu hormónov, zvyšujú riziko niektorých typov rakoviny, spôsobujú poruchy plodnosti a môžu spôsobiť zmeny vývoja plodu i malých detí. Štúdie na zvieratách poukazujú na zmeny mozgového a nervového systému.

smolko

Celý test v čestine nájdete na https://www.stream.cz/adost/10008332-zubni-pasty. Je kratučký, pokojne mu venujte chvíľku.

Z detských zubných pást zle obišli aj
Vademecum pre bábätká od 1 roku,
Colgate so zajkom 2-6 rokov,
Signal Kids pre deti od 2-6 rokov.

V teste odporúčajú Logonu pre deti, jahodu a mätu. Čo obsahujú:
voda, sorbitol, glycerín, hydratovaný oxid kremičitý, aróma (príchuť), xylitol, extrakt z rumančeka, extrakt z čínskeho čajovníka, disodium cocoyl glutamate (tenzid z kokosového oleja), Sodium Cocoyl Glutamate (tenzid z kokosového oleja a cukru), morská soľ, výťažok z repy / chlorofyl

My sme začali s umývaním zúbkov okolo 2 rokov a to obyčajnou zubnou kefkou MAM a čistou vodou. Mám rada MAM, jednak je vyrábaná v Európe a jednak má v strede červené štetinky, ktoré naznačujú, že stačí presne tak málo zubnej pasty. Potom sme vyskúšali Weledu na zúbky, moja najstaršia dcérka je skôr bylinková, a ďalšie dva roky odmietala inú zubnú pastu.
Jej obsah: glycerín, voda, kyselina kremičitá, alginát (prírodná látka), výťažok z kvetov nechtíka, mandľový olej, eskulín, feniklový olej, olej z mäty kučeravej

Weleda je naozaj vynikajúca pasta a to nielen pre deti. Zvyčajne sa hovorí, že je lepšie začať bylinkovými zubnými pastami, deťom menej chutia a aj keď sú bezpečné na prehĺtanie skôr sa naučia, že zubná pasta sa nemá jesť. Väčšina starších detí potom uprednostňuje ovocné zubné pasty, nájdu sa však aj výnimky. Moja mladšia dcérka je tiež taký ovocníček.

Teraz sme už dlhší čas na Logone, ktorá má dve vynikajúce zubné pasty jahodovú a mätovú. Ja som všetky pasty svojich detí vyskúšala. Mätová sa podobá Welede. Jahodovej Logone sa podobá zas Lavera, je jahodovo malinová. Aj tá je veľmi dobrá, osobne mne o niečo viac jahodová Logona, ale to je vec chuti. To sú asi 4 najznámejšie zubné pasty certifikovanej prírodnej kozmetiky pre deti u nás.

detzubnpasty

Pokiaľ ide o dospelých, v tomto programe odporúčajú zubnú pastu Sante B12, ktorá je vynikajúca i pre vegánov, keďže sa môže stať, že trpia nedostatkom vitamínu B12. A umývanie zubov je pomerne pohodlný spôsob, akým ho doplniť.

Avšak Logona, Lavera, Sante a Weleda majú množstvo ďalších vynikajúcich zubných pást a gélov, ktoré si možno odskúšať. Treba si uvedomiť, že prírodné zubné pasty a gély menej penia ako syntetické. Zubná pasta podobne ako šampón či mydlo nemusia peniť, aby boli účinné. Ale bežný spotrebiteľ je na to zvyknutý. Ak je to Vaša prvá zubná pasta certifikovanej prírodnej kozmetiky radšej treba začať penivejšou pastou a potom odskúšať i gél.

Ja mám veľmi rada Sensitiv verzie Logony i Lavery. Môj priateľ má radšej Laveru a veľmi si obľúbil soľnú zubnú pastu Fitné, ktorú ja nemôžem dať do úst. Ani jeden z nás nepotrebuje mätovú zubnú pastu, aby mal pocit sviežosti v ústach, ale veľa ľudí si na tom zakladá. Iní zas mätu nemajú rádi.

Toto sú najznámejšie u nás dostupné značky. Avšak je veľa naozaj hodnotných zubných pást i u ďalších výrobcov certifikovanej prírodnej kozmetiky a určite si nájdete tú pravú.

Viac o najhorších chemikáliách v našej kozmetike tu

One Response to Vieme čo obsahujú zubné pasty pre deti či tie naše? Pozrite si test

  1. Linda píše:

    Skvělé informace 🙂

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.