Vláčik po stromček alebo zopár tipov na Vianoce navyše

Každé dieťatko by malo mať doma vláčikovskú dráhu. A keď sme minulý rok rozmýšľali, čo kúpiť synčekovi pod stromček, tak nás napadla drevená vláčkodráha. Väčšina drevených dráh sa vyrába na tom istom mieste niekde v Thajsku či kde v Ázii, tak som to neriešila, že aký výrobca. Proste som povedala partnerovi, nech si vyberie, ktorá sada sa mu páči. A tak si vybral Bino vláčikovskú sadu, akosi sa mu páčila tá mini helikoptéra na obrázku a farebný rušeň.

P1100500a

Keď sme už mali dráhu objednanú, tak nás napadlo, že je to akosi hlúpe dať vláčikovskú dráhu iba synovi, keď máme aj dve dievčatká. Veď to nie je hračka „iba pre chlapcov“ alebo nemala by byť. A určite sa s tým budú chcieť zahrať i dievčatká. Tak sme to „prerobili“ na spoločnú hračku pre deti pod stromček tým, že sme prikúpili dva rušne.

Pôvodná sada obsahovala jeden pekný farebný rušeň na batérie spolu s dvoma vagónikmi s tlačítkom vpred a vzad. Bino mal ešte jeden rušeň, tak ten sme prikúpili (pravdu povediac, ten je taký „najsuchší“). A tretí rušeň nám chýbal. Nechceli sme niečo na diaľkové ovládanie, chceli sme aby sa podobal Binovským a napokon sme vybrali Brio. Pravdu povediac, ten je najkrajší a najchutnejší a asi najobľúbenejší. Dal nám zabrať, keďže pred Vianocami nebolo až také jednoduché kúpiť rušeň navyše, ale napokon nám ho doručili tesne pred Vianocami z Čiech.

Keď sme vyberali tretí rušeň, tak sme robili samozrejme prieskum, či bude kompatibilný s našou dráhou. Načo nám je rušeň, ktorý nevie ísť po našich koľajniciach. Písali sme si s viacerými obchodmi, ktoré sa zaoberajú priamo iba predajom vláčkodráh alebo majú väčšiu ponuku dráh. A podľa toho, čo sme zistili, všetky dráhy na trhu sú kompatibilné, čo platí tak pre rušne ako aj pre koľajnice. Keďže Bino má v podstate iba túto jednu sadu, tak sme potrebovali vedieť, či budú koľajnice rozšíriteľné pre prípad, že by sme chceli dráhu zväčšiť. Lebo tie koľajnice zo sady sú možno tak v pohode pre jedno dieťa, ale pri troch rušňoch tá dráha už vyzerala tak mini.

bino1
bino2
Najskôr sme chceli dokúpiť už pod stromček koľajnice z Ikey, ale pred Vianocami ich mali vypredané. Nechali sme to teda tak, že aspoň uvidíme, či to má zmysel a nakoľko to deti baví. A potom sme kúpili tie koľajnice až na jar – teda dali babke kúpiť v Blave – a deti ich dostali ako darček na Deň detí. Krásne sedia spolu s Binovskými, na prvý pohľad sú na nerozoznanie, akurát zo zadnej strany majú iné opracovanie, tak tam to zistíte ktorá koľajnica je z ktorej sady (Bino má zarážku z druhej strany, Ikea koľajnice sú hladké). A na moje prekvapenie, sú vyrobené v Európe, presnejšie v Bulharsku, takže ak chcete európske koľajnice , tieto z Ikea sú Made in Europe. Podľa mňa pre tie drevené detské koľajnice existuje nejaká smernica a preto sú kompatibilné všetky značky, ale extra som to nezisťovala. Teda či je to podložené smernicou alebo sa jednoducho výrobcovia dohodli.

P1100479a

P1100490a

P1100491a

P1100492a

P1100501a

K sade boli drobné autíčka a plastová helikoptéra, ktorá nestojí za veľa, ale ešte „žije“. Môj syn ju má rád, má rád všetky lietadlá a rakety. Má rád aj autíčka, vždy s nejakým pobehuje, ale lietadlá pre neho znamenajú vždy tak „trochu viac“. Sú aj zriedkavejšie na trhu. Ináč presne také isté sady autíčok a tú istú helikoptéru predávajú v Lidli vždy pred Vianocami (teraz ju akurát mali v modrej farbe, nie v červenej – spomínam to, kebyže sa zlomí, aby dieťatku nebolo ľúto, dá sa dokúpiť). Preto si aj myslím, že to vyrábajú všetko v tej istej továrni.

bino3

P1090792a

P1090794a

Tá najneužitočnejšia vec, čo bola k sade, sú papierové domčeky (asi tá istá stabilita čo domček z kariet). Tie si naozaj stáli tak niekoľko minút a potom to každého prestalo baviť stavať. Aj som rozmýšľala kúpiť deťom niekedy drevenú stanicu, napr. Walachia má jednu peknú. Ale vždy sa dá niečo postaviť z inej stavebnice.

A ešte jednu „menej užitočnú“ vec má tá sada. A to sú dopravné značky, semafór. Sú to také plastové tyčinky, ktoré môžete zasunúť do koľajníc, majú nato dierku zboku. A ono to tam stojí, nie to je problém. Problém je to, že keď sedia panáčikovia vo vláčiku, hlavne v Brio rušni, tak tie ručičky majú vonku a zhadzujú tie značky a zachytávajú sa. Takže aj tie značky zriedka používame.

V podstate, by sa dalo poskladať si vlastnú dráhu zo špecializovaného eshopu na vláčkodráhy, je ich niekoľko na Slovensku i v Čechách (ako rarasek.com, vlacikypredeti.sk). Vybrať si koľajnice, ktoré chceme, dokúpiť si rušeň, ktorý chceme, prípadne doplnky. Ale boli sme v tom „nováčikovia“ a tá sada bola v pohode na začiatok. A navyše, sada vyzerá vždy tak „peknejšie“ pod stromčekom. Dá sa ináč postaviť niekoľkými spôsobmi, má celkom chutný most. Predpísané sú tri spôsoby na krabici, samozrejme, môžete si to postaviť ako chcete, hlavne pri rozšírení s ďalšími koľajnicami. Môže sa stať, že k nej opäť niekedy niečo prikúpime a môže sa stať, že už nič. Podľa toho, ako sa s tým deti budú hrať.

Bolo milé, na druhý deň ráno po Vianociach, nájsť všetky tri deti hrať sa spolu s dráhou. V deň Vianoc ostala tak trochu zanedbaná, rozhodne ju „prebilo“ autíčko na diaľkové ovládanie, čo malý dostal, a dodnes ho má veľmi rád. Už som o ňom písala. Vždy sa snažíme dať deťom zo 2-3 osobné hračky a jednu spoločnú. Náš útočiaci T-Rex z fotiek je tiež z minulých Vianoc a je to Schleich dino a už som o ňom tiež písala.

P1090966a

P1090970a

P1090972a

P1090976a

P1090977a

Okolo Vianoc a v lete sa s tým deti hrali viac, teraz je dráha zložená. To ja vždy, keď robím väčšie upratovanie a chvíľu sa už deti nehrajú s niečím, čo sa tu práši dlhšie, či sú to už lego stavbičky alebo tobogán a pod., rozoberiem. A potom nato zabudnú a niekedy si to zas vytiahnu a opäť niečo postavia, čoho sa „nesmiem dotýkať“ a rozoberať, kým ich to opäť neprestane baviť. A potom zas oprášim a zas poskladám do krabice.. Takže koľajnice sú slušne v krabici a rušne medzi autíčkami. Oni tie rušne nepotrebujú koľajnice, chodia pekne aj po podlahe. A určite majte doma veľa nabíjateľných batérií, my ich máme doma plno 🙂

A linky…

Bino sada je z alzy
https://www.alza.sk/hracky/vlackodraha-s-masinkou-d5121210.htm
Brio vláčik nám včas doručili z http://www.rarasek.com/masinky-s-pohonem/vlacek-vlackodrahy-elektricka-vlakova-souprava/, takže ďakujeme.
Ikea LILLABO 50ks doplnková sada je táto:
https://www.ikea.com/sk/sk/catalog/products/10320077/

P1100508a

P1100509a

P1100682a

P1100687a

 

Doplnok

Ak niekto hľadá inšpiráciu na tento rok, tak tu je časť nášho tohtoročného zoznamu. Moje deti toto ešte nečítajú, tie dve menšie ešte ani nevedia čítať, takže asi môžem prezradiť.  My vianočné darčeky vždy riešime až koncom novembra, tak posledný novembrový víkend, začiatkom decembra. Akurát ak nás niečo napadne alebo deti spomenú, že by niečo také chceli, tak to napíšeme na zoznam.  Čiastočne je to pochopiteľné, keďže moja druhorodená dcérka má narodeniny až v druhej polovici novembra a najskôr sa sústredíme na to a vôbec sa nám nechce riešiť ďalšiu vec navyše. Takže moja deväťročná dcérka dostane Star Wars BB8 robotíka, vraj je programovateľný, ak bude taký chutný, ako sa píše, tak jej ho všetci budeme závidieť, vrátane mňa. Práve je môj partner v pivnici a skúša ho – elektroniku vždy zvykneme vyskúšať a pozrieť pred Vianocami. Tak poznamenal, že je dobré, že to spravil, lebo hneď na začiatok si updatuje firmware a nie je tam návod, takže si musí zisťovať veci z youtube, napríklad ako ho vôbec vypnúť… Zatiaľ jediné mínus je, že ten robotík nevydáva zvuky. Zvuky sú robené iba cez aplikáciu na mobil/tablet. To crlikanie mu naozaj mohli dať. Ináč je všetko pekne spravené, krabica je ako zberateľská edícia, precízne a krásne spracovaná, BB8 má svoju plechovú krabicu vo vnútri a tá aplikácia na ovládanie je naozaj pekná, na mobile beží pekne, uvidíme na dcérkinom tablete (ak nepôjde,tak ocko príde o mobil cez Vianoce). Rozmýšľali sme medzi Lego robotom a týmto, napokon vyhral BB8, lebo sa jej veľmi páči, má ešte aj plagát na stene. Alebo lepšie povedané, môj partner chcel lego (veľký fanúšik) a ja som chcela BB8 a ja som vyhrala 😀

Každé z detí dostane tri veci a niečo spoločné. Nie všetko je ešte doriešené, dievčatá určite dostanú nejakú bábiku, ľúbia bábiky, ale nechcem viac ako jednu pre každú. Hračky majú byť rôzne. My máme dve Vianoce a musíme zásobiť aj starých rodičov. Lebo na Štedrý večer sú vlastne deti tam a potom u nás doma majú skoro ráno na druhý deň (25.12.) také anglické Vianoce v pyžame. Mne to vyhovuje, aspoň sa nemusíme doma piplať so štedrovečerným menu a na druhý deň si deti od rána darčeky užijú. Zo spoločných vecí uvažujem veľmi nad slovnou hrou Piatnik Tik tak bum junior, keďže precvičenie slovnej zásoby u najmenšieho a najväčšieho sa nám zíde. Z „chlapčenských“ hračiek náš synček dostane volant ku svojim autíčkovým PC hrám, ktorý si určite užijú aj dievčatá, a ako hračku dva bojujúce tanky, neviem presne model, keďže to objednával môj partner. A ešte ho stále nemáme doma. Rozmýšľali sme nad Cobi tankom – Cobi je stavebnica podobná Legu a je aj kompatibilná s Legom a je jedinečná tým, že vyrábajú niektoré veci, ktoré Legu chýbajú, napríklad tanky a lietadlá, majú niekoľko sád na diaľkové ovládanie, ale tie sú až 8+ a malý má predsa len iba päť rokov, niečo nerozoberateľné sa mi zdalo viac vhod. Navyše sa takto vie hrať aj s jednou so svojich sestier alebo s dedom. Ešte o tom niečo napíšem niekedy, podľa mňa blogov o bábikách je plno, ale akosi chýbajú články, ktoré by sa viac zaoberali hračkami pre chlapcov. Ešte dostane jednu garáž (HW Ultimate Garage), ktorá už prišla, pre svojich x autíčok aj s výťahom, ak sa nemýlim, ešte som ju celkom nevidela; tiež ocko riešil. Chcela som svetielkujúcu, ale nechceli sme zas za garáž zaplatiť 200 Eur…

Moja prváčka už dlhšie otravuje s tým, že chce hrať na hudobnom nástroji, tak dostane Yamahu z Lidl a zatiaľ sa mi ju nechce vodiť do hudobnej, tak ju babka bude učiť brnkať. Našťastie to má i sluchátka, aby sme sa nezbláznili. O tom určite nebudem písať, to ja mám averziu na klavír z detstva, keď ma nútili hrať (a nútili, tým myslím dáka hlúpa rodinná tradícia, moja matka, tresty a zjapanie.. long story short, kým som sa v sedmičke nevzbúrila a môj otec urobil jednu z dobrých vecí v živote a dupol nohou a odvtedy som sa ku klavíru už nemusela nikdy ani priblížiť)… Takže pri slove klavír a hudobná môj mozog vypne a nechám to na partnera 😛

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.