Vláčik po stromček alebo zopár tipov na Vianoce navyše

Každé dieťatko by malo mať doma vláčikovskú dráhu. A keď sme minulý rok rozmýšľali, čo kúpiť synčekovi pod stromček, tak nás napadla drevená vláčkodráha. Väčšina drevených dráh sa vyrába na tom istom mieste niekde v Thajsku či kde v Ázii, tak som to neriešila, že aký výrobca. Proste som povedala partnerovi, nech si vyberie, ktorá sada sa mu páči. A tak si vybral Bino vláčikovskú sadu, akosi sa mu páčila tá mini helikoptéra na obrázku a farebný rušeň.

P1100500a

Keď sme už mali dráhu objednanú, tak nás napadlo, že je to akosi hlúpe dať vláčikovskú dráhu iba synovi, keď máme aj dve dievčatká. Veď to nie je hračka „iba pre chlapcov“ alebo nemala by byť. A určite sa s tým budú chcieť zahrať i dievčatká. Tak sme to „prerobili“ na spoločnú hračku pre deti pod stromček tým, že sme prikúpili dva rušne.

Pôvodná sada obsahovala jeden pekný farebný rušeň na batérie spolu s dvoma vagónikmi s tlačítkom vpred a vzad. Bino mal ešte jeden rušeň, tak ten sme prikúpili (pravdu povediac, ten je taký „najsuchší“). A tretí rušeň nám chýbal. Nechceli sme niečo na diaľkové ovládanie, chceli sme aby sa podobal Binovským a napokon sme vybrali Brio. Pravdu povediac, ten je najkrajší a najchutnejší a asi najobľúbenejší. Dal nám zabrať, keďže pred Vianocami nebolo až také jednoduché kúpiť rušeň navyše, ale napokon nám ho doručili tesne pred Vianocami z Čiech.

Keď sme vyberali tretí rušeň, tak sme robili samozrejme prieskum, či bude kompatibilný s našou dráhou. Načo nám je rušeň, ktorý nevie ísť po našich koľajniciach. Písali sme si s viacerými obchodmi, ktoré sa zaoberajú priamo iba predajom vláčkodráh alebo majú väčšiu ponuku dráh. A podľa toho, čo sme zistili, všetky dráhy na trhu sú kompatibilné, čo platí tak pre rušne ako aj pre koľajnice. Keďže Bino má v podstate iba túto jednu sadu, tak sme potrebovali vedieť, či budú koľajnice rozšíriteľné pre prípad, že by sme chceli dráhu zväčšiť. Lebo tie koľajnice zo sady sú možno tak v pohode pre jedno dieťa, ale pri troch rušňoch tá dráha už vyzerala tak mini.

bino1
bino2
Najskôr sme chceli dokúpiť už pod stromček koľajnice z Ikey, ale pred Vianocami ich mali vypredané. Nechali sme to teda tak, že aspoň uvidíme, či to má zmysel a nakoľko to deti baví. A potom sme kúpili tie koľajnice až na jar – teda dali babke kúpiť v Blave – a deti ich dostali ako darček na Deň detí. Krásne sedia spolu s Binovskými, na prvý pohľad sú na nerozoznanie, akurát zo zadnej strany majú iné opracovanie, tak tam to zistíte ktorá koľajnica je z ktorej sady (Bino má zarážku z druhej strany, Ikea koľajnice sú hladké). A na moje prekvapenie, sú vyrobené v Európe, presnejšie v Bulharsku, takže ak chcete európske koľajnice , tieto z Ikea sú Made in Europe. Podľa mňa pre tie drevené detské koľajnice existuje nejaká smernica a preto sú kompatibilné všetky značky, ale extra som to nezisťovala. Teda či je to podložené smernicou alebo sa jednoducho výrobcovia dohodli.

P1100479a

P1100490a

P1100491a

P1100492a

P1100501a

K sade boli drobné autíčka a plastová helikoptéra, ktorá nestojí za veľa, ale ešte „žije“. Môj syn ju má rád, má rád všetky lietadlá a rakety. Má rád aj autíčka, vždy s nejakým pobehuje, ale lietadlá pre neho znamenajú vždy tak „trochu viac“. Sú aj zriedkavejšie na trhu. Ináč presne také isté sady autíčok a tú istú helikoptéru predávajú v Lidli vždy pred Vianocami (teraz ju akurát mali v modrej farbe, nie v červenej – spomínam to, kebyže sa zlomí, aby dieťatku nebolo ľúto, dá sa dokúpiť). Preto si aj myslím, že to vyrábajú všetko v tej istej továrni.

bino3

P1090792a

P1090794a

Tá najneužitočnejšia vec, čo bola k sade, sú papierové domčeky (asi tá istá stabilita čo domček z kariet). Tie si naozaj stáli tak niekoľko minút a potom to každého prestalo baviť stavať. Aj som rozmýšľala kúpiť deťom niekedy drevenú stanicu, napr. Walachia má jednu peknú. Ale vždy sa dá niečo postaviť z inej stavebnice.

A ešte jednu „menej užitočnú“ vec má tá sada. A to sú dopravné značky, semafór. Sú to také plastové tyčinky, ktoré môžete zasunúť do koľajníc, majú nato dierku zboku. A ono to tam stojí, nie to je problém. Problém je to, že keď sedia panáčikovia vo vláčiku, hlavne v Brio rušni, tak tie ručičky majú vonku a zhadzujú tie značky a zachytávajú sa. Takže aj tie značky zriedka používame.

V podstate, by sa dalo poskladať si vlastnú dráhu zo špecializovaného eshopu na vláčkodráhy, je ich niekoľko na Slovensku i v Čechách (ako rarasek.com, vlacikypredeti.sk). Vybrať si koľajnice, ktoré chceme, dokúpiť si rušeň, ktorý chceme, prípadne doplnky. Ale boli sme v tom „nováčikovia“ a tá sada bola v pohode na začiatok. A navyše, sada vyzerá vždy tak „peknejšie“ pod stromčekom. Dá sa ináč postaviť niekoľkými spôsobmi, má celkom chutný most. Predpísané sú tri spôsoby na krabici, samozrejme, môžete si to postaviť ako chcete, hlavne pri rozšírení s ďalšími koľajnicami. Môže sa stať, že k nej opäť niekedy niečo prikúpime a môže sa stať, že už nič. Podľa toho, ako sa s tým deti budú hrať.

Bolo milé, na druhý deň ráno po Vianociach, nájsť všetky tri deti hrať sa spolu s dráhou. V deň Vianoc ostala tak trochu zanedbaná, rozhodne ju „prebilo“ autíčko na diaľkové ovládanie, čo malý dostal, a dodnes ho má veľmi rád. Už som o ňom písala. Vždy sa snažíme dať deťom zo 2-3 osobné hračky a jednu spoločnú. Náš útočiaci T-Rex z fotiek je tiež z minulých Vianoc a je to Schleich dino a už som o ňom tiež písala.

P1090966a

P1090970a

P1090972a

P1090976a

P1090977a

Okolo Vianoc a v lete sa s tým deti hrali viac, teraz je dráha zložená. To ja vždy, keď robím väčšie upratovanie a chvíľu sa už deti nehrajú s niečím, čo sa tu práši dlhšie, či sú to už lego stavbičky alebo tobogán a pod., rozoberiem. A potom nato zabudnú a niekedy si to zas vytiahnu a opäť niečo postavia, čoho sa „nesmiem dotýkať“ a rozoberať, kým ich to opäť neprestane baviť. A potom zas oprášim a zas poskladám do krabice.. Takže koľajnice sú slušne v krabici a rušne medzi autíčkami. Oni tie rušne nepotrebujú koľajnice, chodia pekne aj po podlahe. A určite majte doma veľa nabíjateľných batérií, my ich máme doma plno 🙂

A linky…

Bino sada je z alzy
https://www.alza.sk/hracky/vlackodraha-s-masinkou-d5121210.htm
Brio vláčik nám včas doručili z http://www.rarasek.com/masinky-s-pohonem/vlacek-vlackodrahy-elektricka-vlakova-souprava/, takže ďakujeme.
Ikea LILLABO 50ks doplnková sada je táto:
https://www.ikea.com/sk/sk/catalog/products/10320077/

P1100508a

P1100509a

P1100682a

P1100687a

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.