Význam vkladacích plienok a separačných vložiek

Vkladacie plienky a separačné vložky sú neoddeliteľnou súčasťou plienkovej výbavičky. Predovšetkým vkladačky mimoriadne uľahčia život každej mamičke.

Vkladacie plienky sú vrstvy savého materiálu, zvyčajne v tvare obdĺžnika, ktoré sa vkladajú do plienky aby jej dodali na savosti. Vkladacie plienky sú výborným doplnkom každej plienkovej výbavičky, predovšetkým k štvorcovým a viacvrstvovým plienkam a plienkám určeným na noc. S vkladacou plienkou môžete zvýšiť kapacitu savosti akejkoľvek plienky.

Vkladacie plienky môžu byť vyrobené z akéhokoľvek savého materiálu akým sú bavlna, bambus a konope. Konopné vkladačky sú najsavejšie. Vyskytujú sa i vkladacie plienky vyrobené z mikrovlákna, ktoré sa zvyčajne používajú do kapsových plienok , alebo ich môžete zabaliť do viacvrstvovej plienky  či položiť pod inú vrstvu látky pokiaľ sa nedotýka pokožky dieťatka. Mikrovlákno vysaje prírodné oleje z pokožky dieťatka takže nie je vhodné, aby sa jej dotýkalo. Nájdete aj vkladačky, ktoré majú vrchnú vrstvu z materiálu stay dry ako flís alebo velúr. Velúr nie je v pravom slova zmysle stay dry, ale vďaka nemu pokožka bábätka nepociťuje úplné vlhko. Vkladačky s vrchnou vrstvou flísu sú výborné na denný i nočný spánok, prípadne v prípade, ak je bábätko citlivé na vlhko.

Separačné vložky sú vrstvou tenkého materiálu, ktoré sa kladú medzi zadoček dieťatka a vnútro plienky. Separačné vložky sa vyskytujú v dvoch verziách, ako odbúrateľné splachovateľné separačné vložky na jedno použitie a vo forme prateľnej látkovej. Odbúrateľné separačné vložky sú vyrobené z celulózy a ich úlohou je ochrániť plienku pred prílišným znečistením. Najčastejšie sa používajú na ochranu plienky pred novorodeneckou tekutou stolicou. Rolku s 200 kusmi separačných vložiek v podobe toaletného papiera môžete kúpiť od 7-10 Eur. Stačí odtrhnúť a položiť do plienky pod dieťa. Väčšina mamičiek však nemá rada „kus papiera“ na pokožke svojho dieťatka a tak sa zriedka používajú. Novorodenecká stolica sa aj tak ľahko perie. Sú však výborne využiteľné ako obyčajnou vodou vlhčené obrúsky.

Látkové separačné vložky sú vyrobené zo stay dry materiálu, zvyčajne flísu alebo hodvábu. Ich úlohou je odviesť vlhko od pokožky dieťatka a udržiavať ju suchú. Zvyčajne sú ušité do tvaru dlhého obdĺžnika, podobne ako vkladacia plienka. Nie sú však určené na to, aby pridávali plienkam na savosti. Flísové separačné vložky sa predávajú od 1 Eur za kus a hodvábne stoja okolo 2.50 Eur za kus. Flísové separačné vložky si môžete vyrobiť i vlastné, stačí si zakúpiť trochu flísu v miestnom obchode a nastrihať ho na obdĺžniky. Niektoré detičky by mohli byť citlivé na flís, je to však zriedkavé. Látkové separačné vložky sú výborné, keď nepotrebujete pridať na savosti ale potrebujete stay dry ochranu. Pravdepodobne ich nevyužijete veľmi počas dňa, keď máte možnosť prebaľovať dieťatko pravidelne hneď po pomočení alebo sa snažíte navyknúť dieťatko na nočník, ale rozhodne je dobré ich mať v zásobe na noc pre pokojnejší spánok alebo pre detičky citlivé na vlhko, ktoré sa budia so začervenaním po dlhšom pobyte v mokrej plienke. Sú dostatočne tenké nato, aby nepridávali plienke na objeme.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.