Zasnívaná Anekke

P1080986a

O značke

Anekke je španielska značka, ktorá vyrába módne doplnky: kabelky, tašky, peračníky, perá, zošity a denníčky… A to všetko s motívom zasneného dievčatka so zavretými očkami. Sú určené všetkým, čo majú mladého romantického ducha bez ohľadu na vek.

Na Anekke stránkach sa píše:
„People say I have that romantic air of tenderness
and innocence that leads you a magical world full of dreams.“

V podstate to vystihuje asi celý motív kolekcie. Obrázky s romantickým a nežným nádychom, z ktorých sála nevinnosť. Dievčatko so zavretými očkami ponorené do čarovného sveta snov.

Motív to je pekný a milý. Ale nie môj štýl, trochu príliš „sladkasté“ na môj vkus, ja som skôr smer fantasy, LOTR, na desktope mám momentálne jednorožca a som už dlhé roky fanúšikom maliarov ako Luis Royo.

Vačšina tašiek má uvedený ako materiál textil a umelú kožu / imitáciu kože. Zvláštne, že na svojich stránkach ponúkajú dopravu zdarma do celej Európy, bolo by zaujímavé zistiť, či to fakt myslia vážne.

Podobne ako o značkách Santoro London a Gorjuss, ani o Anekke som nikdy nepočula až kým som nestretla bábiku. Takže to dokazuje, že pokiaľ ide o módne doplnky som absolútny neznalec a nebudem ich ani nijak hodnotiť, som tu aj tak kvôli bábike.

O pôvode

Neviem, kto navrhol Anekke. Nikde o tom nie je zmienka. Rada by som to samozrejme vedieť. Napísala som výrobcovi, ak mi niečo odpovedia, doplním.

Začiatky Anekke siahajú niekde do roku 1974, keď bola založená malá rodinná firma. Ako hovoria:
„Anekke a special being full of love and tenderness, all of this thanks to our extensive experience and the one added by our parents, who created the firm in 1974.“

Anekke značka patrí dodnes tej istej malej španielskej firme, dnes sa nazýva SANY BAGS SL. Od decembra 2010 je to s.r.o., Limited Liability Company (SL). Spoločnosť má iba niekoľko zamestnancov, takže najskôr majú zmluvu na výrobu svojich produktov niekde na východe. Nemajú stránku venovanú spoločnosti, takže som sa dopátrala o nich naozaj málo, aj to z rôznych strohých zmienok na iných stránkach.

Okrem Anekke vlastnia ešte ďalšiu značku, tiež zameranú na tašky a kabelky, aj keď menej romantického rázu – Dogs by Beluchi. Taktiež sa u nás predávajú. Pre túto značku však nemajú vlastnú stránku ako pri Anekke, iba dosť chudobný Facebook.

Nezaškodilo by im trochu viac reklamy a prezentácie, veľa toho o nich na internete nie je a naozaj mi dalo zabrať čokoľvek o nich zistiť. Ale možno im to nevadí, sú niektorí ľudia, ktorí sú spokojní s tým, čo doteraz dosiahli a čo majú.

Ale poďme k bábike…

O výrobcovi

Anekke bábiky predstavila tento rok španielska spoločnosť Berjuan. Všetky ich produkty sú 100% vyrobené v Španielsku, vrátane týchto bábik. Berjuan je rodinná spoločnosť sídliaca v španielskom „údolí bábik“ Onil. Bábiky vyrábajú od roku 1977.

P1080709a

  P1080708a

O kolekcii

Celá kolekcia zahŕňa osem bábik v rôznych šatočkách, buď s hnedými (4) alebo čiernymi (4) vlasmi:

Anekke Communion čierne vlasy, snehobiele šaty na prvé prijímanie
Anekke Communion hnedé vlasy, krémové šaty na prvé prijímanie
Anekke Nature čierne vlasy, ružové šaty, kvetinková čelenka
Anekke Ballerina hnedé vlasy, šaty baletky
Anekke Dreams čierne vlasy, zelené vyšívané šaty s opaskom
Anekke Sweet čierne vlasy, hnedé šaty so stuhou
Anekke Patchwork hnedé vlasy, kvetinkové šaty s bodkovanou zásterou, látková stuha
Anekke Cozy hnedé vlasy, kvetinkové šaty s kabátikom

O bábike

Nemožno si nevšimnúť dominantnú veľkú hlavu. Podobne ako u Gorjuss značke, bábika nemá nos, má však ústa. Vyzerá to trochu prirodzenejšie. Teda ak berieme veľkú hlavu ako prirodzenú. Hlavička je plne otočná, očká a ústočká maľované, rovnako sú pekne detailne namaľované líčka drobnými nepravidelnými bodkami.

P1080993a

P1080754a

Dcérka jej dala „na hranie“ kamienok, kým sa fotila, teraz ju baví kreslenie na kamene. Jednoduché dieťa, kameň v ruke, fixka a kreslí si. Občas si prajem, aby aj jej súrodenci boli takí bezkomplikovaní. Ale asi by to bolo príliš „všedné“, keby sme boli  všetci rovnakí. 🙂

P1080997a

P1080998a

Vlásky sú zakorenené, pekné jemné, hnedé a uchytené do sieťky. Ešte raz zdôrazňujem, hnedé, na niektorých stránkach je uvedené, že čierne. Aj preto som si ju vybrala, že je hnedovlasá, Santoro London Gorjuss bábiky sú všetky čiernovlasé. Mojim druhým „favoritom“ na fotenie bola Anekke Nature, ale tá je čiernovlasá.

P1080728a

Trup telíčka je pomerne prirodzený. Končatiny sú pohyblivé, nie sú však realistické. Nožičky aj ručičky sú bez detailov, hladné a so štyrmi prstami. Ručičky sú uložené tak zvláštne do poloblúka a sú nerealisticky krátke. Prekvapilo ma, že moja päťročná dcérka povedala, že má pekné ručičky, páčili sa jej. Nuž, malé deti tiež zriedka kreslia presné detaily končatín, skôr ich nerealisticky naznačia.

Pri tej veľkej hlave a tenkom tele je asi pochopiteľné, že bábika nie je stojaca. Na fotkách sa opiera o stenu. Vie iba sedieť.

P1080746a

P1080717a

Urobila som viac fotiek, aby som si bola istá, ale naozaj sa nakláňa jemne doľava.

P1080743a

P1080744a

P1080755a

P1080756a

Plast je neskutočne hladký, je to vždy ťažké opísať, ale prvé slovo, čo ma napadlo pri dotyku bol porcelánový. Nie je mu čo vyčítať, nenájdete zárez či chybičku. Akoby ste chytili povrch hladučkého porcelánového taniera. Je veľmi príjemný na dotyk a úplne neutrálny. Žiadna rušivá vôňa. Niečo úplne odlišné ako Gorjuss. Ešte aj z obrázkov snáď vidno, že je to niečo iné. Ani som si nie celkom istá, či je to naozaj vinyl, je to superhladké a tvrdé.

P1080747a

Bábika má oficiálne 32cm, ale je mňa menšia, aj keď nie je ľahké to odmerať a nájsť kde je vlastne koniec tej jej veľkej hlavy. Ako vidno z nižšie uvedeného obrázku, netreba ani pravítko, aby sme videli, že Gorjuss bábika, ktorá je naozaj 32cm, je zreteľne vyššia, o Liu z Las Amigas nehovoriac. Má max 31cm.

P1080733a
P1080750a

Podľa oblečenia je toto Anekke Patchwork. Oficiálna definícia významu slova „patchwork“ je vyšívanie, v ktorom sú zošité kusy látok v rôznych vzorkách, farbách alebo textúrach. Oblečenie je jednoduché, peknučké a vkusné. Šatočky sú na moje prekvapenie veľmi pekne ušité. Na šatočkách s kvetinkovým vzorom je prišitá bodkovaná zásterka, nie je odnímateľná. Niekde sa uvádza, že je ružová, mne skôr pripadá ako veľmi svetlulinko hnedá s nádychom ružovej. Vzadu je zásterka uviazaná na mašlu. Na zásterke sú milé vrecká z tej istej látky ako šatočky. A pod šatočkami má bábika ešte ružové nohavičky. Na nožičkách má bábika obuté svetloružové topánočky s kvetinkou, zapínajúce sa na suchý zips. Na ich spodnej časti je vytlačené meno Anekke. Vzadu na šatočkách je prišitý tyrkysový štítok s nápisom Anekke. Vo vláskoch má jednoduchú kockovanú stuhu.

P1080748a

P1080757a

P1080994a

P1080995a

P1080996a

O balení

Krabica je krásna, s hodiacim sa „vintage“ vzorom v romantickom, klasicky zasnenom duchu. Ten poklop je tak nezvyčajne zrezaný do trojuholníka. Bolo to myslené pekne, akurát sa im to podarilo pokaziť škaredým kusom lepiacej pásky na jednej strane. Keďže vrchnák presahuje spodnú časť, tak sa bude ten zalepený kus trhať pri doprave. Úplná zbytočnosť, dolnú časť nezalepili, takže neviem načo to vôbec lepili.

Trochu ťažšie sa vyberá z gumičiek, krabica má iný štýl plastových úchytiek ako u Paola Reina, sú tak viac stočené. A bábike som musela vyzuť topánočku, aby som ju odmotala, ak som teda nechcela prerezať gumičku, potom sa dala ľahko vyňať.

P1080710a

P1080711a

P1080714a
K bábike je priložený menší látkový Anekke batoh. Je to milá pozornosť, ale vak je vhodný nanajvýš na telesnú výchovu, takže iba kvôli batohu bábiku určite nekupujte. Každodenné nákupy do toho nedáte a dieťaťu na výlet dáte tiež niečo pevnejšie.

P1080758a

P1080760a

P1080761a

Na záver

Babičke sa nepáčila, povedala, že je divná. Ale na Gorjuss mala ešte horší názor. Dievčatkám sa páči, staršej dcérke sa páčia skoro všetky bábiky, takže tam nie som až taká prekvapená. Mladšia je skôr na plyšákov a bábiky ju zaujímajú iba okrajovo. To je toto 5 ročné dievčatko na fotkách. Keby nemala takú bábikovskú staršiu sestru, tak má možno dve bábiky za detstvo a izbu plnú plyšákov. Páči sa jej, povedala, že je milučká. Asi to vystihla pohľadom dieťaťa. Je to milá bábika a na moje prekvapenie aj mne sa páči, napriek veľkej hlave a chýbajúcemu nosu. Nie je to rušivé, hodí sa jej to. Vo svojej jednoduchosti reprezentuje presne čo má, bez rušivých momentov: nežnosť, nevinnosť, zasnenosť.

P1080991a

Určite ju však nebudem kupovať 5 a 7 ročným deťom. Akosi mám pocit, že „s normálnou“ bábikou sa lepšie zahrajú a táto by bola iba do výkladu. Pretože, podobne ako u Santoro London Gorjuss bábike, mám ten názor, že je to zberateľský kus pre fanúšika, nie vyslovene hračka. Toto je už vkus a štýl, a vyžaduje aký-taký vlastný názor na doplnky okolo seba. Hoci moja najstaršia dcérka už v siedmych rokoch má predstavu, čo sa jej páči. Vždy si vyberá „manga štýl“ obrázky s veľkými očami na vymaľovanie a prekreslovanie. Ak to niekomu nič nehovorí, tak nech si spomenie na Pikachu ala Pokémona. Takže pre fanúšika a zberateľa bábiku určite odporúčam, ale príliš malým deťom ju netreba vnucovať, treba im dopriať čas, nech sú deťmi vlastného veku, a dať im šancu nech sa vydajú vlastným smerom. Nech si ju vyberú o zopár rokov z vlastnej vôle.

P1080992a

Anekke bábika v e-shope

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.