Známe knižky vo filme

Existuje nespočetne veľa filmov, ktoré boli natočené podľa knižiek. Keby som mala urobiť zoznam mojich najobľúbenejších, tak by určite nemohli chýbať Búrlivé výšiny, všetky verzie Winnetoua, LOTR či Odviate vetrom… Asi by som ten zoznam písala rok. Toto je skôr zoznam menej vážnych diel, vhodnejších i pre deti. Pre tie staršie i mladšie. Snažila som sa, aby neboli čisto kreslené, ale ak ma napadlo, sú tam uvedené aj kreslené verzie pre menšie detičky. A keďže sú smutné časy, tak som vybrala komédie a tie dobrodružnejšie verzie.

Robert Louis Stevenson: Ostrov pokladov (1990)

Jedna z mojich naj detských knižiek vôbec. Ostrov pokladov bol natočený veľakrát, tým myslím, že nájdete  zo 10-15 filmov a potom ďalších desať, ktoré sú akési podobné verzie vrátane Muppet verzie a kreslenej Disney verzie Planéta pokladov. Bol natočený aj mini seriál a jeho pokračovanie Návrat na Ostrov pokladov. Je dosť ťažké si vybrať. Niektoré som videla, mnohé nie.

Verzia z roku 1990 s Oliverom Reedom, Christopherom Leem a Charltonom Hestonom je veľmi vydarená. Všetci traja si zahrali aj spolu v Troch mušketieroch, ktorých tu spomínam v tomto zozname nižšie. Pozrite si ho, Charlton Heston ako pirát predčí Johnny Deppa. Vhodnejšie trochu pre staršie deti.

https://en.wikipedia.org/wiki/Treasure_Island_(1990_film)

Planéta pokladov je animovaná Disney verzia Ostrovu pokladov vo vesmíre. Disneyovka, ktorá je trochu neprávom v úzadí, je vhodná i pre tých najmenších a môjho malého synčeka očarila.

https://en.wikipedia.org/wiki/Treasure_Planet

Jules Verne: Za 80 dní okolo sveta (2004 Jackie Chan)

Opäť jedna knižka, ktorá bola stvárnená vo filme a v televízii mnohokrát. Moja najmilšia verzia je s talentovaným Jackie Chanom. Dnes sme si ju pozreli s dievčatkami. Pravda deti u nás poznajú asi aj kreslenú TV verziu v podobe seriálu. Toto je trochu dobrodružnejšie.


https://en.wikipedia.org/wiki/Around_the_World_in_80_Days_(2004_film)

Cesta do stredu Zeme (2008) s Brendonom Frasierom je možno pre niekoho známejší film na motívy Verneho. Mal aj pokračovanie, ale to bol už dosť mix niekoľkých Verneoviek.

https://en.wikipedia.org/wiki/Journey_to_the_Center_of_the_Earth_(2008_theatrical_film)

Päť týždňov v balóne (1962), celý film (kým ho neodstránia z youtube)

Ak by som si mala však vybrať moju „naj“ Verneovku, budú to Dva roky prázdnin. A neviem, či si niekto spomína na túto francúzsku TV mini seriálovú verziu.

„Vzhúru na palubu dálky volají. Příhodný vítr už vane nám“

https://www.imdb.com/title/tt0071076/

Mark Twain: Princ a žobrák (1971)

Princ a žobrák je mojou obľúbenou knižkou od Marka Twaina spolu s Tomom Sawyerom. A táto česká TV verzia s Romanom Skamene, ktorú som videla ako dieťa viackrát, je veľmi vydarená s dobrou atmosférou. Pravda, neviem či dnešné deti si pozrú čiernobiely film.

https://www.csfd.cz/film/92299-princ-a-chudas/prehled/

Ak by niekto chcel Barbie, tak tu je aj Barbie verzia:
https://en.wikipedia.org/wiki/Barbie_as_the_Princess_and_the_Pauper

Alexandre Dumas: Traja mušketieri (1973)
The Musketeers (2014-2016, BBC)

Existuje množstvo verzií troch mušketierov, vrátane kreslenej Barbie verzie. Na mňa urobil asi najväčší dojem film z roku 1973. Každú postavičku hral herec, ktorý už v tom čase bol alebo sa stal filmovou legendou. Michael York bol d’Artagnan, troch mušketierov si zahrali Oliver Reed, Frank Finlay a Richard Chamberlain.
Geraldine Chaplin (dcéra Charlie Chaplina) hrala kráľovnú, Charlton Heston bol kardinál Richelieu, Jean-Pierre Cassel hral francúzskeho kráľa. Faye Dunaway bola Milady de Winter a Raquel Welch si zahrala Constance. A Christopher Lee, najznámejší Dracula všetkých čias, hral De Rocheforta.

https://en.wikipedia.org/wiki/The_Three_Musketeers_(1973_live-action_film)

Kto nie je na filmovú klasiku, nedávno, tým myslím 2014-16, bol natočený BBC mini seriál, kde hralo niekoľko známych hercov, medzi nimi Tom Burke a Santiago Cabrera. Je naozaj veľmi dobrý. Natáčali ho v Čechách, ak sa nemýlim a naozaj stojí za pozretie. Navyše má 30 častí a keď ste už vypozerali druhýkrát The Big Bang Theory alebo Supernatural, tak zaberie čas a privedie na iné myšlienky.

Majú aj vlastnú BBC stránku s exkluzívnymi videami o nahrávaní, rozhovory s hercami a podobne.

https://www.bbc.co.uk/programmes/articles/1ScxlZdlVDBkrXCNmlSbx4Q/the-musketeers-exclusives

A tu linka na Wikipediu.

https://en.wikipedia.org/wiki/The_Musketeers

Opäť aj Barbie verzia:
https://en.wikipedia.org/wiki/Barbie_and_the_Three_Musketeers

William Shakespeare: Veľa kriku pre nič (Kenneth Branagh,1993)

Viem, že som čudný mix, ale okrem toho, že som fanúšikom LOTR, upírov, Winnetoua, Troch pátračov či Agathy Christie.. Dumasa a ďalších historických románov, milujem Shakespeara. A čítala som väčšinu jeho drám, aj keď to už bolo dávno pradávno. A toto je asi môj top film. Pre trochu staršie deti, tak nad 12 rokov, možno viac.

Írsky herec, režisér a scenárista Kenneth Branagh priniesol na filmové plátno veľa Shakespearových diel (Henry V, Othello, Hamlet.. ). Väčšina stojí za pozretie. Mojou najobľúbenejšou verziou Shakespeara je jeho komédia Veľa kriku pre nič, Much Ado About Nothing (1993).

V jeho filmoch si zahralo viackrát veľa filmových legiend. Rád spolupracuje s hercami znova a znova. V tomto konkrétne si zahrali jeho exmanželka Emma Thompson, Denzel Washington, Keanu Reeves, Michael Keaton. A bol to filmový debut Kate Beckinsale, ktorá sa neskôr preslávila filmami ako Pearl Harbor a ktorú asi mnohí poznajú ako Selene z upírskej trilógie Underworld.

https://en.wikipedia.org/wiki/Much_Ado_About_Nothing_(1993_film)

William Shakespeare: Skrotenie zlej ženy (1967)
10 vecí ktoré na tebe nenávidím. 10 things i hate about you (1999)

Toto sú dve verzie, a ja mám rada obe. A obe som videla viackrát. 1967 je „klasická“ Shakesperovská verzia s úžasnými legendami ako Elizabeth Taylor, Richard Burton či Michael York. Videla som mnohé filmy, v ktorých si spolu zahral superpár Taylor a Burton vrátane Kleopatry, samozrejme. A Michael York je môj najmilší d’Artagnan z Trochu mušketierov (1973)

https://en.wikipedia.org/wiki/The_Taming_of_the_Shrew_(1967_film)

10 vecí ktoré na tebe nenávidím je jedno z tých nezvyčajných spracovaní a možno trochu bližšie stredoškolákom ako klasika. Je to romantická komédia zo stredoškolského prostredia s Juliou Stiles a Heathom Ledgerom. Svojho času veľmi úspešný film naštartoval kariéru obom a aj ďalším mladým hercom. Heath Ledger žiaľ už nie je medzi nami (predávkovanie?), nedožil sa premiéry úspešného Batman filmu the Dark Knight, v ktorom si zahral Jockera.

https://en.wikipedia.org/wiki/10_Things_I_Hate_About_You

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.