Monthly Archives: február 2013
Dočkáme sa konečne zákazu testovania kozmetiky na zvieratách v EÚ?
Zdá sa, že 23 ročná kampaň ECEAE (European Coalition to End Animal Experiments) za ukončenie testovania kozmetiky na zvieratách v Európe sa blíži ku koncu. Podľa zákazu, ktorý nadobudne účinnosť dňom 11. marca, je nezákonné používať zvieratá na testovanie konečných kozmetických výrobkov alebo ich prísad. Zákaz už bol posúvaný a odkladaný viac ako desaťročie. Samozrejme výrobcovia kozmetiky budú i naďalej zodpovední za testovanie svojich výrobkov pred uvedením kozmetiky na trh v EÚ, avšak musia využívať alternatívne „osvedčené metódy bez použitia pokusov na zvieratách“. …
Nové ekoplienky DM Babylove Nature
Pôvodné ekoplienky DM Alana zmenili názov na DM Babylove Nature. Nevenovala som tomu veľkú pozornosť, keďže moje prvé bábo už doplienkovalo a druhé bolo na látkových. Až donedávna. Naša malá slečna nás prinútila začať ju baliť do jednorázoviek a nedávno som dostala dva komentáre (ďakujem), ktoré ma upozornili nato, že sa zmenil nielen názov plienky, ale s novým obalom pravdepodobne i zloženie. Keďže nemám doma laboratórium a zaujalo ma to, napísala som s mojou zhrdzavenou nemčinou na DM niekoľko otázok.
* Otázka 1 – Prečo je na novom obale v českej verzii popisu plienky uvedené „bielené chlórom“, jedná sa o preklep alebo iný produkt.…
Kedy je jednorázová plienka „eko“
Som veľkým fanúšikom látkových plienok, sú chutné a pokladám za normálnejšie baliť zadok dieťatka do látky namiesto plastov či papiera. Ale sú časy, keď sú jednorázovky jednoducho praktickejšie. Je to jednoduchšie poslať dieťa v jednorázovke k starým rodičom na 3 hodiny a nepridávať im starosti s prebaľovaním, ísť s nim na väčšie nákupy či k lekárovi. A je jednoduchšie odhodiť jednorázovku do smetiaka keď ste chorí a posledné čo potrebujete po 12 hodinách stráženia dvoch detí je naťahovať sa s hromadou ušpinených plienok namiesto sedenia s teplým čajom. A keďže by som sa cítila hrozne dať dieťatku na zadok nejaké odporné chemikálie, ktorými sú napustené klasické syntetické jednorázovky, máme po ruke ekoplienky.…
Ekologické a zdravé možnosti plienkovania
Vplyv plienok na životné prostredie je veľmi diskutovanou témou v posledných rokoch. V prvých 2-4 rokoch života použije takmer každé bábätko nejakú formu plienky. Všetky plienky majú vplyv na životné prostredie a každé dieťa zanechá hlbokú ekologickú stopu skôr ako sa naučí chodiť. Dobrou správou pre túto planétu je, že rodičia majú na výber z ekologickejších variant než doteraz dlho preferované syntetické jednorázové plienky.
Výber plienky je určený potrebami dieťatka, životným štýlom rodičov, osobnými preferenciami a samozrejme rodinným rozpočtom. Mnohí rodičia vyskúšajú viac druhov plienok počas toho ako dieťatko rastie či už používajú kombináciu látky a jednorázovej plienky alebo iba jeden z typov.…
Netoxický odlakovač
Nájsť netoxický odlakovač je snáď ešte ťažšie ako nájsť netoxické laky na nechty.
Čomu sa vyhnúť:
* acetón: toxický pre pľúca i pokožku
* GBL (gamma-butyrolactone); mnoho odlakovačov bez acetónu používa nahradilo acetón nebezpečnou látkou GBL, rýchlo metabolizuje a vyvolalo kómu u niekoľkých detí.
* triclosan: hormonálny disruptor
Netoxické odlakovače na nechty:
Netoxické laky na nechty
Sous le vernis à ongles, les toxiques ! (Pod lakom na nechty, tam sú toxíny !) vysielala švajčiarska televízna stanica RTS v júni 2012 TV reportáž o toxicite lakov na nechty, opierajúc sa o analýzy z laboratória (vo francúzštine). Medzi analyzovanými produktami, boli nasledovné značky – menované od najtoxickejších k najmenej nebezpečným: Dior (zároveň najdrahší!), L’Oreal , Maxfactor, Manhattan, OIP, Maybelline , Bourgeois, Essie, Essence (najlacnejší a najrezistantnejší) and H & M . Zoznam výrobkov i s obrázkami na tejto linke. Nehovoriac o tom, že spoločnosti ako L’Oreal a Procter&Gamble ešte stále vykonávajú pokusy na zvieratách.
Existuje mnoho značiek na trhu ponúkajúcich laky na nechty a tvrdiacich o sebe, že sú prírodné.