Kedy je jednorázová plienka „eko“

Som veľkým fanúšikom látkových plienok, sú chutné a pokladám za normálnejšie  baliť zadok dieťatka do látky namiesto plastov či papiera. Ale sú časy, keď sú jednorázovky jednoducho praktickejšie. Je to jednoduchšie poslať dieťa v jednorázovke k starým rodičom na 3 hodiny a nepridávať im starosti s prebaľovaním, ísť s nim na väčšie nákupy či k lekárovi. A je jednoduchšie odhodiť jednorázovku do smetiaka keď ste chorí a posledné čo potrebujete po  12 hodinách stráženia dvoch detí je naťahovať sa s hromadou ušpinených plienok namiesto sedenia s teplým čajom. A keďže by som sa cítila hrozne dať dieťatku na zadok nejaké odporné chemikálie, ktorými sú napustené klasické syntetické  jednorázovky, máme po ruke ekoplienky. Žiaľ, veľkým nedostatkom na Slovensku je výber ekoplienok a ich dostupnosť. Ale kým spotrebitelia sami nepresvedčia predajcov a výrobcov, že by uprednostnili ekologické jednorázovky, tak ani nemôžeme očakávať, že budú v predaji. Takže tu je malý prehľad toho, čo robí ekoplienku vlastne „eko“ na rozdiel od plastových syntetických plienok akými sú Pampers, Huggies či Tesco.

Má vaša zvolená značka…

 • Rozložiteľký vonkajší plášť? Ideálny plášť, v ktorom je uložené jadro, by mal byť vyrobený z priedušného materiálu. Jednou z najlepších vlastností je 100% rastlinný vonkajší plášť  (plant based outer layer)
 • Rozložiteľný gél? Granule v jadre plienky majú byť vyrobené z ekologicky bezpečných materiálov, napríklad z kukuričného škrobu. 100% rozložiteľné vnútorné jadro je ďalšou výbornou vlastnosťou (to nenájdete, ak sa nemýlim, všetky súčasne dostupné ekoplienky obsahujú malé množstvo SAP)
 • Je jadro plienky vyrobené bez pridania aditív – syntetických vôní , parfémov, dezodorantov, krémov, antioxidantov a farbív?
 • Má plienka nápis 100% bez chlóru, TBT, latexu?
 • Je plienka bez obsahu TBT? – (tributyl tin) je látka znečisťujúca životné prostredie s hormonálnym účinkom. Aj najmenšia koncentrácia TBT môže poškodiť imúnny systém dieťatka a ovplyvniť jeho hormonálny systém.
 • Je plienka vyrobená bez použitia chlóru? Použitie nebielenej celulózy pri výrobe znižuje bieliace prostriedky používané na plienky a zároveň znižuje toxicitu výrobkov pôsobiacich na pleť dieťatka. Ak je plienka bielená tak na báze kyslíka. (Väčšina spotrebiteľov má žiaľ ešte stále povrchne negatívny postoj k nebielenej celulóze).
 • Má plienka označenie FSC – pochádza použitá celulóza v plienke zo stromov z obnoviteľných lesov? Bezohľadné kácanie lesov pre jednorázové papierové produkty je obrovským ekologickým problémom.
 • Je plienka predávaná v kompostovateľnom obale? Každá trocha pomôže.
 • Sú plienky kompostovateľné a nakoľko? Gumičky, suchý zips a SAP nie sú kompostovateľné.
 • Sú plienky vyrobené z 50%+ obnoviteľných surovín.
 • Koľko plastov, ropných surovín plienka obsahuje? Tu je to trošku otázne, keďže aj mnohé ekoplienky používajú malé množstvo SAP , niektoré plastový vonkajší plášť. Aspoň žiaden plast dotýkajúci sa pokožky dieťatka. Podrobnejšie nižšie.

U nás dostupné ekoplienky: Bambo Nature, DM Babylove Nature, Moltex, Wiona, Naturae, Kikko

U nás dostupné jednorázové hybridy: Flip, Grovia

Všetky tu uvedené plienky spĺňajú zväčša horeuvedené kritériá. Sú bielené na báze kyslíka (Kikko sú nebielené), bez TBT, latexu, z FSC celulózy z obnoviteľných lesov. Sú vyrobené z 50%+ obnoviteľných surovín. Líšia sa materiálom použitým na vonkajší plášť, zložením gélu ect. Bambo Nature a DM Babylove Nature nie sú predávané v kompostovateľnom obale. Percento kompostovateľnosti neuvádzam ako nie úplne objektívne – každý výrobca si uvedie vlastné údaje (niekedy tam započíta i obal), navyše záleží na podmienkach kompostovateľnosti, ako bolo uvedené v mojom predchádzajúcom článku.

Výber ekoplienky: Pri výbere musíte zohľadniť predovšetkým zdravie dieťatka, podobne ako zo všetkým nie každá plienka je vhodná pre každé dieťatko. Potom sú tu samozrejme dostupnosť, cena, ktoré sú ovplyvnené i tým, či jednorázovky používate stále alebo v kombinácii s látkovými na noc, výlety.

BAMBO NATURE
Suroviny, z ktorých sa vyrábajú Bambo Nature plienky.
Buničina: Bielená kyslíkom (H2O2) papierový materiál z kontrolovaného lesného hospodárstva. Neobsahuje optické zjasňovače.
SAP: Zmes pšeničného škrobu a akrylových polymérov, bez ftalátov.
Netkaná textília: Vyrobená z polypropylénu, bez použitia organických rozpúšťadiel. Nie je založená na chlóre a neobsahuje ftaláty.
Pásky: Vyrobené z papiera a polyetylénu.
Fólia: Vyrobená z polyetylénu.
Lycra: Skladá sa z elastomerov vyrobených z polyurethanu.
Atrament: Tlačený atrament nie je založený na pigmentoch s obsahom ťažkých kovov.
Lepidlo: Bez obsahu ftalátov, založené na živici a vosku.

Bambo plienky obsahujú polypropylénovú vrstvu v tvare textílie, absorbčný materiál z buničiny, pšeničného škrobu a polyakrylátu. Plášť v podobe tkaniny je vyrobený z polypropylénu, polyetylénu a uhličitanu vápenatého. Gumičky sú bez obsahu latexu, elastické časti sú vyrobené z elastothane. Suchý zips je vyrobený z polypropylénu, použité lepidlo je tavené zo živice a vosku. Plienky sú balené do obalu vyrobeného z nízkohustotného polyetylénu (LDPE – 04), ktorý môže byť recyklovaný.

Výhody
* 100% bez chlóru
* žiadne parfémy alebo krémy
* žiadne TBT, antioxidanty, PVC alebo latex
* plienkam udelené pomerne prísne ocenenie Nordic Swan Eco Label – záruka nižšej ekologickej stopy
* vyrobené v EU
* u nás by mali byť dostupné v  lekárňach, popýtajte sa, mali by byť schopní objednať ich pravidelne od svojich dodávateľov
* akceptovateľná cena Newborn/28ks od €5.65, Midi/28ks od €6.58 (za ceny neručím, prepočítane od Čechov)

Nevýhody
* pomerne vysoký obsah plastov – hlavne plastový vonkajší plášť (všetko to pekné, čo je o nich napísané, zabalili do PE a PP namiesto kukurice)

Dokumentácia na nasledovných linkách:
* slovenská stránka
* slovenský info leták
* zoznam materiálov Health Certificate
* bez obsahu nasledovných chemikálií
* dermatologicky testované nezávislým nemeckým inštitútom Proderm – Dermatological Test
* testované dánskou asociáciou Asthma & Allergy Association Denmark

GROVIA

Grovia je hybrid skladajúci sa z vrchných prateľných PUL nohavičiek, ktoré nahrádzajú vonkajší obal. Do nohavičiek vkladáte jednorázové savé jadro plienky zložené z 2% SAP zmiešaného z buničinou, vnútorná vrstva jednorázovky je vyrobená z kukuričného škrobu vo forme netkanej textílie. Bez plastov, vôní, chlóru, farbív. Až na SAP a elastický materiál by to malo byť celé kompostovateľné.

Nevýhody
* Vrchné nohavičky nahradzujúce obal sú PULky,  PUL nie je rozložiteľný ani kompostovateľný, je najmenej priedušný z vrchných nohavičiek (a nedávame ho v tomto prípade na látku, ale na jednorázovku, síce bioplast z kukurice, ale to neznamená že nemá vlastnosti plastu, takže je to umelina na umeline), jeho jediným ekoprínosom je prateľnosť, t.j. opakované použitie. Kým PUL pri látkových plienkach je akceptovateľný materiál, pri jednorázovkách som si nie istá, že je až taký úžasný.
* Drahé, pri tých cca €18 za 40ks (+ €15 za prateľné nohavičky tie sú síce použiteľné i s látkovými plienkami, ale aj tak) si môžem kúpiť balík Kikko a nemusím prať vonkajší obal.
* Dostupné iba online, ak nemáte v meste kamenný shop s látkovkami, takže + poštovné
* Čítala som viac sťažností na zahraničných fórach, že to jadro nie vždy udrží prudkú tekutú stolicu dojčených novorodencov, síce PULky to udržia a oblečenie sa vám neušpiní, ale keďže sú zašpinené a treba ich oprať to akosi neguje podstatu a výhodu celého hybridného systému. Takže by som si dovolila pri novorodeniatkach neodporúčať. Hlavne nie tých, čo kakajú tak zo 3-10 krát denne.
* Made in China, nohavičky i jednorázové jadro.

linka na produkty

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.