Netoxické laky na nechty

Sous le vernis à ongles, les toxiques ! (Pod lakom na nechty, tam sú toxíny !) vysielala švajčiarska televízna stanica RTS v júni 2012 TV reportáž o toxicite lakov na nechty, opierajúc sa o analýzy z laboratória (vo francúzštine). Medzi analyzovanými produktami, boli nasledovné značky – menované od najtoxickejších k najmenej nebezpečným: Dior (zároveň najdrahší!), L’Oreal , Maxfactor, Manhattan, OIP, Maybelline , Bourgeois, Essie, Essence (najlacnejší a najrezistantnejší) and H & M . Zoznam výrobkov i s obrázkami na tejto linke. Nehovoriac o tom, že spoločnosti ako L’Oreal a Procter&Gamble ešte stále vykonávajú pokusy na zvieratách.

Existuje mnoho značiek na trhu ponúkajúcich laky na nechty a tvrdiacich o sebe, že sú prírodné. Ale nájsť prírodné laky na nechty je ako hľadať ihlu v kope sena. Je to takmer nemožné. Mnohí prehľadajú každé steblo tej kôpky sena a kupujú si jeden lak za druhým len aby zistili, že sa nejedná o ten správny produkt. Nebolo by jednoduchšie vedieť, čo hľadáte? Ak si urobíte jasno v niektorých faktoch, ľahko zistíte, kedy sa jedná o falzifikát plný nebezpečných chemikálií. Tu je zoznam, ktorý Vám pomôže zistiť, ako by mali vyzerať prírodné laky na nechty:

1. Prečítajte si zoznam zložiek. Ak nie je dostupný, rovno sa produktu vyhnite. Lak na nechty bezpečný pre zdravie by nemal obsahovať DBP (dibutylftalát – rozpúšťadlo, hormonálny disruptor), toluén (rozpúšťadlo, neurotoxín), formaldehyd (karcinogénne tužidlo), xylén, hliníkový prášok a triphenyl fosfát. Prvé 3 zložky sú označované ako „veľká trojka„. Ak obsahuje čo len jednu z týchto troch zložiek nie je na laku nič bezpečné, nič prírodné. Najviac nebezpečné prísady do laku na nechty sú formaldehyd a toluén. Formaldehyd je karcinogénna a toluén dráždivá zložka, ktorých toxické výpary môžu poškodiť centrálnu nervovú sústavu a mozog. Obidve chemikálie sú hodnotené známkou 10 v bezpečnostnej databáze kozmetiky Skin Deep  (Čím nižšia známka, tým lepšie). To je často dôvodom, pre ktorý, keď sa u Vás objavia nevysvetliteľné alergie alebo podráždenie (ako známe rozvodnené viečka), a dermatologist bude žiadať, aby ste prestali používať lak na nechty. Ak Vám aj vysvetlí prečo, máte šťastie na doktora, ponechajte si ho. Ani DBP nie je neviniatko. Bezpečnostná databáza kozmetiky Skin Deep dáva dibutylftalátu alebo DPB známku 10 pokiaľ ide o rizikový faktor. Najlepšie je nájsť lak na nechty bez týchto troch prísad. Nie sú až také zriedkavé, veľa výrobcov už dokáže vyrobiť laky na nechty bez všetkých troch nebezpečných chemikálií. Ak ste tehotná, nepoužívajte žiadne laky na nechty. V Kalifornii, 16,000 manikériek, ktoré pracujú v 40.000 salónoch trpí niekoľkými ochoreniami v dôsledku chemickej expozície: chronická astma, dermatitída, rakovina prsníka.

2. Pozrite sa, koľko odtieňov farieb lakov na nechty značka ponúka. Ak ponúkajú desiatky, tak možno konštatovať, že buď nie všetky sú prirodzené alebo ich vzorec nie je veľmi bezpečný. Značky, ktoré ponúkajú neónové odtiene lakov na nechty sú jasným favoritom na neprírodné laky. Zákazníci, ktorí chcú používať netoxické laky na nechty musia pochopiť, že existujú obmedzenia pre bezpečné laky na nechty. Nedovoľte, aby Vám tieto obmedzenia dávali pocit, že o niečo prichádzate. Budete si užívať výhody bezpečného laku na nechty bez ohrozenia zdravia, menej zanesených či štiepajúcich sa nechtov; nehovoriac o tom, že zdravé nechty rastú omnoho lepšie.

3. Ďalšími zložkami, ktoré treba spomenúť sú syntetické vonné látky, ktoré maskujú zápach. Syntetické vonné zmesi môžu znamenať stovky rozličných chemických komponentov zlučujúcich sa do jednej vône. Snažte sa im vyhnúť. Žiaľ, často sú zmiešané s inými zložkami a nemusia byť uvedené na zozname zložiek podobne ako DBP.

4. Kolofónia (živica) a syntetické konzervačné látky tvoria posledné zložky, ktorým sa treba vyhnúť. Kolofónia je tuhý destilát terpentínovej silice zo živice, ktorý sa používa pri výrobe lacných lakov, tmelov, mydiel, na natieranie sláčikov a remeňov ako aj na spájkovanie. Terpentínový olej má známku 4 na bezpečnostnom skóre databázy kozmetiky Deep Skin a živica 5-6. Látky sú toxické pre ľudské zdravie, tak prečo sa im radšej nevyhnúť.

Ak si aj nevyberáte prírodnú kozmetiku, kliknite na databázu Skin Deep a vyhľadajte si značku, odtieň farby svojho laku na nechty. Zaberie Vám to chvíľku, veď hazardujete so svojim zdravím. Čím vyššie číslo, tým nebezpečnejší produkt. Vyhnite sa : Maybelline , 24 lakov na nechty je v červenej zóne hodnotené známkou 7, a 20 farieb  Sally Hansen so známkou 8 .

Možno sa obávate, že Vám pomali v tej fľaštičke laku na nechty nič nezostalo. Nuž dáka tá chémia tam ešte zvýši, hlavne rozpúšťadlá. Jediný spôsob, ako  mať čisto prírodné nechty, je pomocou skvelého prírodného oleja na nechty a leštenia, teda obyčajnou manikúrou. To je tá ihla v kope sena, čo hľadáte.  Ale ak chcete čosi viac – a to bezpečne pre Vaše zdravie, tak nemusíte ďalej prehľadávať každé steblo.

SANTE ponúka 20 prekrásnych odtieňov lakov na nechty, ktoré harmonizujú s ich farbami rúžov. Sú bez obsahu formaldehydu, dibutylftalátu, toluénu, kolofónia (živice), syntetických konzervačných látok a syntetických vôní. Vysoko rafinované farbivá. Netestované na zvieratách, Vegan. Bez gluténu. Na báze rozpúšťadiel. Hodnotené ako najkvalitnejšie prírodné laky na svete. Nič bezpečnejšie momentálne na európskom trhu pravdepodobne nenájdete. I rozpúšťadlá sú však chemikálie, preto sa tehotným či dojčiacim matkám neodporúča nosiť laky na nechty nech je značka akokoľvek dobrá či bezpečná. Je to však otázka osobného vkusu a opatrnosti nikdy nie je navyše.

INCI: Ethyl Acetate, Butyl Acetate, Phthalic Anhydride/Trimellitic Anhydride/Glycols Copolymer, Nitrocellulose, Acetyl Tributyl Citrate, Isopropyl Alcohol, Stearalkonium Bentonite, Acrylates Copolymer, Hydrogenated Polyisobutene, Palmitic Acid, [+/- Mica, CI 77891, CI 77491, CI 77499, CI 19140, CI 15850, CI 75470, CI 77288, CI 77510, CI 15880, CI 77861]

* Ethyl Acetate (rozpúšťadlo pre lepšie použitie)
* Butyl Acetate (rozpúšťadlo pre lepšie použitie)
* Phtallic Anhydride/Trimellitic Anhydride/Glycols Copolymer (súčasť tvoriaceho sa povlaku)
* Nitrocellulose (súčasť tvoriaceho sa povlaku, vďaka nemu sa ľahko a rýchlo vytvorí tvrdý povlak, keďže sa rýchlo vyparí z povrchu)
* Acetyl Tributyl Citrate (regulátor viskozity)
* Isopropyl Alcohol (rozpúštadlo, pre rýchle schnutie)
* Stearalkonium Bentonite (bráni klesaniu farebných častíc)
* Acrylates Copolymer (posilňuje lak pre dlhšie nosenie)
* Hydrogenated Polisobutene (regulátor viskozity, najmä tuhosti)
* Palmitic Acid (regulátor konzistencie pre farbivá)

CI označenie (color index) je index farby pre jednotlivé druhy pigmentov, napr. CI 77491 je červený pigment, CI 77288 zelený pigment a pod.

A tu je niekoľko prekrásnych odtieňov Sante

Lak na nechty č. 17 Oriental Red v odtieni jasnej, stredne červenej s krémovým lesklým povrchom pre dramatický efekt. Skvelá pre všetkých fanúšikov úžasne krvavo červenej farby.

SAN42121nails

French Rose č. 04 vo veľmi ľahkom ružovom odtieni. Diskrétny, vhodný na pracovisko.

SAN42108-nails
Nemecká spotrebiteľská nadácia Stiftung Warentest udelila červenému laku na nechty č. 16 SANTE druhé miesto z celkových 26 produktov (edícia 6/2012). Presvedčil nielen farebným pokrytím a leskom, ale aj dlhotrvácnosťou a odolnosťou voči lámaniu. Pekná červená, s jemným oranžovým či hnedastým podtónom je hitom sezóny 2012. Krásna farba na jeseň, kto by nemiloval sexy červený lak s červeným rúžom.

SAN42120

Komu by boli Sante laky pridrahé, Benecos laky na nechty majú podobné zloženie, sú bez nebezpečnej „päťky“ a za veľmi priaznivú cenu.

Za ešte bezpečnejšie laky na nechty ako prírodné laky na báze rozpúšťadiel sa pokladajú prírodné laky na báze vody bez zápachu. Nevydržia však tak dlho ako Sante a trochu ťažšie sa nanášajú. Asi najpopulárnejšie laky na nechty na báze vody vyrába kanadská spoločnosť Suncoat Products Inc. (2001) – ako jediná v Kanade, nedoriešený patent. Zakladateľka spoločnosti, študovaná organická chemička a biochemička vynašla technológiu lakov na nechty na báze vody potom, čo jej sedemročná dcéra prejavila záujem o laky na nechty a ona zhrozená zistila, že nič bezpečné na trhu neexistuje (Je to už tretí patent veľmi nadanej chemičky). Prínosom je, že vyrábajú i detskú sériu Suncoat Girl Water-based Nail Polish. Americká spoločnosť Honeybee Gardens podobne ponúka prírodné laky na báze vody. Taktiež patentovaná technológia.

Od tohto článku sa čo-to pozmenilo a Logona prišla na trh s prvými naozaj prírodnými lakmi na nechty na svete. Majú certifikát prírodnej kozmetiky. Myslím, že sú na báze bio alkoholu a vody. Nie sú však vegan, keďže jednou z ich základných zložiek je živica získavaná z hmyzu, šelak.

5 Responses to Netoxické laky na nechty

 1. tralala píše:

  môžem sa spýtať, ten lak od Sante french rose, je úplne matný? alebo má trblietky jemné? ďakujem 🙂 super článok

 2. Nechtomaniačka píše:

  No neviem mne sa tie laky príliš prírodne ajtak nezdajú.

  • electra píše:

   Mate pravdu, ten nazov „prirodne laky“ bol zavadzajuci, takze som ho pozmenila. Laky na baze rozpustadiel je tazko nazvat prirodnymi. Rozpustadla chemikaliami este stale su. Aj ked ich vypary nie su toxicke ako u tych klasickych. A laky na baze vody, aj ked obsahuju 60-70% vody, velke percento farby, co su prirodne latky, este stale obsahuju plastove additiva. Od tohto clanku sa kadeco pozmenilo, vyskum ide dopredu, tak som pridala vetu o Logona farbach na nechty. Tie naozaj prirodne su a maju uz aj certifikat prirodnej kozmetiky. Zial maju aj svoju cenu.

 3. evenstar píše:

  Super clanok. Dakujem. Vyzera to ze ako tehotna si teda lak nedam ziadny, iba ak detsky. Aspon na prsty na nohach by sa mi na leto zisiel. Pravdupovediac, dava to zmysel ze lak je chemikalia a inak by nedrzal na nechtoch a nesplnal kvality co od neho ocakavame. Nieco za nieco. Ale tie sante produkty pitom vyskusam. Kupila som si ich farbu na vlasy, este si raz prestudujem ci je fakt ok. Dakujem este raz!

 4. Veronika píše:

  Dobrý deň,
  výborné nielen články, ale aj stránka celkovo. Je skvelé, že také niečo existuje. Prosím, aký je Váš názor na laky značky Bo.ho a Avril? Rada ich používam. Ďakujem krásne!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.