Nové ekoplienky DM Babylove Nature

Pôvodné ekoplienky DM Alana zmenili názov na DM Babylove Nature. Nevenovala som tomu veľkú pozornosť, keďže moje prvé bábo už doplienkovalo a druhé bolo na látkových. Až donedávna. Naša malá slečna nás prinútila začať ju baliť do jednorázoviek a nedávno som dostala dva komentáre (ďakujem), ktoré ma upozornili nato, že sa zmenil nielen názov plienky, ale s novým obalom pravdepodobne i zloženie. Keďže nemám doma laboratórium a zaujalo ma to, napísala som s mojou zhrdzavenou nemčinou na DM niekoľko otázok.
* Otázka 1 – Prečo je na novom obale v českej verzii popisu plienky uvedené „bielené chlórom“, jedná sa o preklep alebo iný produkt.
* Otázka 2 – Prečo bolo zmenené kompostovateľné biobalenie a nahradené LDPE a či sa zmenilo i niečo iné okrem balenia.
* Otázka 3 – Zmenilo sa i zloženie plienky po premenovaní z Alana na Babylove Nature?

DM bolo tak milé mi odpovedať, v rámci objektivity citujem i nemecký originál i môj skromný preklad.

bild-babylove-nature-oeko-windeln-midi-4-9-kg-data


…vielen Dank, dass Sie sich an uns gewandt haben. Gerne beantworten wir Ihnen Punkt 2 und 3 sofort. Ihre erste Anfragen haben wir weitergeleitet, hier werden Sie in den nächsten Tagen eine Antwort erhalten.

Punkt 2:

Die Folien der babylove nature Windeln wurden im Hinblick auf Nachhaltigkeitsaspekte optimiert.

Die bisherigen Verpackungs- sowie Außenfolien der Windeln basierten zu einem großen Teil auf Mais-Stärke. Dieses Bio-Folien-Material haben wir auf den Prüfstand gestellt, da es zwei Nachteile hat:

– Mais sollte primär als Nahrungsmittel verwendet werden und nicht für beispielsweise Verpackungen
– Es war notwendig, die Bio-Folien besonders dick zu produzieren, damit die notwendige Stabilität erreicht werden kann.

Beim ökobilanziellen Vergleich schneiden dünne PE-Folien in der Umwelt-Leistung besser ab als biobasierte Folien.

Vor diesem Hintergrund haben wir uns entschieden, auf das dünnere Folienmaterial umzustellen. Gemeinsam mit der Industrie forcieren wir parallel die Erforschung von nachhaltigeren Alternativen zu Mineralöl-basierten Folien.

Punkt 3:

Die ALANA Windeln wurden in babylove nature Windeln umbenannt.

Hierbei handelt es sich lediglich um eine Änderung der Produktbezeichnung und einen Relaunch der Verpackung sowie des Designs der Windeln. Die Passform der Windeln und die Produktqualität (Materialien) wurden jedoch nicht geändert.

Bei Fragen erreichen Sie uns montags bis samstags von 8:00 Uhr bis 20:00 Uhr unter der gebührenfreien Rufnummer 0800 3658633 oder auf www.facebook.com/dm.Deutschland.

Mit freundlichen Grüßen
Ihr dm-ServiceCenter

… ďakujeme, že ste nás kontaktovali. Vaše body 2 a 3 radi ihneď zodpovieme. Bod 1 sme postúpili ďalej, na ten dostanete odpoveď v najbližších dňoch.

Bod 2:

Vonkajší plášť babylove nature plienok bol optimalizovaný s ohľadom na aspekt udržateľnosti.

Predchádzajúce balenie a vonkajší plášť samotnej plienky boli založené z veľkej časti na báze kukuričného škrobu. Tento materiál použitý na výrobu bio fólií sme spochybnili, pretože má dve nevýhody:

– Kukurica by mala byť použitá predovšetkým ako potravina a nie napríklad, ako balenie.
– Bio-fólie bolo potrebné vyrábať príliš husté, aby bola dosiahnutá potrebná stabilita.

Keď porovnáme ekologický dopad tenká PE fólia obstojí lepšie v konečnom vplyve na životné prostredie ako fólie vyrobené na biobáze.

V tejto súvislosti sme sa rozhodli prejsť na tenší fóliový materiál. Zároveň však spoločne s priemyslom podporujeme výskum viac udržateľných alternatív k fóliám vyrobeným na báze ropy.

Bod 3:

ALANA plienky boli premenované na babylove nature plienky.

V tomto prípade sa jedná iba o zmenu označenia produktu, oživenie obalu a dizajnu plienky. Veľkosť plienky a kvalita výrobku (materiálov) nebola zmenená.

Pre podporu, zavolajte nás od pondelka atď..

Moj komentár k bodu 2 – Pripadá mi skôr, že znížili náklady na výrobu plienky, keď nahradili rozložiteľný bioplast polyetylénom. Pokiaľ ide o argument, ktorý vychádza z hlavnej kritiky bioplastov, t.j. že sú vyrábané zo surovín, ktoré sú určené primárne ako potraviny, to je na zdĺhavú diskusiu. Rovnako dlhá je i história argumentov, prečo neposielať tretím krajinám, ktoré hladujú na pomoc potraviny, i keď ich Európa má nadmerné množstvo. Lacné potraviny alebo dokonca potraviny zdarma ruinujú i tie malé miestne hospodárstva. Lekárska pomoc či pomoc v podobe podpory lokálnych hospodárstiev je oveľa účinnejšia z dlhodobého hľadiska atď.

Môj komentár k bodu 3 – Nuž materiál zmenili očividne, takže odpoveď asi mysleli na pôvodné premenovanie z Alana na Babylove a nie na súčasné nové – biele  balenie.

Takže momentálne zloženie vyzerá takto

Bez latexu, dermatologicky testované, netestované na zvieratách. Celulóza z FSC, obnoviteľných lesov, zostala, bez chlóru, bielená na báze kyslíka, zatiaľ zostaňme pritom. 3vrstvové savé jadro, 100% bez chlóru vyzerá byť nezmenené. Veľkosť a tvar plienky nezmenená.

Vonkajšie fólie plienky (Außenfolien der Windeln), pôvodne rozložiteľné a vyrobené z bioplastu, nahradili tkaninou vyrobenou z PE. Pod „vonkajšie fólie plienky“ chápem balenie jadra, t.j. vonkajší plášť (Außenvlies) a vnútornú vrstvu (Wäscheschutzfilm) dotýkajúcu sa pokožky dieťatka. Außenvlies je vo forme 100% viskózy, podľa údaju uvedeného na obale. Pri vnútornej vrstve som si ešte nie celkom istá, popýtam sa.

Kompostovateľné balenie taktiež nahradené za PE.

Nech to už mysleli akokoľvek, toho odbúrateľného plášťa a vnútornej vrstvy z kukurice  – „100% abbaubares Außenvlies“ a „100% abbaubares Wäscheschutzfilm“ – je škoda a plienky tým strácajú veľa zo svojho názvu „nature“. Rovnako to platí o bývalom kompostovateľnom balení.

Doplnok:

Odpoveď na bod 1:
Bei den babylove Nature Windeln wird als Bleichmittel für den Saugkern Sauerstoff eingesetzt. Es wird kein Chlor verwendet.

Auch auf der slowakischen Beschreibung auf der Verpackung der babylove Nature Windeln ist der Hinweis gegeben, dass kein Chlor verwendet wird „100% save jadro bez farbenia chlorom“.

Jedoch ist es möglich, dass es sich bei Ihren Windeln nicht um dieselben Windeln handelt, die bei dm- drogerie markt Deutschland vertrieben werden. In diesem Fall möchten wir Sie bitten sich direkt an dm-drogerie markt Slowakei zu wenden: http://www.dm-drogeriemarkt.sk/sk_homepage/

Pri bielení jadra plienok babylove Nature sa používa ako bielidlo kyslík. Nie je používaný chlór.

Aj na popise slovenského balenia babylove Nature plienok stojí, že nie je použitý chlór „100% savé jadro bez farbenia chlórom“.

Je však možné, že pri Vašich plienkach sa nejedná o tie isté plienky, ktoré sú predávané v dm-drogerie markt Nemecko. V tom prípade sa prosím obráťte priamo na dm-drogerie markt Slovensko atď..

Poznámka k bodu 1: Pýtala som sa síce na český popis, kde stojí „100% bielenie chlórom“, ale osobne si nemyslím, že by niečo bielili chlórom, keďže všetky výrobky, ktoré som pozerala bielia kyslíkom, i tie „ne-nature“. Skôr si myslím, že ide o „preklep“ ktorý opravia v najbližšom vydaní plienok.

alana midi

babylove midi

babylove_nature_oeko-windeln_download-data

 

9 Responses to Nové ekoplienky DM Babylove Nature

 1. Andrea píše:

  ďakujem moc za info, nezostáva nám iné, iba prejsť znova na látkovanie a zakúpiť nočník, len dúfam, že to obe s dievkou prežijeme v zdraví, keďže malá sa nekamaráti s prebaľovaním :-D. želám pekné dni.

 2. Martin píše:

  Dobrý den, nemáte nějaké novější informace o složení plenek? K čemu jste se dopátrala? Pakliže by ona „Außenvlies“ byla z viskózy, byla by odbouratelná. Díky, Martin

  • electra píše:

   Dobrý deň,

   nemala som prečo niečo zisťovať. Nemyslím, že za posledné roky sa zmenilo niečo na zložení DMKovských plienok, stále ten istý obal, tá istá potlač, tá istá savosť. Podľa mňa vrchný plášť je stále PE.

   Moja druhorodená dcérka bola na nich, potom, čo sa každé prebaľovanie zmenilo na „boj o život“. Našťastie je už odplienkovaná. Chvíľu bola aj so svojim mladším bratom na Nature Babycare od Naty, ktoré nemajú absorbčný gél, ale to bol „papier“. Prepišala ho ešte aj moja dcérka a to je čo povedať, keďže poctivo chodila už v tom čase na bilík. Pri malom to bolo beznádejné.

   Takže s malým lenivcom (v lete sme ho už skoro odplienkovali, ale „pokazil“ sa mi zas na zimu) sme zase na Moltexkách. Junior momentálne. Veľkosťou sú identické s DM, ale rozhodne viac nasajú a vydržia. A majú rozhodne jemnejší povrch na dotyk.

   Máme v zásobe aj DM, cez deň ujdú, ale na noc mu ich nemôžem dať, neskutočne prepišá každú z nich, to som mala 2-3 prepišania za noc. A to som v zúfalstve skúšala aj štvorcovku (my máme ešte obrovské 90×90 imse vimse, ktoré už nevyrábajú) na jednorázovku + pulky, pretieklo to ako nič.. Navyše som z toho mala zlý pocit chudák dieťa jednorázovka a nato ešte pulky…. Vlnu mi v poslednom roku nechcel, svrbela ho, neviem či nemá dáku neznášanlivosť na lanolin.

   Moltex sú o niečo drahšie, ale nie sú drahšie ako každé ráno dvoj-pranie 1x posteľné, 1x pyžamo..

   Moltex sú vraj na 50% rozložiteľné, sú samozrejme bez chlóru ako všetky „eko“ plienky a z FSC, ochranná vrstva je rozložiteľná na 100%

   Nuž majú tam ten gél, čo nie je rozložiteľný a ich vrchný flís je na 40% rozložiteľný, takže nebude čistá celulóza či kukurica..

   Zas dostali tento rok ocenenie Green Brands, tak to snáď nerobia až tak zle

   http://www.moltex.de/news/news/artikel/getarticle/News/detail/erneute-auszeichnung-fuer-moltex-green-brands-1/

   Ale nenahovárajme si, že niekto recykluje u nás plienky, takže naozaj si je možno vybrať „eko“ iba s tým, že podporíme slušnejšiu spoločnosť, podporíme nebielenie chlórom a FSC lesníctvo, netestovanie na zvieratách a plienky bez parfémov…

   „eko“ podmienku v tom zmysle, že plienky zmiznú z planéty bez jej poškodenia žiaľ žiadna plienka nespĺňa, ani tá látková nie. Minule som zas narazila na pochvalu látkovania. Ja mám rada látkovanie, prvé sme odlátkovali, obe dve mladšie do 1-1.5 roku kým sa nebránili zubami – nechtami, ale pani tvrdila, aké sú skvele mäkučké plienky po vytiahnutí zo sušičky. Pranie je jedna vec, ale na sušičke nie je nič eko, je to najväčší „žrút“ energie v dome vôbec.. Ale snáď každý robíme čo sa dá pre prírodu a deti, niekde sa musíme rozhodnúť.

   Nuž hej, DM je fajn z finančného hľadiska, ak ich máte po ruke, + bodíky na kartu..

 3. Alzbeta píše:

  Dobry den,
  neviete, ci babylove plienky obycajne nie su bielene chlorom.
  Dakujem

 4. mirka píše:

  Prosim vas, kde sa daju kupit tie spominane plienky z komentara Moltex? alebo odkial ste ich objednali? dakujem za odpoved

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.