A opäť o vianočnom stromčeku alebo náš polyetylénový stromček

Rozhodli sme sa kúpiť umelý stromček. Skutočné sú milé, pekne voňajú, aj keď iba pár dní. Ale priznajme si, každoročne niečo stoja, plus náklady na ich donášku..my sme ešte stále bez auta. A po pár dňoch sa to sype a vysychá a všade pichliačiky na zemi. A potom mám vždy ten hlúpy pocit.. chudák stromček umiera. Navyše malý je divoch a neviem síce čo je lepšie keď na seba prevrhne skutočný alebo umelý. Ale umelý mi pripadá trochu ľahší.

Takže, práve som prehľadala náš malý internetový slovenský svet v nádeji, že nájdem plne polyetylénový stromček. Opäť hľadanie ihly v kope sena. Hlavný problém – nikomu sa akosi nechce napísať, z čoho je stromček vyrobený.

P1050191a

Ako som už spomínala v jednom zo svojich článkov, umelé stromčeky môžu byť vyrobené

– celé z PVC (ešte pred 2-3 rokmi výlučne dostupné)
– kombinácia PVC a 3D polyetylénových (PE) vetvičiek (momentálne najčastejšie u nás dostupné)
– celé z PE (pomerne drahé a neviem, či u nás vôbec niečo také predávajú).

Nuž a ja by som rada jeden celý z polyetylénu. Nechcem mať ďalších desať rokov zakaždým pri Vianociach zlý pocit z PVC stromčeka. Takže závidím Angličanom takéto stránky. Ani len nemusím ťuknúť, a už vidím, z čoho je stromček vyrobený.

stromceky

A predsa som jeden napokon objavila a nestojí ani majetok. Som si istá, že minulý rok ho ešte nepredávali. Ach zabudla som, ako ináč, je z Ikey a je značky Fejka. Je naozaj celý z polyetylénu, s kovovým stojanom. My sme pôvodne chceli menší, ale ten má plastový stojan, tak sme vzali väčší.

http://www.ikea.com/sk/sk/catalog/products/60285873/

Stromček má veľmi praktické balenie v taške. Pozostáva zo 4 častí, ktoré sa do seba jednoducho zastoknú + stojanu. My sme ho rozbalili a poskladali kvôli kontrole, ale nerozbalili sme vetvičky, to až na Vianoce. Takže zatiaľ iba prvé obrázky. Stromček je to veľmi pekný s 3D vetvičkami.

P1050192a

P1050193a

P1050195a

P1050197a

P1050199a

P1050200a

P1050194a

Jedno mínús, vyrobený v Číne. Myslím, že Ikea vyrába takmer všetok svoj plast v Číne.

Komu sa stromček zapáčil a nemôže teraz bežať do Ikey, nech nezúfa, Ikea má i dovoz. Je fakt, že pýtajú nehorázne poštovné, ale ak ste v druhej zóne, 10 Eur za jeden balík je ešte stále menej, než by ste šli osobne do Blavy.

http://www.dorucenie.sk/

P1050308a

P1050326a

Plus

Za prvé dva roky sa Vám vrátia náklady, ak vezmeme v úvahu, že priemerný živý stromček stojí 30 Eur a tento 49.99 Eur
Je celý z polypropylénu.
Nemá problematické časti z toxického nerecyklovateľného PVC
Je recyklovateľný, takže môžete mať čisté svedomie pokiaľ ide o životné prostredie, samozrejme za predpokladu, že ho v prípade poškodenia odovzdáte do zberných surovín a nie jednoducho vyhodíte do komunálneho odpadu.
Bezpečný na dotyk pre deti, takže nemusíte mať zlý pocit, keď Vám deti poskakujú okolo stromčeka a hrajú sa z ozdobami – v prípade, že máte bezpečné ozdoby i osvetlenie.

My máme tento rok výlučne drevené a látkové ozdoby. Drevené máme predovšetkým z Detoa a tie látkové z Ikey, plus babička niečo uhačkovala. Tento rok som si iba sadla a nechala deti nech si stromček vyzdobia ako chcú.

P1050305a

P1050324a

Osvetlenie máme ešte vždy z ABS plastu na diaľkové ovládanie bez káblov z Tschibo.

Mávali sme i jedlé perníčky, ale som to zrušila, potom deti objedávali zo stromčeka zaprášené jedlo. Zostali sme iba pri tých drevených perníčkoch a ďalších drevených ozdobách. A sladkosti ako salonky a čokoládu som na stromček nikdy nedávala. Salonky nemám rada a o čokoládu u nás nikdy nie je núdza.

Mínus

Vetvičky nemá systémom jednoduchého sklápania. Je iba obyčajný drôt, ktorý Vám zaberie tak zo 10 minút rozložiť. Treba na to osobu s citom a trpezlivosťou, nie „slona v porceláne“, akým som ja… hneď som druhú jednoducho ulomila. Takže som zostala pri fotení.

Neviem koľko rokov to vydrží, deti síce neulomia nič tak ľahko, ale ak sa predpokladá, že by sa vetvičky mali skladať a rozkladať každý rok, tak myslím, že občas sa nejaká – tá vetvička ulomí.

Zhrnutie

Je to veľmi pekný a bezpečný stromček za priaznivú cenu pre rodiny s malými deťmi. Nie je super nádherný ako tie 200-300 Eurové, ale je peknučký. A možno nevydrží 30 rokov, ale myslím, že tak zo desať, kým deti podrastú vydrží určite.

A ako vidno podľa srdiečka z kociek, tak ho deti majú radi. Pravda, tým by sa páčil akýkoľvek stromček.

P1050329a

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.