Ako odstrániť škvrny z látkových plienok

Škvrny je najlepšie odstrániť ihneď potom, ako vznikli. Po uschnutí je zvyčajne ich odstránenie omnoho náročnejšie.

Rozprašovač / sprcha. Odstránenie všetkých tuhých nečistôt z plienok a ich osprchovanie ihneď potom vo veľkej miere redukujú výskyt škvŕn, ktoré by ste museli neskôr riešiť. Osprchujte plienku rovno do záchoda alebo do vane a ak sa Vám nepodarilo odstrániť všetko zafarbenie, potrite škvrnu žlčovým mydlom.

Separačné vložky sú veľmi populárnou voľbou mamičiek, ktoré sa nechcú zaoberať sprchovaním alebo namáčaním svojich plienok. Sú výbornou prevenciou proti škvrnám. Separačné vložky môžu byť  jednorázové i látkové. Nepliesť si prosím s vkladacími plienkami. Separačná plienka slúži na uľahčenie vyčistenia plienky od stolice, kým úlohou vkladacích plienok je zvýšenie savosti.

nappieoutside2Asi ste už počuli, že slnko pomáha odstrániť škvrny z látkových plienok, ale ak ste si to nevyskúšali, tak asi neuveríte. Nuž, funguje to! Slnko je ozajstným zázračným odstraňovačom škvŕn! Odstráni škvrny nielen z plienok ale i zo šiat.
* Princíp je veľmi jednoduchý. Vyložíte plienku (alebo čokoľvek iné) ráno na miesto o ktorom viete, že naň bude svietiť slniečko po väčšinu dňa.  Môžete ju vyvesiť alebo iba tak prehodiť cez stoličku. Mokrú i suchú. Iba sa uistite, že zanesené miesto je celé vystavené slnku. Nechajte plienku tam do konca dňa. Keď si ju prídete večer vyzdvihnúť, nájdete svoju plienku vyčistenú. Metóda funguje i na mikrovlákno.
* V zimných mesiacoch je to o trochu ťažšie vybieliť škvrny na slniečku, ale stále nie nemožné. „Vyslniečkovať“ svoje veci môžete i vtedy, keď slnko v skutočnosti nevidíte. Aj v zimných mesiacoch urobte čo zvyčajne, iba to môže trvať dlhšie ako deň. A uistite sa, že veci nezmoknú. Ak si po dni nevšimnete nejaké zlepšenie, tak pravdepodobne slnko škvrnu nevyčistí a budete musieť skúsiť niečo iné.

Nerada odporúčam čistiace prostriedky na plienky, ale niektoré sú výborné na boj proti škvrnám. K najúčinnejším a najdostupnejším ekologickým odstraňovačom škvŕn patria žlcové mydlo a perkarbonát sodný (sodium percarbonate, nazývaný aj soľ na škvrny, sóda obohatená kyslíkom, pôsobí ako bielidlo). Na trhu je pomerne široký výber značiek: Sonett, Sodasan, Puer, Ulrich. Bielenie kyslíkom je výborné na odstraňovanie organických škvŕn (káva, čaj, víno, ovocné šťavy, jedlá, omáčky, tráva, krv) z textilu, plastov, sklolaminátov, porcelánu, keramiky, dreva, kobercov, asfaltu, betónu atď.

* Nikdy nepoužívajte na proteínové škvrny (krv, kakao) horúcu vodu, pretože potom ich už neoperiete. Proteínové škvrny ihneď vyčistite studenou vodou. Ak sa ich nepodarí odstrániť namočte škvrnu v studenej vode a potom ju potrite žlčovým mydlom.
* Maslo a iné mastné škvrny sa ľahko odstraňujú horúcou vodou. Predtým ich vyšúchajte žlčovým mydlom.
* Škvrny od fixky sa zvyčajne dajú odstrániť žlčovým mydlom. Ak sa to nepodarí, vyskúšajte alkohol. Táto metóda platí i pre škvrny od trávy.
* Škvrny od kávy sa pokúste odstrániť teplou, jemne mydlovou vodou.
* Kakaové škvrny sú podobné proteínovým škvrnám a musia byť opraté v studenej vode. Ak to nestačí, biele prádlo vybielte na slnku, prípadne použite perkarbonát sodný (namočením alebo v práčke, môžete ho zakúpiť zvlášť a primiešať do pracieho prostriedku alebo si kúpiť prací prostriedok, ktorý ho obsahuje ako ingredienciu, napr. Prací prášok z mydlových orechov od Yellow&Blue).
* Žuvačka v chlade stvrdne a dá sa odstrániť vyčesaním. Pokojne na škvrnu položte vrecko s ľadom.
* Väčšina škvŕn od ovocia sa dá odstrániť dobrým žlčovým mydlom. Ak sa to nepodarí, odstráňte škvrnu alkoholom. Ovocné škvrny z bieleho textilu sa dajú vybieliť na slnku alebo dodatočným bielením v práčke alebo namáčaním (perkarbonát sodný). V prípade silne farbiaceho ovocia, ako napr. čučoriedky, sa odporúča namočiť škvrny na noc do cmaru s niekoľkými kvapkami citrónovej šťavy.
* Škvrny od hrdze sa dajú celkom odstrániť iba veľmi zriedka. Avšak po ich opakovanom postriekaní citrónovou šťavou vymiznú do značnej miery.
* Škvrny od vína posypte ihneď dostatočným množstvom soli a opláchnite vodou. Soľ víno čiastočne absorbuje. Škvrny od vína na bielom oblečení sa veľmi ľahko dajú odstrániť dodatočným bielením perkarbonátom sodným v práčke.
* Vydrhnite škvrny od špenátu surovým zemiakom. Potom ich vyperte v teplej, mydlovej vode.
* Škvrny od blata sa odstraňujú len veľmi ťažko. Namočte odev do kyslého mlieka a potom ho operte ako zvyčajne.
* Škvrny od čaju sa dajú odstrániť horúcou vodou. Vo veľmi odolných prípadoch je užitočné trenie žlčovým mydlom. Z bieleho prádla sa dajú ľahko vybieliť.
* Atramentové škvrny od guličkového pera sa dajú odstrániť pomocou žlčového mydla. Rovnako sa dajú vyprať pomocou zmesi octu a liehu.
* Voskové škvrny treba zoškrabať ako sa len dá. Potom ich vyžehlite pomocou vreckovky alebo savého papiera. 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.