Badger opaľovací prípravok

Opaľovací prípravok od Badger je veľmi slávny i obľúbený na celom svete a to právom – jednoduchý vzorec, ktorý funguje. I ja som veľkým fanúšikom, hlavne pokiaľ ide o deti.

P1080127a

Čo je na ňom najpríťažlivejšie?

Za prvé, má jednoduchý vzorec – 5 zložiek, ktoré sú dokonca napísané tak, že ich pochopí každý. Nepotrebujeme študovať chémiu ani latinčinu, a ak aj hovoríme iba jedným jazykom, stačí si tých 5 zložiek nakopírovať do Google Translate a hneď vieme, čo ideme sebe či svojmu dieťatku natrieť. 5 zložiek, ktoré už každý z nás použil niekedy či už v jedle (oleje) alebo ako mastičku na ranku, na zapareniny (zinok) a máme k nim dostatočnú dôveru.

Čo teda obsahuje?

Aktívna zložka: nekrytý oxid zinočnatý 18.75%, bez nano
Ostatné zložky: slnečnicový olej, včelý vosk, vitamín E zo slnečnice, výťažky CO2 z rakytníka rešetliakového

Harmanček/nechtík verzia obsahuje navyše:
výťažok z nechtíka, harmančekový esenciálny olej

Mandarinka/vanilka verzia obsahuje navyše:
esenciálny olej pomaranč a mandarinka, výťažok z vanilky

P1080129a

Balenie?

Jednoduché balenie v plastovej tube. 87ml. Neviem, či to vidno na obrázku, ale vnútri je fólia, takže treba odtočiť vrchnáčik a odtrhnúť (ako napr. pri kečupe).

P1080131a

P1080130a

Záručná doba?

Novšie verzie majú záruku do januára/marca 2020. Táto moja staršia verzia, čo tu vytláčam, bola otvorená minulý rok v lete a má záruku 4/18.
Ak si povšimnete, má i trochu inú tubu (krikľavejšia žltá, okrúhle reklamy na non nano a water resist).

P1080132a

Ako sme ho použili?

Na ručičky, tváričku, celé telo na dieťa.
Na ruky pre dospelého.

Schválené v EU?

Áno, Badger podstúpil schvaľovací proces pre opaľovacie prípravky v EU.

Odolné voči vode?

Áno

Môžu ho použiť i dospelí?

Áno

Aké má obmedzenia/negatíva?

Hustejší pre dospelých, väčšie osoby, dlhšie rozotieranie.

Biely?

Veľmi máličko, dá sa to v pohode rozotrieť. Tu sú obrázky mojej nohy a ruky. Nieže by som si chcela predvádzať nohu, iba ukážka, že nie som práve chlpatý typ.

P1080139a

P1080140a

P1080141a

Vekové odporúčanie

Pre bábätká a deti vynikajúci, pri väčších osobách začne mať limitácie klasické pre baby opaľovacie krémy – dlhšie rozotieranie, malá tuba.

Vyrábajú aj v EU podobné prípravky?

Mnohé prípravky v EU tiež nie sú tak zložité, ako vyzerajú na prvý pohľad v rozpísaných ingredienciách. Iba tie ingrediencie sú tak zložite spísané, aj keď viac z nich pochádza z jedného a toho istého oleja. Napr. Eco Cosmetics SPF45 má podľa mňa podobne jednoduchý vzorec s olejmi (sójovým, kokosovým, ricínovým, olivovým, rakytníkovým, ryžovým) a bambuckým maslom, iba je napísaný trochu zložitejšie, ako je to pri ingredienciách v EU zvykom. Jeho jedinou aktívnou zložkou namiesto zinku je oxid titaničitý. Badger je jedinečný tým, že jeho jedinou aktívnou zložkou je zinok, kým EU výrobcovia uprednostňujú oxid titaničitý alebo kombináciu oxidu titaničitého a zinku.

Kde kúpiť?

e-shop

Čo by Vás mohlo ešte zaujímať?

Tu je niekoľko zaujímavých otázok a odpovedí zo samotnej Badger stránky o ich opaľovacom prípravku a oxide zinočnatom (voľný preklad).

Čo je oxid zinočnatý a odkiaľ pochádza ten, čo používa Badger vo svojich prípravkoch?

Oxid zinočnatý je ruda zinku, ktorá bola oxidovaná. Chemický vzorec je ZnO, 1 zinkový atóm a 1 atóm kyslíka, ktoré sú spojené iontovou väzbou. Oxid zinočnatý sa vyskytuje v prírode ako minerál, ale je pomerne zriedkavý a komerčne nedostupný. Oxid zinočnatý v Badgeri sa vyrába za použitia ťaženého zinku, ktorý sa potom prečistí destiláciou ako farmaceutický čistý oxid zinočnatý. Náš prášok z oxidu zinočnatého je „prírode identický minerál“, inými slovami, je to presne ten istý minerál, čo by ste našli v prírode, ale je vyrobený v laboratóriu.

Prečo používa Badger ako jedinú aktívnu zložku oxid zinočnatý?

Zistili sme, že oxid zinočnatý je najbezpečnejšou a najefektívnejšou aktívnou zložkou proti slnečnému žiareniu… Účinne chráni pred UVA, UVB a dokonca UVC lúčmi. Rovnako je dlho testovaný na bezpečnosť, ľudstvo ho používa už dostatočne dlho, a zároveň rovnako dlho sa používa v liekoch a mastičkách (napr. proti zapareninám).

Ako funguje oxid zinočnatý ako opaľovací krém?

Oxid zinočnatý je iba jedným zo 17 účinných zložiek, ktoré sú v súčasnosti schválené FDA* na použitie v opaľovacích prípravkoch. Pri nanášaní častice oxidu zinočnatého sedia na vonkajšej vrstve pokožky, stratum corneum, kde rozptyľujú, absorbujú a odrážajú ultrafialové žiarenie a chránia vašu živú pokožku. Oxid zinočnatý je unikátny medzi zložkami proti slnečnému žiareniu, pretože je to skutočne širokospektrálny blokátor, ktorý chráni pred UVA, UVB a dokonca aj UVC.

* The Food and Drug Administration (FDA alebo US FDA) – Úrad pre potraviny a liečivá je federálnou agentúrou oddelenia Spojených štátov amerických pre zdravie a ľudské služby, jeden z federálnych výkonných orgánov Spojených štátov. (môj dodatok)

Prečo nepoužíva Badger nanočastice?*

Pred rokom 2011 používal Badger vo svojich prípravkoch nanočastice oxidu zinočnatého**… Cítili sme, že tento oxid zinočnatý poskytuje vynikajúcu ochranu proti UVA a UVB žiareniu, málo bielil a bol úplne bezpečný. Prešli sme na používanie oxidu zinočnatého, ktorý nie je vo veľkosti nanočastíc z dvoch dôvodov. Po prvé, veľa našich zákazníkov nás požiadalo, aby sme prestali používať nanočastice v našich opaľovacích prípravkoch. Po druhé, objavili sme nový spôsob práce s väčším časticovým oxidom zinočnatým, ktorý robí naše opaľovacie prípravky rovnako efektívne pri použití menšej dávky oxidu zinočnatého. Naše opaľovacie prípravky sú teraz dokonca menej bieliace ako pri použití menších častíc.

* Skrátená verzia ich vysvetlenia.
** Pre fotografie tu.

Existujú nejaké zdravotné riziká pri používaní oxidu zinočnatého?

Oxid zinočnatý, podobne ako väčšina práškov, môže predstavovať zdravotné riziko pri vdýchnutí. To sa netýka oxidu zinočnatého v krémoch alebo v opaľovacích prípravkoch na báze krému. Oxid zinočnatý zároveň môže byť fotoreaktívny, čo znamená, že vystavenie UV žiareniu môže vytvárať reaktívne kyslík alebo voľné radikály, ktoré môžu poškodiť živé bunky. Aj to nie je problém s oxidom zinočnatým v našich opaľovacích prípravkoch, pretože:

1. Rýchlosť reaktivity je pomerne nízka v porovnaní s nanočasticami či inými aktívnymi chemickými filtrami.
2. Oxid zinočnatý sedí na vonkajšej mŕtvej vrstve pokožky a akékoľvek vytvorené voľné radikály nebudú ovplyvňovať živé bunky nižšie.
3. Naše neaktívne zložky ako bio olivový olej, vitamín E a ďalšie, poskytujú silné antioxidanty, ktoré pomáhajú zachytávať alebo absorbovať voľné radikály.

Čo znamená nepotiahnutý / nekrytý oxid zinočnatý?

Veľa opaľovacích prípravkov používa častice oxidu zinočnatého, ktoré sú potiahnuté inertnou látkou. Dôvodom na poťahovanie častíc oxidu zinočnatého je zvyčajne ten, aby boli menej reaktívne a uľahčilo sa miešanie s inými zložkami. Badger používal potiahnutý oxid zinočnatý dlhé roky, kým sme nenašli lepšiu cestu na miešanie nepotiahnutého oxidu zinočnatého do nášho základného vzorca, potom sme prešli na použitie väčších častíc (ktoré sú menej reaktívne ako menšie častice). Oxid zinočnatý, ktorý teraz používame vo všetkých našich opaľovacích prípravkoch, je nepotiahnutý farmeceutický čistý oxid zinočnatý, ktorý sa používa v krémoch na zapareniny. Vieme, že nepotiahnutý oxid zinočnatý je o niečo viac fotoreaktívny ako potiahnutý oxid zinočnatý, ale veríme, že to nie je zdravotné riziko.

Väčšina textu je prevzatá z
https://www.badgerbalm.com/s-33-zinc-oxide-sunscreen-nanoparticles.aspx

Je Badger jediný svojho druhu?

Nie v USA je zo 20* podobných prípravkov na trhu založených na oxide zinočnatom, prípadne na oxide zinočnatom a oxide titaničitom. Badger patrí k najstarším svojho druhu a je najdostupnejší na našom trhu. Navyše si treba dávať pozor na kvalitu, nie som si istá, či by všetky prešli certifikátom v EU. Ale všetky tu uvedené sú prírodné, t.j. neobsahujú chemickú/syntetickú zložku, a obsahujú výlučne minerálne filtre.

*príklady, ak sa Vám chce prehľadávať Amazon.com, poradie je náhodné, bez preferencií:
Goddess Garden, Dolphin Organics, Raw Elements, Zeb’s Organics, Babo Botanicals, True Natural, Tropical Sands, Loving Naturals, Kabana Organic Skincare, Bare Belly Organics, Kiss My Face Organics, Beauty by Earth, Soleo Organics, Thinksport, Attitude Little Ones, Adorable Baby, Block Island Organics, Releve, Mambino Organics, California Baby

Ďalšie články o opaľovacích prípravkoch

Alga Maris 50+ a Eco Cosmetics 45
Alga Maris
Bjobj Baby Fluid na opaľovanie SPF50

2 Responses to Badger opaľovací prípravok

  1. Kristina píše:

    Dobry den, vsade pisete ze su vhodne od jedneho roka? Hladam taky ze aj od polroka aby som mohla preventivne natierat cez den ked ide kocikovat. Dakujem pekne

    • electra píše:

      Nuz neviem ci taky od pol roka vyrabaju, kedze deti do 1 roka by nemali na slnko a nemyslim, ze by si to nejaky vyrobca opovazil napisat na pripravok ze su vhodne od narodenia. Vsetky baby opalovacie prostriedky maju 1+ pokial viem

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.